Nie ste si istí, či práve minimalizmus nie je pre vás priveľa?
Láka vás vlastniť menej a mať príjemnejší domov, kde všetko aj nájdete? Čo tak viac slobody a dobrodružstva v živote ako z práce do práce a platiť účty?
Poďme teda spolu zbúrať niektoré mýty o minimalizme. Ako to vlastne je?
Mýtus #1: Keď si minimalista, nemôžeš si nič kúpiť.
Opak je pravdou. Ja osobne viem stále túžiť po pekných veciach a občas aj chodím do obchodu. Nie zo zvyku a zlozvyku, ako kedysi. Nie ako náplasť na zlú náladu.
Minimalista si kupuje veci s konkrétnym zámerom, aby si vylepšil alebo obohatil život. Dáva prednosť vedomým nákupom raz za čas, kvalitným produktom a po dôkladnom zvážení. Vyhýba sa lacným harabudám a dlhu. Pozná svoju osobnosť a preferencie, a nenechá sa zlákať na kúpu niečoho, čo nie je v súlade s jeho životným štýlom.
Takže ak niečo potrebujete, kúpte si to. Môže to byť práve ten drahý odšťavovač, ktorý denne budete používate na zdravé raňajkové smoothies, tie krásne džíny od obľúbenej značky, ktoré vám tak super sedia, luxusné atramentové pero, ktorým denne podpisujete desiatky dokumentov, ručne maľovaný hrnček, z ktorého tak radi pijete čaj.
Čím častejšie vám predmet slúži, tým viac si zarába na svoju hodnotu. Používaním.
Mýtus #2: Minimalizmus je nudný.
Minimalizmus nemusí byť len stôl a stolička v prázdnom priestore s bielymi stenami.
Keď prídem domov, chcem aby ma nabil energiou a nie mi ju vzal.
Minimalizmus ma obklopuje vecami, na ktoré keď sa pozriem, mi prinášajú radosť či úžitok. Je jedno koľko to stálo.
Dajte si zopár zaujímavých obrazov na stenu. Možno stačí len jedna soška, ktorá vám pripomína tú exotickú dovolenku. Praktická sedačka, ktorá sa skvele udržuje. Keď odstránite vizuálny smog, zrazu vidíte jednotlivé objekty. Skriňa v jednotných farbách uľahčuje rozhodovanie, čo si obliecť. Málo hračiek znamená menej upratovania a viac hrania. Jeden jedálenský set znamená menej umývania riadu. Jednoduché varenie znamená menej kuchynského náčinia, korenín a plnej špajze.
Zjednodušenie života v tom nepodstatnom nám dá čas a peniaze na to, čo nám spôsobuje tie motýliky v bruchu. Minimalizmus je vlastne celkom napínavý!
Mýtus #3: Minimalizmus je len pre slobodných ľudí.
Hmm… ahoj svet, som matka dvoch malých detí a som minimalistka. Minimalizmus ma zachránil od toho, aby som sa nezbláznila. Nie je nič jednoduchšie, ako zjednodušovať, keď je život ešte jednoduchý.
Byť schopná si užívať vlastné deti, stále neupratovať, pravidelne cvičiť, byť pripravená kedykoľvek prijať návštevu, vidieť pračku raz týždenne a mať čas si sadnúť prečítať si knihu a rozbehnúť vlastný biznis – ďakujem za to minimalizmu. Vytiahol ma z močiarneho bahna vecí a povinností, kde som sa topila a denne padala hlbšie a hlbšie.
Nikto, opakujem nikto nepotrebuje minimalizmus viac, ako dnešné matky.
Mýtus #4: Minimalisti poškodzujú svoje deti.
Možno som zlá striga, ktorá vzala deťom skoro všetky ich hračky a nové im kupujem až pod vyhrážkami smrti. Nútim ich nájsť si vlastnú zábavu a žiť v upratanej izbe.
Zbavili sme sa všetkých krámov, ktoré pípali, hučali a váľali sa nepovšimnuté po zemi. Dieťa nepotrebuje zo všetkého po dvadsať kusov. Ponechala som im Lego, drevenú stavebnicu, spoločenské hry, ceruzky, knihy, omaľovánky a zopár populárnych hračiek. Neorganizovala som – vyhadzovala som.
Odkedy nemáme plastové haraburdy, deti sa stali kreatívne. Krabice, špagáty, prázdne fľaše, kuchynské náčinie sú nové detské zábavky. Konáre, blato, piesok.
Pre deti vlastne nie je nič pútavejšie, ako sa začať nudiť. Len im to musíme umožniť. To sa budete čudovať 🙂
Mýtus #5: Minimalisti nemajú srdce.
S hrdosťou vyhlasujem, že dokážem kozmickou rýchlosťou vyhodiť aj sentimentálnu vec. Napriek tomu milujem nostalgiu. Ale len keď majú pre mňa zmysel. Bez úprimnej analýzy a cesty do hĺbky duše sa sentimentálna vec môže ľahko premeniť na haraburdu, čo sa bude v krabici váľať ešte ďaľších 20 rokov. Takže buďme v našej clivosti úprimní. Kolekcia kníh od Karla Maya? Nesiahať! Zbierka ľúbostných listov zo strednej školy? Do koša. Alebo ešte lepšie- spáliť 🙂
Ak vyskúšate minimalizmus, nič za neho nedáte. Dostanete.
Testované životom™
Chce sa niekto pridať?
Pridaj komentár