Tento článok je ukážka kapitoly 2.10 z mojej knihy Minimalistický domov – Knižnica
Aj minimalista vie vlastniť veci, ktoré miluje: v rovnováhe.
Jedna z oblastí, kde neváham mať priveľa, sú knihy. Venujem im osobitnú kapitolu, nakoľko verím, že doma ich určite má skoro každá rodina, a ťažko sa v nich pretrieďuje. Od malička som čítala všetko, čo sa mi dostalo pod ruku – verneovky, mayovky, Angeliky, romantické príbehy z historického prostredia, detektívky. Čítanie kníh ma drží až dodnes. Kníh nikdy nemám dosť, a keď objavím kníhkupectvo, môžu ma z neho ťahať párom koní. Všeobecne sa nakupovaniu vyhýbam a neteší ma to, ale voňavým knihám skoro nikdy neodolám.
Verím, že investícia do dobrej knihy sa vráti v mnohých formách. Pri dobrej knihe si nielen na dovolenke, ale aj doma po večeroch veľmi dobre oddýchnem. Strhujúci príbeh mi umožní prežiť osud niekoho iného bez toho, aby som musela niekam cestovať. Kniha ma uvoľní viac ako televízia.
Potom sú tu knihy, ktoré ma niečo naučia alebo mi poradia. Tieto knihy považujem za absolútny, často nadčasový poklad. Keď si spočítam, že za pár desiatok eur niekto zabalil do knihy svoje celoživotné skúsenosti a ja mám šancu si tieto múdrosti prečítať, vojsť do autorovej hlavy a čerpať z jeho rád, je to na nezaplatenie. V porovnaní s cenami terapií u psychológa alebo mentálneho trénera či hodinovej konzultácie u odborníka by som povedala, že tieto vedomosti nasajem z knihy prakticky zadarmo.
Keďže prečítam približne dve knihy týždenne, pri tomto tempe by som si asi musela prenajať ďalší byt, aby som všetky svoje knihy vedela aj uskladniť. Musela som nájsť spôsob, ako moju vášeň zladiť s minimalistickým životným štýlom. Knihy ležérne sa povaľujúce po domácnosti mi všeobecne vôbec nevadia, je však dôležité, aby – tak ako aj iné veci – mali svoje miesto, svoj domov.
Keď sa knihy začali kopiť, investovala som do knižnice a kúpila som dve identické vysoké police, ktoré mi akurát sadli do rohu obývačky.
Kde budeš knihy skladovať závisí predovšetkým od toho, koľko máš doma miesta. Radila by som ti, aby si si našla alebo zvolila miesto, kde chceš mať všetky knihy poukladané. Možno budeš musieť niečo popresúvať, predať a kúpiť nejaký iný typ nábytku. Ak sa ti zmestí do nejakého rohu polica na knihy, je to pre knihomoľa, ako som aj ja, vizuálne najpríjemnejšia forma skladovania. Pri pohľade na ne sa cítim ako v knižničnom kúte a k tomu pohodlné kreslo – môj raj.
Takže, máš miesto a nábytok. Teraz pozbieraj všetky knihy v domácnosti a začni ich pretrieďovať.
Ja viem, že všetky svoje knihy miluješ. Nebude to ľahké, ale musíš to absolvovať, lebo nájdeš aj také, ktoré nepotrebuješ. Ver mi!
Aby som ti uľahčila rozhodovanie, postupuj podľa nasledovného kľúča. Vyraď nasledovné typy kníh:
1)Kniha, ktorá ti v niečom poradila, ale už si problém vyriešila alebo je neaktuálny.
Tu patria napríklad
knihy o tehotenstve, keď už ďalšie neplánuješ a všetko o jeho priebehu dávno vieš;
ďalej knihy o výchove, keď už máš staršie deti;
kniha, ktorá ťa učila kresliť, a už to ovládaš;
učebnica angličtiny a ty si už hotový anglický rečník atď…
Tieto knihy posuň niekomu, komu sa zídu, trebárs kamarátke, ktorá čaká prvé dieťa; susede, ktorá sa začala učiť cudzí jazyk alebo ich lacno predaj či daruj do knižnice.
2) Romány
Tu by som zaradila ľahké oddychové čítanie, ktoré si si vzala na dovolenku a prečítala jedným dychom. Patria tu tiež detektívky, thrillery a knihy, ktoré sú o napätí a vieš ich koniec. Je naozaj veľmi nepravdepodobné, že budeš čítať ešte raz knihu, ktorú si už čítala a vieš, ako sa vyvinie jej dej. Preto je najlepšie si tento typ kníh požičiavať z knižnice alebo vypýtať ako darček a rotovať ich v mini knižnom klube so známymi.
Veľmi populárne – najmä v zahraničí – sú tzv. verejné knižnice, ktoré sa nachádzajú v záhradách a kaviarňach. Tu môžeš priniesť svoju prečítanú knihu a vymeniť ju za ďalšiu.
2)Knihy, ktorých informačná hodnota zostarla.
Do tejto kategórie patria inštruktážne knihy, týkajúce sa najmä informačných technológií. Pochybujem, že budeš ešte potrebovať knihu AKO SA UČIŤ ROBIŤ V EXCELI – edícia 2010, keď už vyšli novšie verzie daného programu.
Zbav sa aj knižných cestovateľských príručiek v krajinách, kde si už bola. Niekedy stačí, ak je kniha z predminulého roku, a informácie o pasoch, vízach, aerolinkách a telefónnych číslach hotelov sú už pravdepodobne neaktuálne. Radšej si nájdi čerstvé informácie na internete. A je asi slabá šanca, že pocestuješ každý rok na Bali.
Kuchárska kniha z roku 1950 môže mať síce nadčasové recepty, ale keď už nevyváraš ako tvoja prababička, miesto na polici je zbytočné.
Čo s nimi? Ťažko povedať. Knihy so starou informačnou hodnotou sú dobré asi už len do zberu.
Knihy, ktoré si ponechávam, sú tie, ktoré milujem a čítam ich aj viackrát. Sem patrí literárna fikcia, ktorá pohladí dušu, alebo kniha, ktorú môžem kdekoľvek otvoriť a nájdem v nej múdre slovo alebo povzbudenie. Nechala som si aj zopár kníh, ktoré mám zo sentimentálnych dôvodov. Mám však na nich vyhradenú len jednu škatuľu.
Keď naukladáš tvoje obľúbené knihy na miesto, ktoré si zvolila, stanú sa dve veci – pekne sa tam pomestia a máš ešte voľnú policu na ďalšie alebo je ich stále príliš veľa. Rozhodni sa, čo s nimi. Sprav si viac vĺn pretrieďovania. Ak na úplne všetky knihy jednoducho nemáš v domácnosti miesto, musíš nájsť akceptovateľné riešenie. Budeš sa musieť vzdať priestoru na iné veci v prospech ďalšej police na knihy.
Ako zabrániť tomu, aby knihy pohltili domácnosť?
Každý máme nejakú oblasť, z ktorej radi hromadíme veci, ale v každom aspekte života je nutná nejaká harmónia a vyrovnanosť. Ak by som si donekonečna kupovala len fyzické knihy, ovládli by môj priestor úplne. Dnes si väčšinu kníh kupujem do elektronickej čítačky a takto viem ušetriť pomerne veľa peňazí aj miesta.
Nielenže sú knihy v elektronickej podobe lacnejšie, ale jedna čítačka zvládne v pamäti skladovať až do 5000 kníh. Môžem nosiť všetky knihy so sebou na dovolenku a vážia len pár gramov. Čítačka vydrží nabitá až tri týždne a dá sa čítať aj na priamom slnku. Neprehrieva sa a modernejšia verzia má podsvietenie na nočné čítanie. V porovnaní s počítačmi a tabletmi nevyžaruje škodlivé modré svetlo pre oči a komfort čítania sa dá porovnať s čítaním novín.
Napriek tomu, že má čítačka desiatky výhod, aj ja preferujem starú dobrú knihu, vôňu tlače a pocit, že obraciam strany a čítam naozajstnú knihu.
Z tohto dôvodu sú fantastické knižnice, kde si môžeš požičať aj ten najnovší román a po prečítaní ti nezaberá miesto na polici. Je to aj veľmi lacné a samotná cesta do knižnice je zážitok. Ak vezmeš so sebou deti, máte lacnú poobednú aktivitu, ktorá nestojí viac ako členské na rok.
Detské knihy sú pomerne vysoká investícia a s deťmi veľmi nerastú. Teší nás mať doma malú knižnicu a nadčasové rozprávky na dobrú noc. Knižnice majú však vytriedené sekcie podľa veku dieťaťa a takto si deti môžu čítať každý týždeň inú knihu primeranú ich schopnostiam. Vrelo teda odporúčam stať sa členom mestskej alebo školskej knižnice a využívať požičiavanie z množstva rozmanitých kníh bez platenia a skladovania každej z nich.
Zbierky
Pri téme kníh nemôžem nespomenúť zbierky, lebo zbieranie čohokoľvek sa spája s množstvom a ja, vášnivá čitateľka, som zbierala knihy dlhé roky, až kým som musela prestať. Ako tínedžerka som zbierala všetko od kaziet a plagátov obľúbenej skupiny cez sošky anjelikov a v dospelosti to boli ovečky a magnetky a čo ja viem, čo ešte. Ak sama aj nič nezbieraš, určite poznáš niekoho, kto neváha investovať zarobené peniaze do limitovaných edícií platní, vláčikov alebo otváračov na fľaše. Kolekcie alebo zbierky sa nepovažujú za formu škrečkovania, význam je však podobný.
Byť zberateľom magnetiek znie sofistikovane.
Zbierať znamená v slovenčine zhromažďovať a vo svojej podstate sa na jednom mieste zoskupujú isté predmety, ktoré nás stoja čas a peniaze, a toto samotné vlastnenie vecí by nám malo spôsobovať radosť a dobrý pocit.
Odkedy som začala minimalisticky žiť, bez problémov som sa zbavila mojej dvadsaťročnej hudobnej zbierky, ktorú som prevlačovala z bytu do bytu a z krajiny do krajiny. Zistila som, že už nepotrebujem mať dobrý pocit zo samotného vlastnenia tejto veci a nepotrebujem si ich už ani kupovať. Občas som sa na ne dívala, občas z nich utrela prach a nikdy som ich nepočúvala. Všetky hudobné albumy dnes počúvam online.
Zbieranie vecí stojí čas, priestor a peniaze.
Trvalo nám roky, kým sme zastavili dcérine zbieranie malých plastových postavičiek, ktoré vymyslela šikovná hračkárska firma. Roky sme presúvali po svete manželove futbalové tričká a šály, na ktoré minul pomerne veľa peňazí a len sa hromadili v skrini.
Zbieraním nič nevytvárame, ale konzumujeme.
Preto by som ti radila veľmi dôsledne zvážiť, čo a prečo doma zbieraš, a či to doslova a dopísmena stojí za to. Ak zbieraš umelecké predmety alebo obrazy, ktoré ti doma okrášľujú byt a srdce ti z pohľadu na ne plesá, prečo nie? Ak zbieraš porcelánové prasiatka, na ktoré ti sadá prach a nemáš ich už ani kam odložiť, asi je čas prehodnotiť, či ti naozaj, ale naozaj prinášajú takú radosť do života.
Naše domovy a naše zbierky sú istým spôsobom časťou nášho ja.
Zakladať si svoje bytie a svoju hodnotu na veciach je cesta ku konzumerizmu.
Skús sa vzdať nejakej svoje zbierky a porozmýšľať, či tie peniaze vieš investovať do seba alebo blízkych inak.
Nebuď zberateľom, buď niekým.
Veď nie sme to, čo vlastníme, ale kto sme.
Jerry says
Inspirativne.
Katarína says
Čítanie vcelku zaujímavé, ale tá slovenčina…
Nič v zlom , ale treba to po sebe pred uverejnením aj prečítať . A priznám sa, že som alergická na výraz TU, namiesto SEM (patria).
Lenka says
Potešilo a pomohlo, ďakujem.
Eva says
Knižnica, žiaľ, nie je vždy riešením. Nie každý býva v Martine, aby vydoloval z útrob národnej knižnice čokoľvek, čo chce prečítať a ani nie v Bratislave, kde je viacero knižníc so značným obsahom. Bežné mestské knižnice majú k dispozícii hlavne populárne moderné romány, ale likvidujú starú klasiku, ktorú už nie vždy nahradia novšou verziou. V oblasti náučnej je to ešte horšie. Tam snáď nájdete obrázkovú encyklopédiu (kto by si niečo také požičiaval???), alebo niečo populárne, niečo, čo je „hit“, ale knihu z opačnej strany nie. Keď máte zoznam 20 kníh a ani jedna nie je v knižnici, alebo Vám medziknižnične vypožičajú 600 stranovú vec z filozofie na dva týždne, začnete knihy kupovať.