Vytrieďovanie a minimalizmus ma naučil istej sebareflexii. Nestačím sa čudovať, na aké produkty či služby sme kedysi v rámci rodinného rozpočtu bez váhania míňali peniaze. Dnes sa bez nich vieme v pohodičke zaobísť.
Spísala som preto zoznam vecí, ktorým sme povedali rázne NIE.
1.Poistenie majetku. Okrem poistenia nehnuteľnosti si dnes si už nepoisťujeme domácnosť, ani nechceme ani iné typy poistenia ako napr. predĺženú záruku na spotrebný tovar. Nevlastníme toľko, aby sa nám to oplatilo a v prípade straty sa dá všetko nahradiť. Keď si kúpime drahší spotrebič alebo elektroniku, je lacnejšie sa o to radšej poriadne starať. Auto nie je naše, takže poistenie sa nás netýka a vieme ho kedykoľvek vrátiť.
2. Predplatné časopisov. Kedysi som bola časopisová maniačka, ale zistila som že tento hlúpy zlozvyk vytvára len jednorázový odpad. Čítanie plátkov zahlcuje moju hlavu politikou, reklamou a klebetami o rôznych celebrítách, ktoré majú pre mňa nulovú výpovednú hodnotu. Dnes si kúpim časopis len raz za čas, kvôli konkrétnemu článku a výzvou tohto roka je nečítať ich vôbec.
3. Produktové upgrady. Dnes už nechcem ani XL menúčko za extra pár centov, ani väčší popcorn, ani nadštandardnú výbavu, ani rozšírený súbor služieb. Všetko čo sa javí ako malý príplatok naviac sa môže zdať výhodné, ale keď to nepotrebujem, je mi jedno, koľko ušetrím.
4. Zmluvy. Juj, ako z duše neznášam kontrakty – najmä na internet a mobil. Radšej si zvolím drahšiu službu, ktorá ma k ničomu nezaväzuje, ako niekoľkoročný kontrakt, ktorý sa síce zdá lacnejší, ale v skutočnosti ma len oberá o slobodu v rozhodovaní. Ak nie som so službou spokojná, alebo sa mi zmení situácia, mám okovy na nohách. Vďaka nášmu sťahovaniu som zažila x nepríjemných situácií, keď sme museli ešte mesiace platiť za službu, ktorú sme nevyužili len preto, lebo sme sa časovo upísali. Čím menej zmlúv, tým lepšie.
5. Elektrické a motorové verzie produktov. Teším sa z výdobytkov techniky, ktorá šetrí čas a lopotu, ale páči sa mi aj jednoduchosť ručných nástrojov. Citrón odšťavujem ručne, podlahu občas namiesto vysávania pozametám metlou, sneh odhrabávam lopatou, cesto vymiešam varechou, kapustu pokrájam nožom. Ak existuje jednoduchšie manuálne riešenie, a dá sa pritom zapotiť, či si trochu zrelaxovať myseľ, načo kupovať zbytočné produkty, míňať elektriku a zasmraďovať prostredie? Práčku si ale užívam, i keď sušičky prádla sme sa po rokoch vzdali.
6. Šperky. Kedysi som ochkala nad krásou prsteňov, náušníc, náhrdelníkov a zdala sa mi to celkom dobrá investícia. Dnes šperky skoro vôbec nenosím a prestali sme ich kupovať. Zdá sa mi úplne nezmyselné vlastniť predmet hodný niekoľko stoviek až tisíc eur a podvedome sa o neho strachovať či ho opatrovať, kupovať si trezor. Úplne mi stačí to čo mám, raz za čas pri špeciálnej príležitosti šperky vytiahnem a naozaj už viac klenotov nechcem ani nepotrebujem. Neprinášajú mi takú radosť, ako kedysi.
7. Suveníry. Za posledné roky sme toho nacestovali habadej a vždy sme mali pocit, že si musíme na pamiatku priniesť nejaký krám, ktorý si vystavíme na poličke v obývačke. Počas vytrieďovania a neustáleho presúvania týchto dekoráciií som prišla na to, ako ma už vlastne netešia, a sú to len pekné lapače prachu. Dnes už chcem počas cestovania radšej tieto peniaze minúť na zážitok alebo dobrú večeru. Nepohrdnem však suvenírom, ktorý sa dá zjesť a vypiť. 🙂
8. Všetko, čo má drahé náplne. Snažíme sa nekupovať veci, ktoré vyžadujú neustálne kupovanie náplní a patria sem aj veci, kde sústavne musíme vymieňať drahé baterky. Pri kúpe čohokoľvek odporúčam zistiť si aj cenu náplní, často sa stane že produkt je drahší ako vrecká, tuhy (šokujúca cena túh populárnych gumovateľných pier do školy) a čo ja viem čo ešte musíme kupovať na pravidelnej báze.
9. Nepohodlné topánky. Čo k tomu dodať? Dnes už mi príde absurdné kúpiť si drahé topánky na vysokom opätku len preto, lebo musím byť elegantná a sexi na jednorázovú príležitosť, alebo aby som mala v skrini povinne nejaké tie lodičky. Koľko skoro nových topánok som vyhodila len preto, lebo síce dobre vyzerali, ale po hodine nosenia mi nabehli pľuzgiere? Ani sa nepýtaj 🙁
10. Ženské a detské verzie produktov. Šaty, jedlo, kozmetika pre ženy a deti sú často predražené a horšie ako tie všeobecné či určené pre mužov. Zdá sa mi, že platíme nejakú „ružovú“ a „rozprávkovú daň“ za to, že je na obale kvet či známa postavička. Preferujem napríklad mužské žiletky, ktoré sú o niečo lacnejšie, ostrejšie a vydržia dlhšie. U detí sa vyhýbam všetkému, na čom je populárna rozprávková postavička (nie vždy sa to dá, najmä pri oblečení:)
Toto je zoznam desiatich vecí, ktoré sme zredukovali alebo vylúčili so svojho života. Tento rok sa chcem ešte zbaviť kupovania nasledovných vecí:
- Vitamíny – často si nahromadím príliš veľa vitamínov, najmä keď ochorieme. Musím byť veľmi dôsledná, aby som ich naozaj poctivo dobrala a v tejto oblasti bojujem s prebytkom. Musím prestať a najmä sa zdravo stravovať a dopriať si ich v prirodzenej forme. Niektoré vitamíny sú však veľmi prospešné ako trebárs Vitamín D v zime. Naozaj sa mi celú sezónu podarilo vyhnúť sa všetkým virózam, juchú!
- Zápisníky a kalendáre – musím sa priznať, že som to tento rok opäť prehnala a nech sa snažím, ako sa snažím, nie som typ, ktorý by si do nich pravidelne niečo zapisoval. Ich množstvo je na minimalistku čistý trapas a dávam si na ne obrovské embargo.
- Knihy – ok, je čas konečne si prestať kupovať nové, krásne, voňavé knihy. Tento rok si musím dať pauzu a využívať sídliskovú knižnicu, ktorá je fakt titulmi skvele vybavená. Takisto som zistila, že anglické verzie kníh na Kindle sú vždy nielen lacnejšie, ale aj skladnejšie. Polica je plná, a je čas vytriediť a nič nové nekupovať.
Je tvoj zoznam podobný ako môj? Ktoré veci už nenakupuješ ani ty? Je niečo, čo by si pridala? Napíš mi do komentárov:)
Katarina says
Dobrý deň,
v prvom rade chcem povedať, že robíte skvelú prácu a Vaše názory sú originálne a užitočné, v dnešnej davovej dobe. Vždy si hneď prečítam Vaše blogy, neodkladám na neskôr, a nezapadnú do stratena:)
Píšete, že ste sa vzdali sušičky, zaujíma ma prečo? Som takisto odporca techniky a keď už, tak minimalisticky. Avšak sušiaky nám zaberajú veľa práce, pritom ja vešanie prádla milujem!!! Avšak sušička je u nás na spadnutie…Ďakujem.
Minimalistka says
Milá Katarína, ďakujem! 🙂 Sušička je veľmi praktická najmä v zime, alebo keď človek nemá (nechce) sušiaky v malom priestore bytu. Ja osobne som sa jej vzdala lebo sušička ničí veci, vlákna textilu slabnú nevydržia tak dlho. Do sušičky nesmieš dať ani vlnu, ani syntetické materiály. Snažíme sa kupovať si kvalitné oblečenie a chcem si ho opatrovať. Juj a koľkorát sa stalo, že sa do sušičky nedopatrením niečo dostalo a zničila som manželov nový sveter alebo tričko. Druhý dôvod je energia – spotreba elektriky, a stále ti niečo hučí v byte. Výhoda je, že nemusíš veci žehliť. Uteráky sú hebké, ale mne osobne dnes vyhovujú tvrdšie, lebo lepšie utierajú, majú inú savosť. Takže sumár: suším si na sušiaku, a žehlenie beriem ako príležitosť o oddychu pri hudbe či podcaste. 🙂
Andrea says
Zdravím vás,
Veľmi sa vždy teším na nový článok a večerné ticho, keď si ho prečítam 🙂 je to inšpiratívne i povzbudzujúce čítanie, aj keď o minimalizme v našej rodine ( 5 detí ) ťažko hovoriť :))) z vecí, ktorých sa vzdávate máme akurát poistenie domu ( nutné, splatím hypotéku a končí aj poistka) a PZP… darované predplatné a sušičku 🙂 ale tej sa nevzdám 🙂 a knihy… no tých sa vzdať dokáže nikto z nás 🙂 ťažko minimalizovať vo veľkej rodine 🙂
Zuzana says
Dobrý den, děkuji za opět inspirativní článek. Vše je na zamyšlení a v podstatě by se dalo říci, že i u nás doma to máme stejně, jediné, s čím s Vámi nejsem za jedno, jsou pojistky na majetek. U vás nepotřeba pojištění majetku možná souvisí s tím, že se často stěhujete, my jsme fixovaní na místo a domácnost jsme si vybavili sice minimem, ale za to poměrně drahých a kvalitních věcí, jejichž ztráta by náš rozpočet citelně zasáhla. Ona ta roční suma za pojistné není zase tak vysoká a za klidný spánek to rozhodně stojí.
No a z jiného soudku, život bez sušičky si osobně nedovedu už přestavit, máme ji 3. rokem a je to můj nejoblíbenější spotřebič :-). Ono taky v domácnosti se 4 dětmi je toho prádla hromada. 😀 Co se týče ničení prádla, u dětí je faktem to, že užitná hodnota v jejich případě je minimální, ze všeho rychle vyrostou, nebo něco i zničí, takže to co je pořád pěkné tak prodávám a zbytek vyhazuji nebo dávám na charitu. Zkrátka, ani ne tak sušička, jako děti to prádlo ničí rychleji, nebo z něj rychle vyrostou :-).
A drahé náplně, noooo, o tom bych mohla vykládat. Koupili jsme před časem inkoustovou tiskárnu no a samozřejmě provoz je extrémně drahý, takže až budeme měnit, určitě koupíme laserovou, kdy sice náplně stojí docela dost, ale jejich životnost je enormní (nevysychají atd.). Co je platné, že tiskárna se skenerem stojí 1800 Kč když provoz je nepřiměřeně drahý (za mě je to marketingový tah, jak nalákat kupující na nízkou cenu a drahý provoz tak nějak taktně zamlčet :-)).
Minimalistka says
Milá Zuzka, ďakujem za komentár, nuž pri troch deťoch a fixnej zariadenej domácnosti drahšími vecami ti určite zmysel pre vás má, ako píšete nám to nesedí, nakoľko nikde nie sme dosť dlho, možno raz 🙂 Pripomienka k detskému prádlu je dobrá, tam je to určite jedno a keď boli deti maličké, sušičku sme použivali. Teraz našťastie vydržia v tom istom dlhšie. Tlačiarne sú čierne diery na peniaze, my máme obyčajnú laserovku značky Brother a tam mi náplň, nakoľko je len čierna vydrží celé mesiace a to tlačím ako blázon. Určite pred kúpou zvážiť nie cenu tlačiarne, ale náplne Tu v Bratislave využívam na farebnú tlač firmu Fax a Copy
Zuzka says
Úplne sa stotožňujem s bodom 7 – suveníry vo forme magnetiek tých už máme plnú chladničku. preferujem vôňu a chuť danej krajiny, takže radšej nejakú tú čokoládku, vínečko alebo oliv oil. darčeky, ktoré sa dajú zjesť alebo vypiť preferujeme už aj na osobné sviatky. drahý ma prekvapil, keď mi oznámil, že na sviatky si už nebudeme nič kupovať, resp. že si kúpime niečo po vzájomnej dohode a ak nič nevymyslíme, tak to bude len čokoláda… no nemiluj ho 🙂 …rovnako knihy sú pre mňa veľkou výzvou. čerpám už len z tých, ktoré doma mám, ktoré ma už nezaujímajú ponúkam cez bazár na predaj, niektoré posuniem ďalej ako darček a hlavne už nie nové, aspoň na nejaký čas…majte sa minimalisticky maximálne krásne 😉 Zuzka
Minimalistka says
Milá Zuzka, super a ďakujem! 🙂
Miroslav says
Skvelý článok, skvelá analýza !
Ohľadom kníh, a všeobecne papierových dokumentov – jednoznačne iba elektronické verzie v osobnom klaude, či v čítačke.
Minimalistka says
Ďakujem Miro, súhlas! Milujem svoj Kindle! :))
Betka says
suhlasim s pouzivanim co najmenej automatickych veci v domacnosti, najma kuchyni. uz nemame ani espresso automat, kavu si jednoducho pripraviem vo french presse. a pritom relaxujem, ked meliem, struham a pod.
Andrea says
Uzasny clanok, ako vzdy. Súhlasím so vsetkym okrem susicky, mne susicka pomaha redukovat mnozstvo pradla (hlavne detskeho) a plesen v byte cez zimu. Holt, pri troch detoch a dvoch dospelych je toho prania a susenia vela …
Ale nepotrebujem žehlicku (max 3 krat do roka ju vytiahnem) ?
Minimalistka says
Ahoj Andrea, juj veru zo sušičky sa nemusí nič žehliť, čo je skvelé. Ak by som žila niekde, kde nesvieti slnko a je vlhko v dome, je sušička super. Toto bolo rozhodnutie na Bratislavu, byt je slnečný a má francúzske okná, prádlo mi zvlhčuje suchý vzduch. V takom Anglicku si svokra suší na radiátoroch a konečne si kúpila sušičku, lebo už ju to prestalo baviť a esteticky to nevyzeralo bohviečo. Ďakujem za komentár.
Adriana B. says
Andrejka,
ďakujem za ďalší, opäť trefný článok. A aj u nás tak. Za posledné tri roky sme sa sťahovali štyrikrát, takže minimalizujem v niektorých sférach až do extrému. Dokonca som teraz pri písaní atestačky uvažovala spracovať tému minimalizmu v prostredí materskej školy. Ale ešte doštudujem, vyskúšam v praxi a druhá atestácia bude o minimalizme. Naša domácnosť sa zredukovala asi na 20 % – z domu o 200 m2 so záhradou do dvojizbového bytu bez špajze. Môj minimalistický šatník sa zmestil do skrine o šírke 60 cm a nič mi nechýba. Kuchynská linka má 1,8 m – to bola výzva! ale dali sme to. Ten pocit, keď každý deň v týždni jeden z nás uprace niečo, čo mu zaberie 15 minút a je tu stále poriadok a voľné, nie slovenské upratovacie soboty, hurá! Jediné, čo musím ešte v megamnožstve skladovať sú šanóny s dokladmi kôli dedičskému, ale už sa teším, ako ich potom na chate podpálim na ohnisku, a voalá…dobre zorganizovaná domácnosť bude mojou realitou.
Minimalistka says
Milá Adriana, veĺký obdiv a gratulujem k nápadu na atestačku, skvelý nápad, to by som si rada aj prečítala… Presne tak, upratovacie soboty, ktoré som už ako die’ta z duše nenávidela, sú minulosťou aj v mojom živote. Viem si predstaviť inak tráviť víkendy 🙂 Všetko dobré! Andrea
Leka says
o tú prácu MŠ by som mala tiež záujem 🙂
Lulu says
Z vymenovaneho sme skoro nic ani nikdy nepouzivali a nechybalo nam. Moj zoznam by vyzeral asi takto:
1. specializovane cistiace prostriedky a drogeria – mame jedno mydlo, jeden prasok, jednu pastu, na cistenie pouzivam jar alebo kyselinu citronovu. Moja mama nevie prekusnut, ze doma nemam Okenu ani Diavu 🙂
2. alternativne obilniny, sladidla, nezname druhy ovocia a zeleniny a ine „zdrave“ potraviny – nikomu to nechutilo, nevedela som z toho varit, zbytocne sa to doma kazilo a aj tak si kazdy radsej da spagety s kecupom nez sojove maso
3. papierove vreckovky v krabicke a kuchynske utierky – mali sme velku spotrebu, ked som to prestala kupovat, odrazu nam to nijako nechyba, pouzijeme handru alebo spongiu
4. sportove potreby – chcela som deti ucit kadejakym sportom, ale pre rastuce deti su veci ako lyze, korcule a pod. zbytocne, ku kazdej aktivite sa dostaneme len par krat kym to vyrastu, takze je ovela lepsie si to pozicat. A nesnazit sa robit vsetko, aj tak nas nakoniec stale bavia tie iste 2-3 sporty a deti o nic nepridu, ak si zvysne aktivity nevyskusaju.
5. alkohol – uz som roky nepila a vzdy ma pobavia reakcie ked ho odmietam. Navyse sa vdaka tomu mozu z bytu odstranit pohare urcene len na alkohol
6. sladkosti – stacilo prestat kupovat a odrazu mam na ne menej casto chut a este som aj schudla
7. doplnky do kuchyne, bytu – casto som kupila nieco co sa mi zdalo uzitocne, nejaky cas som to aj pouzivala, a potom to uz len zavadzalo. Kuchta, wok, rucny vysavac, mop, organizer… Uz kupujem len veci, ktore mi opakovane a dlhodobo chybali a tazko sa nahradzali
8. veci do zasoby (casto kupene v akcii) alebo pre istotu – ci je to jedlo, oblecenie, lieky, alebo hocico ine, casto plati ze ked je to uz doma tak sa to vyuzije, ale keby nebolo, nechybalo by. Riesenie rovnake ako bod 7, veci su dnes tak lahko dostupne, ze sa vzdy daju dokupit takmer okamzite, a aj ked su zrovna drahsie ako pre 3/4 rokom v akcii, kupili ste o 80% veci menej takze ste v konecnom dosledku usetrili.
9. veci ktore nechcem – kupene len vdaka dobremu marketingu, pritom uz v momente kupy som podvedome vedela ze ich nechcem. Bud mi bolo blbe nic nekupit, mala som pocit ze by som ich mala chciet, alebo ma sikovny marketing presvedcil ze ich naozaj chcem… Odkedy som si uvedomila ze kupujem aj tuto kategoriu veci, davam si zakazdym pri nakupe otazku: naozaj to chcem, alebo len niekto iny chce aby som to chcela?
Minimalistka says
Milá Lulu, ďakujem za veľmi užitočný komentár, skvelé tipy a určite pomôžu aj ďalším čitateľom. Môj postreh: 1. mamička je zlatá 🙂 Okena a Diava sa ešte vyrába? Milujem ocot, ten lejem všade, ale dnes už používam len jeden čistiaci prostriedok a tým je citrónový čistiaci krém na „šúrovanie“ kúpeľne. Neviem prečo, mne sa proste sóda a ocot neosvedčila, smrdelo mi to pri čistení kúpeĺne viac ako som chcela, a nutkalo ma na kašeľ (ja som priedušková)
2. U nás sa zje jedine quinoa, súhlasím, je potrebné sa naučiť variť jedlá, ktoré sa reálne pravidelne varia aj zjedia
3. Moja slabota, ešte stále sa ich neviem vzdať
4. súhlas, požičovne sú super
5. alkohol – tiež súhlas, my to máme tak raz za čas a všimnem si, ako sa spustí dole z kopca rozpočet pri oslavách atď. Radšej občas a kvalitné.
6. vyhýbame sa ale vysvetliť rodine je ako hrach na stenu hádzať. Preto sú už len, keď niekto prinesie. Decká majú vreckové a občas s niečo kúpia.
7. Amen.
8.súhlas, nemá to zmysel pokiaĺ človek nežije na pustatine a do obchodu ide raz za mesiac
9. čo dodať, ťažko sa odoláva, ale ak sa spýtaš tie správne otázky? :)))
Len tak ďalej, držím palce. Andrea
Veronika says
Ja Vás úplne s prepáčením „žeriem“ 🙂 každý jeden článok, video, Vašu knižku…ste perfektná.Ja sa tiež snažím minimalizovať vo všetkom čo sa dá aj keď ešte nie som tam kde by som chcela byť , ste moja inšpirácia:) Teším sa na ďalší článok, nech sa darí 🙂 V.
Minimalistka says
Milá Veronika, hihi, ďakujem, rozosmiala ste ma 🙂 Nuž, sľubujem že sa budem snažiť aj naďalej a Vám prajem, aby sa Vám to minimalizovanie darilo – nebojte raz budete tam, kde chcete byť!
Katatína says
Každý Váš článok ma utvrdzuje iba v tom,že som minimalista, ale tak prirodzene sama od seba. Nikdy som na neriadila žiadnymi návodmi ani radami (hoci ich stále rada čítam). Asi som tomu dospela vekom a hlavne tým, že som počas rodičovskej dovolenky bola nútená šetriť peniaze. Teraz je to úplne mojou súčasťou a nedokážem míňať bezhlavo peniaze na zbytočnosti. Preto rada čítam Vaše články, lebo to akoby ste písali o mne.
Minimalistka says
Ďakujem Katka, veru niekedy stačí zmena finančnej situácie – i keď dočasná (stalo sa to aj nám) a človek si uvedomí, že sa to dá aj inak. Prajem Ti, nech v tom ďalej úspešne pokračuješ.
Mirka says
Keď sme zariaďovali naše prvé spoločné bývanie, vynechali sme rýchlovarnú kanvicu a mikrovlnku. Všetci na nás pozerali štýlom: uvidíš, o mesiac si ich kúpite, ste na to zvyknutí atď… Okej, naša rúra je síce 2 v 1 aj s možnosťou použiť ju ako mikrovlnku, no reálne bola využitá max 6 x za posledné 4 roky, aj to iba v prípade, že návšteva potrebovala extrémne rýchlo ohriať papanie pre deti a asi 2 x na popcorn. Varíme vždy tak, aby sme všetko spotrebovali v ten deň. Ak náhodou niečo odložíme, tak si to ohrejeme jednoducho na peci v hrnci. Kanvica nám nechýba vôbec. Máme klasický čajník. Kamarátky prvýkrát u nás ostali v pomykove, keď zistili, že ju nemám. Po prvých glgoch vyhlásili, že im káva naozaj dlho tak nechutila. Aj ony už majú čajníky. 🙂
Pitka says
Perfektne jednoduchy navod pre zaciatocnikov. Mna trochu stve, ze ma sperky prestali bavit zrovna ked uz by som si ich mohla kupit ? mam taky pocit, ze clovek k tomu minimalizmu najlahsie dospeje, ked vlastne nema cas nakupovat a venuje sa max veciam co ho bavia, teda vyplna cas plnenim duse, nie bytu/domu, nemyslite? ?
Minimalistka says
Presne tak, maximálne súhlasím!
Zuzka says
Mila Andrea,velmi inspirativny blog,aj ked na druhej strane si myslim,ze je to len jedna z ciest.tak napriklad knihy,mame ich obrovske mnozstvo,ale aj vo velkom citame.vraciam sa ku kniham aj opakovane,casto citam aj 5 knih naraz??pre mna ma velky vyznam aj dotykovy vnem aj vona.citacku knih sme predali,lebo presne to mi chybalo…alebo pouzivanie parfemu pre mna nikdy nebolo prejavom luxusu,ale uz roky rokuce to patri akosi ku mne,mam uplne ine nasta enie pocas dna,ked si dam par kvapiek svojej oblubenej vone.rovnako hraciek mame viac ako dost,ale nase deti sa s tym hodiny prehraju,ja im „podsuniem“ niektore ,ktore dlho nevytiahlu a hrame sa spolu .myslim si,ze vo Vasom pripade to uz bolo take zahltenie vecami,ze mozno ina cesta von neexistovala,ale ak clovek pouziva veci rozumne,vie z nich mat radost,ak su krasne ,esteticke a ak ich je aj viac ako skoro nic.asi zlata stredna cesta je najlepsia,jeden extrem v podobe konzumizmu,druhy prehnany minimalizmus .
Michal says
sestra mi odporučila váš blog po tom čo som jej hovoril, že som sa dostal k tomu, že nejaký minimalizmus existuje, aj keď podvedome, tak fungujem celý život. Zdedil som to asi po otcovi a starých rodičoch, ktorí nikdy nič nechceli :), veď to poznáte. Čím je človek starší tým mu stačí menej aby bol spokojný.
Nedá mi však reagovať k niektorým komentárom. Zdá sa, že často ľudia berú minimalizmus ako štýl, v ktorom musím vlastniť čo najmenej vecí za každú cenu. Samozrejme aj tak sa to dá chápať, ale ja si myslím, že v prvom rade by sme mali vlastniť veci z ktorým máme radosť alebo úžitok.
U mňa minimalizmus znamená aj to, že vlastním 3 bicykle (pre iného materializmus), ale napríklad nevlastním auto a ani nemám VP. U niekoho môže byť minimalizmus, že vlastní 14 rovnakých krátkych tričiek a perie ich raz za dva týždne. U niekoho 20 obrazov na stene.
Ďalšia kapitola sú potraviny. Nemyslím si, že sladkosti, mäso, exotické ovocie sú o minimalizme, skôr o udržateľnosti. Drogériu vždy kupujem do zásoby keď je v akcii, nie pre „keby niečo“ ale určite mi raz dôjde a budem musieť kúpiť často za plnú cenu o 40% vyššiu.
Inak robíte super vec, držím palce.
Mišo
Anet says
Jediná vec, ktorú rada vlastním sú knihy, ktoré som prečítala, to je moje bohatstvo, nekupujem romány, ale obohacujúcu literatúru, ku ktorej sa rada vraciam, takže z veľkej knižnice sa teším a hádam budú aj moje deti, ak si raz tie skvosty prečítajú 🙂 A ostatné veci sa snažím zredukovať na minimum, hlavne tých hračiek čo sme deťom nakúpili ľutujem, ja som si svoje šanovala, naozaj krásne hračky som mala a potom som ich dala deťom nech sa pohrajú a tie ich behom mesiaca dokázali zničiť 🙁
Peter says
Časopisy som začal recyklovať tento rok, robím si z nich výpisky ak ich chcem darovať a výstrižky ak idú do kontajnera, predplatné už nepredĺžim. Kníh sa zatiaľ bojím a nechcem vzdať, knižnica u nás moc nefungovala a na čítanie e-bookov nejak nie som. No a odbornú literatúru potrebujem k práci. Starú atramentovú tlačiareň s drahými náplňami som pred tromi rokmi vymenil za tlačiareň s veľkokapacitnými náplňami a za ten čas som kupoval len raz čiernu a teraz budem kupovať všetky farby, no nakoľko jedna fľaška stojí 6€ nebude to veľká položka (24€ za B/Y/C/M) a pritom tlačím plnofarebne dosť často, napr. nemám problém vytlačiť 200stranovú odbornú publikáciu, ktorú potrebujem k zákazke a podobne. Zápisník mám vždy len jeden a keď nemám tak si ho sám nakreslím do prázdneho zošitu, zbytočne nekupujem.