Váš domov by mal byť obrazom toho, kto ste teraz a nie kto ste boli kedysi dávno. Marie Kondo
Kde bolo tam bolo, bola jedna kniha. Potom som objavila minimalizmus v pravom slova zmysle.
Na knihách lipnem, lebo je v nich zabalená múdrosť za babku. Ktorý odborník vám odovzdá celoživotné skúsenosti v jednorázovej sadzbe 10-15 Eur?
Preto po nich často siahame práve vtedy, keď potrebujeme relax alebo vyriešiť nejaký problém, uľaviť si na duši. A fungujú:)
K minimalizmu ma naviedla kniha od Japonky Marie Kondo s názvom Kúzelné upratovanie. Prečítala som si ju ešte v angličtine a potom som s nadšením zistila, že bola preložená aj do slovenského jazyka. Paráda! Takže vám o nej musím povedať.
Marie je nekorunovaná kráľovná nielen v efektívnom upratovaní, ale aj absolútna majsterka vo vyhadzovaní harbúrd.
Jej metóda organizácie vecí dokonca nesie aj jej meno – KonMari.
Táto kniha pre mňa ako prvá definovala dušu minimalizmu – opakujúci sa neporiadok je často obrazom chaosu v hlave, a že tá správna metóda upratovania ( de facto vyhadzovania a potom udržiavania) je výborná psychohygiena.
Marie tiež hlása – obdobne ako minimalisti, že každá vec vo našom živote si musí obhájiť svoju existenciu.
Hlavným princípom jej organizácie je ponechanie si len tých vecí, z ktorých vám pri pohľade na ne poskočí srdce. Núti vás zamyslieť sa a pýtať – prináša mi táto vec radosť do života?
Identifikuje, prečo upratovanie pre mnohých ľudí nefunguje – prakticky len prekladanie vecí z miesta na miesto a opäť je neporiadok. Jej metóda je o správnom spôsobe – a ten funguje aj pre rodených bordelárov a zaneprázdnených ľudí, ktorým sa nechce.
Marie organizuje – ale nie tak, že vám radí naukladať veci do takej či onakej krabice. Veci nevyužité ale odložené sú vlastne pochované aj s ich negatívnou energiou.
Drže sa jej metódy – hlása Marie – a upratané je raz a navždy. Potom už len predchádzajúci stav nedovolíte a prakticky udržiavate domov pod kontrolou.
Ak sa neporiadok do vašej domácnosti stále vracia znamená to, že ste vypratali a poodkladali len polovične, nekompletne. Marie vám vysvetlí, kde robíte chyby a ako je potrebné zmeniť nielen spôsob, ale aj nastavenie rozmýšľania a prístup k upratovaniu.
Kniha je rozdelená do piatich kapitol:
- prečo sa vám doma nedarí udržať doma poriadok,
- ako a čo vyhodiť,
- ako začať upratovať podľa kategórií v domácnosti a
- prečo vám jej metóda zmení život aj v hlave.
Čo mne osobne otvorilo oči ako prvé ? Jej rada vyhadzovať veci podľa kategórie – a nie izbu po izbe. Ak vypratávame podľa izieb a skríň, stále sú po rohoch a skriniach veci v tej istej kategórii poschovávané.
Pozbierajte si trebárs všetky topánky a vyložte ich do radu. Presne vidíte realitu, koľko toho máte a zrazu sa na ne inak dívate.
Čo?? Naozaj mám 14 párov tenisiek a dve nohy?…. A takto ďalej: poháre, príbory, obrusy, hračky – chcete byť šokovaní, koľko toho skutočne doma máte? Nanoste to na jednu kopu a kochajte sa. Len chvíľu 🙂
Ďaľšia skvelá tip v jej metóde bol spôsob, ako veci odkladať do skrine. Tradičný spôsob je preložiť oblečenie len raz v polovici a naukladať na seba ako vežu. Konmari metóda vyzerá takto:
Marie ich radí skladať na tretinky a naukladať vedľa seba : nielenže to vyzerá lepšie ale v porovnaní s vežou vidíte presne čo kde máte. Na odkladanie sú v tomto prípade lepšie zásuvky v komode ako police v skrini.
Pobavila som sa aj o jej názore na odkladanie ponožiek. Marie verí, že ponožky si nezaslúžia byť odložené brutálnym spôsobom a to stočené do guče alebo našponované do guľe. Mali by byť tiež pekne vyrovnané a odložené jemne a s láskou pripravené na ďaľšie použitie.
Pozrite si tieto vynikajúce videá zo stránky goop.com, ako vyzerá skladanie poďla KonMari metódy -kliknite sem:
Lepšie by som to nevysvetlila – radšej raz vidieť ako stokrát si to predstavovať 🙂
Záverečná kapitola sa zaoberá témou, ako vypratávanie ovplyvní aj našu myseľ. Jej klienti často práve počas upratovania KonMari metódou zistili, čo vlastne chcú v živote robiť, uzmierili sa so svojou minulosťou ( rozlúčka so sentimentálnymi vecami) alebo objavili nový pohľad na miesto kde žijú (aká je vlastne tá obývačka krásna).
Veci, ktoré vlastníme dnes sú v našom živote na základe našich rozhodnutí v minulosti. Keď sa im zoči voči postavíme, nastavíme si zrkadlo a musíme sa pýtať otázky. Prečo sme si túto vec v danom momente kúpili? Čo sme od nej očakávali? Má zmysel ju vlastniť aj teraz?
Veciam v našom živote môžeme čeliť dnes, neskôr alebo sa im vyhýbať až kým neumrieme. Voľba je na nás.
Kúzelné upratovanie od Marie Kondo zo srdca odporúčam pre každého, kto sa zaujíma o minimalizmus. A pre každého, kto má po krk nekonečného upratovania ako ja 🙂
Super, super, super kniha.
Kde si ju môžete zaobstarať? Nájdete ju aj tu, v najlepšom slovenskom kníhkupectve:
Lucia says
Ano, mna tiez nakopla pred dvoma rokmi, vypratala som hromadu vriec z bytu…ale ostalo to nedorobene. Teraz naberam novy dych a som ovela doslednejsia a mam vyborny pocit. Mn3 v jej knihe najviac pomohla myslienka, ze nevhodne darceky mozno bez vycitiek svedomia hned zahodit, lebo tym, ze ich dostane m, splnili svoj ucel. Rovnako aj saty, ktore sa mi vo vyklade zdali neodolatelne a na mne uz nie – moment kupy potesil, mission accomplished, mozno kludne zahodit. Uz mam len par relikvii a aj tie pojdu, priestor a energia, co v nom moze prudit, je neocenitelna vec 🙂
Minimalistka says
ďakujem a maximálne súhlasím 🙂
Pavla says
Super kniha, byla přeložena i do češtiny, miluji ji a minimalismus taky.
Ale ještě pořád nejsem tam, kde bych chtěla být. Manžel se nechce zapojit více.