Mojou slabosťou je nákup a čítanie kníh a v tejto oblasti sa mi nedarí redukovať. Mám oveľa viac jasno v tom, ktoré knihy mi dali do života nejakú pridanú hodnotu, a ktoré boli len vyhodené peniaze.
Bolo by však jednoduché hádzať vinu na konkrétnu knihu. Priznám sa, stalo sa mi výnimočne, že som si nejakú knihu kúpila a stála za figu borovú len preto, lebo nebola dobre napísaná. Problém bol v tom, že som ich na jednu tému vlastnila priveľa.
Prišla som na to, že niektoré knihy musia prísť do môjho života v ten PRAVÝ ČAS.
Dnes už si nevyčítam, že mám okolo seba knihy rozčítané aj neprečítané. Moment ich slávy ešte môže prísť. Knihy, ktoré by som pred pár rokmi bez rozmyslu hodila do ohňa, sú dnes sú klenotmi mojej knižnice.
Každá kniha k tebe prehovorí v konkrétnej fáze tvojho života. Verím, že knihy si nás istým spôsobom vyberajú. Vojdeš do kníhkupectva a ťahá ťa to ku knihe, ktorú potrebuješ.
Nie však preto, lebo je v nej niečo nové, ale preto, lebo TO, o čo sa zaujímaš, je už dávno v tebe. Tá správna kniha túto vedomosť z teba vytiahne, prebudí ťa.
Načasovanie knihy je niekedy dôležitejšie ako to, čo v nej je.
Priznám sa, dlhšiu dobu som bola istým spôsobom závislá na nákupe motivačných kníh. Čítala som všetko, čo mi prišlo pod ruku a hltala som informácie až sa mi parilo z hlavy. Považujem sa za informačného závisláka a prečítam všetko od sedemdielnej historickej ságy až po návod na použitie mixéra.
Pri vytrieďovaní kníh som jednu či druhú vzala do ruky a spýtala sa úprimne, čo konkrétne som si z tejto knihy zobrala do života. Čo je lepšie – neprečítaná alebo rozčítaná kniha, či tá, ktorú som povrchne prebehla a nič sa z nej nenaučila?
Pozri, keď si kúpiš knihu ako cvičiť pilates, a nikdy necvičíš, alebo fitnes kuchársku knihu, z ktorej nikdy nevaríš, alebo knihu o financiách, a kreditku máš stále v mínuse – takáto kniha je VYHODENÝ PENIAZ. Všetko sú to len teoretické kecy, ktoré si človek prečíta, na pár dní sa nabudí a na o pár týždňov na knižku sadá prach.
Príliš veľa motivačných kníh sa nedá psychicky zvládnuť. Už ich beriem ako mentálny smog, ako neznesiteľný hluk v mojej hlave, keď sa neviem na nič koncentrovať.
Zistila som, že mi oveľa viac vyhovuje kvalitná fikcia. Ak potrebujem múdre životné lekcie, stačí mi napínavý román, kde sa hlavný hrdina prederie životom, vyrieši si kopu problémov a ja si poplačem a poučím sa zároveň. Pri čítaní fikcie pre spánkom si viac oddýchnem. Ak čítam motivačnú literatúru, točia sa mi koliečka v hlave ešte o polnoci.
Dnes som si knižnicu doma výrazne zminimalizovala a rozhodla som sa sústrediť len na tie knihy, ktoré si ma v poslednom čase našli. Sú to knihy, ku ktorým sa vrátim zas a čím viac ich čítam, tým lepšie ich chápem. Akoby zreli čítaním na kvalite.
Ponúkam ti zoznam mojich srdcoviek, ktoré mám na bočnom stolíku v obývačke a majú ochytané rohy.
1.Daniel Ariely – Psychológia peňazí
Táto kniha je pre nás všetkých, čo často emočne míňame a akosi nevieme prestať. Považujem ju za povinnú minimalistickú príručku, nakoľko mi stále pripomína, prečo robím občas aj ja chyby pri nakupovaní. Vraví sa, poznaj svojho nepriateľa, aby si mohla proti nemu bojovať. Tu sa dozvieš, čo sa ti deje v hlave pri nákupoch.
Čo ovplyvňuje tvoje správanie, keď vytiahneš peňaženku?
Prečo nedokážeš odolať zľavám? Prečo si vyberieš dobrovoľne drahší produkt?
Kniha mi umožnila pochopiť, ako funguje naša psychológia pri platení a aký s prepáčením vychcaný je marketing, ktorým nás denne bombardujú médiá.
V jednej kapitole autor píše o „bolesti“ z nákupu. Ak platenie bolí menej, máme tendenciu viac konzumovať a nakupovať. Práve preto kreditky radi používame, zaplatíme dnes virtuálnymi peniazmi a vyhneme sa bolesti z platenia.
Zaujala ma aj pasáž o „spravodlivosti“. Máme tendenciu ohodnotiť veci oveľa viac, ak vieme, že do produktu alebo služby sa vložilo veľa úsilia. Toto robím napríklad pri kúpe zero waste a farmárskych produktov -stoja viac, ale sa mi páči príbeh a kvalita.
Ak sa však zdá, že nás predajca vydiera, nekúpime si ich produkt – aj keď je to v našom najlepšom záujme. Zaujímavé, nie?
Niekedy sa nám napríklad nechce veľa platiť za službu, ktorá je drahá a trvá pár minút. Otváral vám niekedy zámočník dvere? Na to poznám dobrý vtip o zubárovi, ktorý trhal pacientovi zub pol hodinu, lebo sa mu zdalo 50 Eur za dve minúty veľa:)
Počas čítania knihy ma bolel krk od súhlasného prikyvovania – jééj, presne takto sa správam! 🙂 Ku knihe sa pravidelne vraciam, vždy ma pobaví a keď som v podobnej situácii pri platení, často si spomeniem presne na konkrétnu pasáž a v duchu sa usmievam. Nedostanete ma!
Kniha je pre každého, kto má plné zuby konzumu, svetského hluku a hľadá odpoveď, prečo to tak je. Prechod k minimalizmu ma postupne učil vnímať mnohé veci inak, a vďaka myšlienkam v knihe som si konečne pospájala drôtiky v hlave. Prirovnala by som to k maliarovi, ktorý maľuje veľký obraz. Predstavuje si čo po dielikoch maľuje, ale až keď odstúpi od plátna, vidí svoje dielo v inom, reálnom svetle.
Citát z knihy: „Väčšina ľudí prežíva svoje životy v posadnutosti vecami. Neustále hromadenie vecí môžeme pokojne nazvať nemocou súčasnosti. Pokiaľ nedokážete vnímať vlastnú živosť, tak sa snažíte naplniť svoj život predmetmi. „
Kniha je nástrojom pre všetkých cynikov, ktorých trápi súčasný stav ľudstva. Veľká časť knihy je venovaná primárne egu, ako funguje, čo je jeho jadro, ako ho rozpoznať, ako nás ovplyvňuje, a ako ničí nielen nás ale aj planétu, na ktorej žijeme. Všimli ste si niekto toto??
“ Čelíme vážnej kríze. Starý spôsob myslenia a konania je už nefukčný, neúnosný a nezlučiteľný s ostatným životom na Zemi.. ľudská myseľ narušená egoizmom, začala posilnená vedeckými a technickými poznatkami intenzívne ohrozovať prežitie planéty“
Zaujímavé sú aj kapitoly o jadre bolesti, čo sú všetky emocionálne záťaže, ktoré si nesieme z minulosti. Nemusí sa to však týkať len jednotlivca, ale aj národa, a táto pasáž ma silno zasiahla:
„Niektoré krajiny, ktoré sa často stretávali s kolektívnymi výbuchmi násilia, majú silnejšie jadro bolesti. Ak ste dostatočne senzitívni, tak môžete cítiť silu energického poľa danej krajiny, len čo vystúpite z lietadla. Niektoré krajiny majú jadro bolesti na kritickom bode, napríklad na Strednom východe, lebo väčšina obyvateľstva je v neustálom cykle násila a pomsty, čo umožňuje nepretržitý rast jadra bolesti. V krajinách, ktorých je jadro bolesti silné, ale už nie v akútnom stave, sa ľudia snažia byť necitliví voči utrpeniu spôsobovaným kolektívnym jadrom bolesti. Využívajú na to rôzne spôsoby. V Japonsku a Nemecku na to využívajú pracovné nasadenie, v iných krajinách sa zasa utiekajú k častému pitiu alkoholu.“
Ak by som toto opakovane nezažila na vlastnej koži len by som ju tak prebehla. Či už Izraeli, v Katare, v Bahrajne, v Emirátoch, v Nemecku bolo vždy také „to niečo“ ako opisovaná energia. Napríklad v Izraeli sa dá napätie vo vzduchu krájať nožom. Až som mala pri čítaní týchto slov zimomriavky na chrbte.
„Nová Zem“ je pre mňa veľmi špeciálna kniha. Povedala by som, že je istým spôsobom prorocká, a potvrdzuje to, čo už bolo dávno dvetisíc rokov dozadu napísané. Podaná je jazykom, ktorému buď porozumieš a zmení ti život, alebo ti bude úplne cudzia.
Sám autor v úvode píše: “ Hlavným zmyslom tejto knihy nie je zahltiť vašu myseľ novými informáciami, či domnienkami, alebo vás presviedčať o akejkoľvek pravde. Zmyslom tejto knihy je duchovne vás prebudiť. A to je dôvod, pre ktorý táto kniha nie je „zaujímavá“. Zaujímavý totiž znamená – umožňujúci udržať si odstup, pohrávať sa s myšlienkami a predstavami – súhlasiť, či nesúhlasiť. Táto kniha je o vás. Buď zmení stav vášho vedomia, alebo pre vás nebude mať nijaký význam. „
3.Anthony de Mello – Bdelá pozornosť
Najhustejšie na záver. Táto kniha mi zaťala do živého. Prečítaj si ju, ak chceš nepríjemný úder do žalúdka, ak chceš vidieť život z úplne iného uhla.
Varovanie: Nie je to pohodové čítanie. Bdelá pozornosť je písaná provokačným štýlom, tón je konverzačný, akoby sa prihováral priamo tebe, a nemáš kam uniknúť. Drsný a priamy tón knihy zmierňujú zábavné bájky a poučné príbehy.
Keď som si ju prečítala prvýkrát, nepáčila sa mi, iritoval ma autorov tón, pripadala mi hlavne v úvode stále o tom istom. Čo to ten Mello stále dokola točí? Aké spanie, aké prebudenie?
Nemohla som však nad ňou prestať rozmýšľať. Neustále som sa k nej vracala a prinútila ma akceptovať pravdu, ktorú som si nechcela priznať. Veľmi ostro mi pripomína, že len ja som zodpovedná za svoj život.
Bdelá pozornosť zničí tvoje predsudky o svete a Mellove slová sa ti zaryjú do mysle. Tu je pár citátov, ktoré som si podčiarkla, i keď sú trochu vytrhnuté z dlhších pasáží a odporúčam prečítať si ich celé:
„Predstavte si, že vám piknik pokazí dážď. Kto má zlý pocit, dážď alebo vy?“
„Môžu všetky vaše obavy predĺžiť váš život čo i len o jediný okamih? Načo sa trápiť pre zajtrajšok?“
„Keď žijete s preferenciami, ale nedovolíte, aby od nich záviselo vaše šťastie, ste prebudení. Ilúziou je napríklad presvedčenie, že zmenami vo vonkajšom svete sa zmeníte aj vy. Nezmeníte sa iba preto, lebo zmeníte vonkajší svet. Ak zmeníte prácu či partnera, kúpite nový dom, nájdete si nového guru či nový druh spirituality, to vás nezmení. Ľudia väčšinou vynakladajú svoju energiu na nové usporiadanie svojho vonkajšieho sveta, aby im viac vyhovoval. Niekedy sa im to podarí a môžu trochu poľaviť, ale dokonca aj keď oddychujú, sú napätí, lebo život naďalej plynie a neustále sa mení. Takže ak chcete žiť, nesmiete mať stály príbytok. nesmiete mať kam zložiť hlavu. Plyňte.“
„Nikdy nie ste tak koncentrovaní do seba, ako keď máte depresiu. Nikdy nie ste takí pripravení zabudnúť na seba, ak ste šťastní. „
„Sústredíte sa na to, na čo nemáte. A práve teraz máte všetko, čo potrebujete na to, aby ste boli blažení.“
Kniha Bdelosť nie je literatúra, ktorá sa dá len tak prečítať a odložiť. Odporúčam ju nechať vsiaknuť do hlavy a intenzívne s ňou pracovať.
Tak toto sú moje aktuálne tri knihy, ktoré sú mi vzácne.
Poznáš ich, čítala si? Aký máš vzťah ku knihám ty a aká by bola tvoja top trojka kníh, čo ti zmenili život? Rada sa nechám inšpirovať.
Janka Bianka says
Bdelosť áno, dočítala som ju len nedávno. Bola mi darovaná s tým, že hádam vďaka nej si už konečne prestanem brať veci tak osobne. Niečo mi tá kniha fakt dala, inak paradoxne som akurát včera o nej písala na svojom blogu. Zatiaľ mi však tá kniha neprišla až tak úplne prelomová. Mňa najviac oslovila kniha 5 jazykov lásky, to je úchvatná kniha. Nuž a o Novej zemi som počula tiež, vraj je veľmi dobrá no ešte som ju nečítala. Je však pravdou, že viac sa mi do pamäti vryje kniha s dejom.
Barbora says
5 jazykov lasky sme dostali na Vianoce a cumeli sme na to ako puk s muzom, ze WTF, ved mame pekne manzelstvo, ale manzel ju nakoniec precital a mne replikoval, co bolo pre neho dolezite a nakoniec nam to celkom pomohlo iste veci riesit inak (najma ked sa obcas „chytime“, co my malokedy, kedze ako sme zistili aj podla knihy – hovorime na seba tymi spravnymi jazykmi).
Mne to viac pomohlo so vztahom k rodicom. Pochopenim, resp. poznamim ich „jazyka lasky“ sa zmenili aj nase vztahy.
Juls says
Ja som si pri citani tohto clanku povedala dvakrat „ano, presne!“ Je to o nacasovani a tiez rada citam kvalitnu fikciu a ked ju docitam, tak aj tyzden si nad tym pribehom premyslam a precitujem. Kniha, ku ktorej sa vraciam ja, je Dinner with a perfect stranger.
Jane says
Pro mě je to Bible, Jana Eyrová a pro nynější okamžik Škola malého stromu. Když čtu něco opravdu skvělého, tak mám vždy pocit, že je to nejlepší kniha, co jsem četla. Knihy výše si ráda přečtu. Děkuji za inspiraci i za Váš blog!
Mirka says
Wau. Máte skvelé témy článkov.
Ú mňa sú prevratné tieto knihy.
Dohoda s nemocí Sinelnikov
Hra o život od Tomáša Kašpara
A kúsok beletrie-Medený jazdec
Kristina says
Mna velmi oslovila poviedka Skon Paľa Ročku – ma velku hlbku a mudrost. Dalej Jar Adely Ostroluckej a Quo Vadis.
Barbora says
Pre mna ako malickeho podnikatela sa stala bibliou kniha .Support od Misa Trubana. Pracovala som v korporaciach a zrazu som bola enterpreneur ani neviem ako. A robila som to „len tak“ srdcom. Az po precitani jeho knihy som tomu dala nejaku „sablonu“ a definiciu. A naozaj to aj samotnemu biznisu pomohlo, aj ked stale to ostala srdcova zalezistost.
Dakujem za tipy na knihy a aj za clanky.
rusona says
Super článok, ako vždy.
Moje 3 naj knihy:
Motýľ H. Charierre
Zápisky z mŕtveho domu Dostojevskij
Dva razy udelená milosť H. Morris
Adri says
Mňa úplne – v tom najlepšom…zasiahla kniha „Rukopis z Akkry „od Paula Coelha- čo veta to pravda …. naozaj odporúčam , ja sa opätovne k nej vraciam. :))
jana says
Pre mna bola prelomova kniha Zeny, ktere prilis miluji . Uz to bolo davno, ale vdaka nej som vela pochopila.
eva says
Coelho-11 minut, Pinkola Estes-Zeny co behaju s vlkmi, Baricak-Slabikar stastia
Minimalistka says
Milá Ivana, skús Sapiens od Y.Noah Hararriho (teraz mu vyjde nová kniha, na ktorú sa teším), Stephen King – O písaní – výborná pre kreatívcov, Walking – Henry D Thoreau….
Ivana says
Ďakujem, poznačím si. Mimochodom, Dana Arielyho som si ešte v ten deň kúpila a momentálne už je rozčítaný na nočnom stolíku. Veru, skvelá kniha s iným pohľadom na peniaze. Takisto pre mňa kniha Radosť z mála od Francine Jay mi dalo iný pohľad na veci, ktorými som sa doteraz obklopovala a veru, veľa z nich som sa po prečítaní knihy zbavila, pretože som ich ani nepotrebovala, ani mi nerobili radosť, dokonca práve naopak, iba ma znervózňovali a odoberali energiu.
Lenka says
Ja som prednedavnom docitala vybornu knihu Bud kde si. Dakujem za clanok aj komenty, inspirujem sa. Teraz citam Moja genialna priatelka od Ferrante. Presne aj ja som presla od motivacnych k fikcii, viac mi to ukludni hlavu pred spanim a mam pocas dna spolocnost fiktivnych hrdinov:)
Hana says
Milá Andrea, Váš blog mě dnes večer tak potěšil! Hledám spřízněné duše, přemýšlející o živote jinak, než je zatím většinový proud a nacházím 🙂 Dnes i skrze Vaše články. A velmi se těším, až se začtu do Vámi doporučených knih. Za sebe přidávám spíš autory: Irvin D. Yalom – existenciální prychoterapeut, jeho knihy jsou naprosto vhodné i pro nepsychology a jdou jen po tom důležitém. Toni Morrison – beletrie, afro-americká spisovatelka, jde pod kůži, někdy až „nožem“, úžasné postavy nejen žen, s trochou magie a přitom tak realistické. No a na odlehčení a přesto o tom podstatném, Cestou fak it, Líný rodič nebo třeba Důmyslné umění, jak mít všechno u pr… – od různých autorů. Děkuji!
Anet says
Veruže je veľa motivačných kníh popísaných a mnoho z nich sú skvosty, a aj keď máme pocit, že sa v nich stále točí dookola o tom istom, tak potom je to tak, inak by to nebola pravda. Ale je zbytočné prečítať a nič z toho si nevziať do svojho života- uplatniť, prebudiť sa a už nemusieť sa obracať na knihy, ale hľadať odpovede v sebe. Mám veľa kníh prečítaných, ale aj tieto si značím do poradovníka, rada si prečítam, rada si zase osviežim to čo už viem. Aj ku mne vždy prídu knihy, ktoré potrebujem, ako ty píšeš, na ktoré som už v duši dospela. Mňa oslovili ako prvé knihy od Coelha, potom Milton, Dalhke, ale teraz sú to knihy od Michael Newton a tie keď som prečítala, tak som si povedala, že už nepotrebujem nič viac čítať. Žiadna motivačná literatúra, kto pozná, jedná sa o popis duševného sveta z výpovedí ľudí v regresnej terapii.
Suzanne says
Pre mňa sú tými navzácnejšími knihami, na ktoré nikdy nedám dopustiť tieto:
Hranice od Henryho Clouda a Johna Townsenda
Láska hodná dávania od Maxa Lucada
Úspešný život (Mezi člověkem a Bohem) od Michela Quoista
Maja says
Milá Andrea, mne oči otvorila kniha Vplyv (autor Robert Cialdini). Je však pravda, že som ju čítala už dávno, ale pamätám si, že som ju zhltla za dva dni a bola z nej dlho vaaau. Keď som začala pracovať ako SZČO, tak ma nakopla kniha Podnikateľský mýtus.
Minimalistka says
Super, vďaka za tip!
Ľubo says
Prečítal som mnoho kníh ohľadne vzdelávania, podnikania, sebarozvoja, timemanagmentu, výchovy a samozrejme vzťahov, ale akosi mi všetci zabudli povedať že táto kniha je prapodstatou všetkých ostatných kníh, ani som ju neprečítal celú ako autor v knihe povedal stačí si prečítať 40 stránok a tak sa aj stalo. totálne mi prebúrala myslenie a konanie. takže doporučujem investovať 8€
Ako sa zbaviť starostí a začať žiť
Dale Carnegie
Viac o knihe ( z popisu na martinuse )
Táto kniha môže zmeniť váš život tým, že vás naučí prekonávať návyky spôsobujúce obavy a poradí vám, ako sa naučiť žiť s pocitom sebaistoty a šťastia. Ponúka vyskúšané techniky, ktoré pomohli miliónom mužov a žien všetkých profesií. Zlikvidujte starostí skôr, ako starosti zlikvidujú vás.
Bea says
Ja to mam rada so stipkou humoru. Vsetko od Toma Hodgkinsona. Alexander von Schönburg pre tych, ktori vedia po nemecky, pretoze som na webe nasla iba jednu knihu prelozenu do slovenciny. Najradsej mam od neho Umenie styloveho schudobnenia (Die Kunst des stillvollen Verarmens).
Jean Ziegler o ekonomike.
Frank Mccourt o tom, ze najväcsie bohatstvo mame v hlave, ked citame a sa vzdelavame.
Virginia Woolf – Mrs Dalloway
Momentalne som posadnuta minimalizmom a citam kazde pismeno od Andrei dvakrat ?
Minimalistka says
Haha vďaka Bea, juj Hodgkinsona milujem, teraz od neho čítam How to be Free, je vtipné a zaujímavé. Veru mnoho kníh nie je v slovenčine čo je škoda. Woolf si pozriem, ak je to historické, tak to je moje. Dík za tip Andrea
Katarina says
1,7 návykov skutocne efektivnych ludi. 2, Otcovo srdce Robert a Vicky Hoax 3, cislo tri je este volne , mozno po tychto Vianocach ho nejaky knizny titul obsadi ;]
Bea says
Ja vrelo odporúčam knihu Ruth Suokup, Menej míňať lepšie žiť.