
Už vás nebaví dokonalý obraz a biela minimalistická estetika? Poďme sa porozprávať o skutočnom minimalizme – takom, ktorý funguje v zaneprázdnených rodinách a chaotickej realite.
Ak ma už nejaký čas sledujete, možno si spomínate, že som nikdy nebola zástankyňou prázdnych plôch alebo nedotknutých priestorov podobných galériám. Ako matke malých detí mi takýto „extrémny“ minimalizmus jednoducho nepripadal praktický. Pre mňa bol minimalizmus vždy o niečom oveľa dosiahnuteľnejšom: mať kultivovanú zbierku predmetov, ktoré skutočne používame, presne vedieť, kde sa čo nachádza, a vytvoriť si tok, ktorý funguje v mojom živote a minimalizuje stres. Aj keď to znamená, že to, čo potrebujem, mám na dosah, aj keď to pre niekoho iného vyzerá chaoticky. V konečnom dôsledku ide o to, ako tento vonkajší pocit pokoja a poriadku môže pozitívne ovplyvniť náš vnútorný stav. A to je podľa mňa podstata skutočne udržateľného minimalistického životného štýlu. Ako vnímam minimalizmus dnes, čo zostalo a čo sa zmenilo? Prejdem každú kategóriu postupne:
Domácnosť
K domovom nie som pripútaná a neberiem príliš vážne to, kde žijeme, pretože viem, že situácia sa môže zo dňa na deň zmeniť a opäť sa ocitnem niekde inde. Napriek tomu, že dnes konečne žijeme vo vlastnom dome, zostávame skromní vo výdavkoch. Mali sme možnosť začať šperkovať, vylepšovať parkovanie, záhradu, dať namontovať žalúzie… Človek sa do tých stien tak investuje, vytvorí si puto s nehmotným majetkom – ale verte mi, nie je to potrebné.
Nie sme stromy, nezakoreňujme sa. Ak by som každý raz oplakávala odchod z každého bytu a domu, v ktorom sme žili, nikdy by som sa nedokázala prispôsobiť novému miestu. Poďakujem za krásne strávený čas a idem s kuframi ďalej.
Neviem si predstaviť žiť celý život na jednom mieste. Často nás brzdí práve emocionálna pripútanosť – ľudia preto nikdy neodídu, nepresťahujú sa, necestujú, brzdia si vývoj.
Pre mňa musí byť domov jednoduchý, funkčný, primeranej veľkosti a útulný. Potrebujem mať svoje hniezdočko, kde si môžem pohovieť – stačí mi kútik, kde si poviem: Toto je moje, sem mi nechoďte. Vraví sa že domov je kde je srdce, a ja si ten kútik viem vytvoriť kdekoľvek. Ok, srdce a wifina haha.
Nikdy som nebola zástankyňou extrémne minimalisticky vyzerajúceho domova. Občas mi ľudia komentovali videá, že si moju domácnosť predstavovali inak – prázdnejšiu? Pre mňa je dôležité mať doma to, čo používam, a mať systém, kde má každá vec svoje miesto. Keď vkročím do domu, všetko má svoj logický flow – mám kam dať topánky, zavesiť kabát, kľúče majú svoje miesto, mám si kam sadnúť, viem, kde mám pracovné veci, knihu, ktorú čítam, atď.

Nejde o to, aby som mala prázdne plochy – necítim sa dobre v poloprázdnych priestoroch. Rada sa obklopujem peknými vecami. Keď sedím v obývačke, chcem mať okolo seba predmety, ktoré viem obdivovať alebo chytiť do ruky – knihu, zápisník, štrikovanie, sviečku. Z praktického hľadiska nefunguje mať všetko odložené v šuplíkoch, najmä ak si chcem pestovať nejaký zdravý návyk. Ak chcem jesť viac ovocia, misu s jablkami musím mať rovno pred nosom. Ak chcem brať vitamíny, musím ich mať po ruke, napríklad na nočnom stolíku (na vitamíny pozor, keďže ja ich kupovanie vie byť konzumná pasca). Ak chcem behať, tenisky musia byť pri dverách pripravené. Ak chcem písať, zápisník aj pero musím mať na dosah. Ak si chcem zapáliť sviečku, zápalky musia byť hneď vedľa nej. Chápeš pointu.
Naopak, ak si niečo odložím, zabudnem na to. Toto funguje najmä na zlozvyk, ktorého sa chcem zbaviť – napríklad bonboniéru odložím do skrinky a zabudnem na ňu. Ak by som ju mala na očiach, každú hodinu by som z nej vyjedala čokoládu.
Dnes mám doma tínedžerov a tí majú neustále nejaké aktivity – plávanie, futbal, do školy chodia na bicykli – a všetky tieto veci potrebujem mať viditeľne poruke. Nie je reálne mať prázdny byt s bielymi stenami, kde nič nie je. Je však reálne mať systém a všade iba to, čo denne používame. Ak prídete ku mne domov, mám veci. Nazvem to organizovaný neporiadok. A tie sa občas nahromadia – preto pravidelne vypratávam. Cítim, že je čas na decluttering, keď sa začneme o veci potkýnať, keď sa kopia šaty, alebo keď už nemám miesto v skrini. Ignorovanie vedie k chaosu a fyzický neporiadok u mňa spôsobuje stres. Je to ako záhrada, kde musíš pravidelne plieť burinu a vecičky sa do tej domácnosti naznášajú, niekedy ich fakt ten vietor doveje. Takisto šetrím si nervy a tie moje deti sa mi už denne nechce buzerovať, nech si veci odkladajú podľa nejakého pravítka. Sú oblasti, kde tolerujem praktický chaos. Fyzické prostredie už tak neriešim, dôležitejšia je pre mňa vnútorná pohoda. Ak nemám náladu upratovať, a chcem si oddýchnuť, tak sa na to s prepáčím vykašlem a dorobím čo treba neskôr.

Čo som spravila v Emirátoch inak tentokrát
Každý kus nábytku som kúpila super lacno cez inzeráty. Najala som si pakistanských robotníkov s polorozpadnutou dodávkou a chodili po meste, zbierali moje úlovky. Zariadiť domácnosť z druhej ruky chvíľu trvá a nemáš všetko hneď, ale to vzrušenie, keď sa mi podarilo zohnať krásne veci za štvrtinu pôvodnej ceny, bolo veľmi uspokojujúce.
Neviem ako ty, ale ja milujem pekné veci – staré, ale funkčné, ktoré v sebe majú život. Nakupovanie takýchto kúskov ma teší. Nedá sa to porovnať s tým, že nabehnem do Ikey a všetko kúpim nové. Vadí mi aj množstvo odpadu, aj ten špecifický „nový“ zápach nábytku – pre mňa je to smrad.
Nie som fanúšičkou interiérového dizajnu, obdivujem kreatívcov, ktorí vedia krásne zariadiť domácnosť, ale pre mňa sú obchody ako H&M Home či Zara Home len miestami, ktoré podporujú závislosť na nakupovaní. Tieto dekoratívne predmety sú vyrábané v Číne, nemajú v sebe dušu. Keď už niečo, tak ručne vyrobené od lokálneho majstra. Na to si dávam pozor, pretože takéto miesta sú lákavé na obzeranie a keď si nedáš pozor, s nejakou prkotinkou prídeš domov.

Šatník
Môj postoj k šatníku sa nezmenil – nechcem povedať, že mi je úplne jedno, čo mám oblečené, ale… vlastne áno, je mi to jedno, pokiaľ je to pohodlné 🙂 Akonáhle si dám na seba niečo sexy, čo ma tlačí a omína, prestanem sa tváriť zvodne a mením sa na fúriu. Som vo veku, keď chcem pohodlie. Chcem, aby mi v zime bolo na zadok teplo, ale aby mi v lete nebolo v oblečení príliš teplo… a stále sa chcem pritom cítiť trochu žensky.
Môj prístup k oblečeniu je stále ultra jednoduchý – pár kvalitných kúskov v podobných farbách. Moja farebná paleta je teplá jeseň. Vždy, keď som sa snažila experimentovať s inými farbami, doplatila som na to. Fičím stále na merino tričkách, milujem kvalitné ponožky, stačí mi jeden teplý, mäkučký sveter, a keďže pracujem z domu, nosím stále to isté – moja uniforma sú legíny, tričko a nejaká bundička na vrch.
Džínsy veľmi nemusím, ale podarilo sa mi uloviť Levi’s džínsy z druhej ruky, a keďže tieto sú tak spraté, sú neskutočne pohodlné, tak ich prakticky nechcem dať dole. S manželom sme fanúšikovia športových značiek a milujeme kvalitné oblečenie, ktoré nosíme až do zodratia – značky ako Mountain Equipment, Rab či The North Face, tenisky HOKA (prosím sponzorov, aby ma oslovili, lebo sme prešli toľkými pármi, že asi investujem do nich na burze haha). Dcéra si tiež osvojila filozofiu kvality nad kvantitou. Nechala som ju raz minúť vreckové na fast fashion handry, ktoré sa po mesiaci rozpadli a sprali – a sama pochopila.
Šatník je stále najminimalistickejšia časť našej domácnosti, aj napriek tomu, že mám tínedžerku. Malá Žofia dorástla do mojej veľkosti a máme rovnaké číslo topánok, takže si často vymieňame veci. Je super, že nemusím kupovať špeciálne oblečenie na príležitosti – jednoducho si ho prestriedame. Obaja tínedžeri majú jednu trojšuplíkovú komodu, my s mužom si delíme jeden vstavaný šatník. Môj muž je bežec a stále vlastní vyše 20 párov tenisiek, on ich skutočne však zoderie 🙂

Kozmetika a starostlivosť o seba
V tejto oblasti cítim úplnú slobodu, odkedy som prijala, že starnem. Nemá zmysel denne riešiť svoj výzor a rozmýšľať, čo si mám na tvár natierať, aby som zastavila čas. Dnes existuje nekonečno možností, kam vyhodiť peniaze na ilúziu večnej mladosti – botox, injekcie, falošné mihalnice, napumpované pery… Mám známe, ktoré do svojho vzhľadu investujú tisíce eur. Pýtam sa však – prináša im to trvalú spokojnosť alebo len dočasnú úľavu?
Vidím, ako sa ženy menia na uniformné klony – všetky vyzerajú rovnako. Dve ženy v rovnakom veku vedľa seba – jedna vyzerá o 10 rokov mladšie a tá druhá začne mať pocit nespokojnosti. Ja túto hru nehrám. Menej je viac.
Dokonca som experimentovala s tým, že som si na tvár nedávala vôbec nič – a neverila som, ako priateľsky to moja pleť prijala. Paradoxne, vyzerala najlepšie bez akéhokoľvek krému.
Radšej investujem ušetrené peniaze do pekných zážitkov a kvalitnej stravy, cvičím sa snažím sa relaxovať a smiať sa – dúfam, že to sa na mojom výzore odrazí viac ako akýkoľvek drahý krém. Sú to opäť len produkty v kelímku, ktoré sľubujú viac, ako čo v nich je. 10 kroková večerná pleťová rutina akosi nie je pre mňa.
Odkedy som zistila, koľko sajrajtov sa nachádza v kozmetike, dávam si pozor, čo kupujem. Najúčinnejšie elixíry aj tak nájdem v kuchyni – napríklad kokosový olej. Jediný krém, ktorý občas používam, je Sensitive od Weledy alebo detský nechtíkový krém, keď je vonku zima. Na pery mi stačí medový balzam.
Make-up som prestala skoro úplne používať – veď dnes sú všade filtre, haha. Moja pleť navyše na riasenku a šminky reaguje zle. Ak sa raz za čas namaľujem na nejakú príležitosť a vyhádže ma ako puberťáčku. Odkedy som sa dozvedela o škodlivosti parfémov na pokožke, prestala som ich takisto používať.
Šampón si kupujem od kaderníčky, pretože som zatiaľ nenašla žiadny dobrý prírodný. Mám farbené vlasy a tie prírodné mi ich príliš vysušujú.

Deti a hračky
Hračky sú v tejto fáze života už minulosťou – deti majú 11 a 14 rokov. Ako spomienka nám ostala len škatuľa Lega, zopár autíčok a kvalitné figúrky Schleich. Mám ich odložené v hosťovskej, ak príde na návštevu nejaké menšie dieťa. Inak som sa všetkého zbavila.
Teraz sa deti s ničím nehrajú, prestali sme kupovať aj Lego – kedysi som ho mohla doma lopatou prehadzovať. Istým spôsobom sa domácnosť odbremenila a zjednodušila. S malými deťmi je to masaker – dnes, keď navštívim kamarátku s batoľaťom a vidím tie hory hračiek, som rada, že už to mám za sebou.
Syn vo voľnom čase hrá hry na PC a športuje. Dcéra detto – škola, krúžky, domáce úlohy, mobil, túlanie sa s kamoškami po meste, zákusky, návštevy, hračky ani iné fyzické predmety nechcú, skôr tak praktické veci do školy alebo oblečenie.
S technológiami bojujem – snažím sa udržať akú takú rutinu, nútiť deti čítať knihy, aby mi úplne neosprosteli. O ôsmej večer vypnúť obrazovky a do postele s knihou. Dcéra číta retro knihu Denník Adriana Mola, moju milovanú beletriu zo starých čias, tak sa zabáva, aký bol pre Adriana život bez mobilov:) Cez víkend mobil jedine po športe alebo fyzickej aktivite, ale nechcem byť hypokrat, keďže sama často nedodržím, čo po nich chcem 🙂

Sociálne siete a technológia
Digitálny minimalizmus mi bol vždy blízky. Srdce mi tepe rýchlejšie pri pomyslení na úplný blackout – aspoň týždeň bez domáceho internetu, to by bolo, viete si to predstaviť? Museli by sme si zaktivovať mozgové bunky na denné fungovanie 🙂 Fantazírujem, ako by som konečne dočítala všetky rozčítané knihy, akoby som len tak sedela večer pri sviečke a nudila sa a ako by sme sa celá rodina opäť začali hrať karty.
Počas lockdownu išiel celý môj digitálny detox – ako sa vraví po česky – do kytek. Dokonca som sa pristihla, že opäť konzumujem klamlivé hlavoprúdové správy. Fascinuje ma, ako strach vypína kritické myslenie. Dva roky som žila v hypnóze – a paradoxne som sa stala hypnoterapeutkou, takže dnes presne vidím, kto je v hypnóze:) Pekná irónia.
Z frustrácie a izolácie som sa na istý čas vrátila na sociálne siete. Pamätám si ten deň, keď som sa prihlásila na Facebook – bol to presne ten pocit, keď si bývalý fajčiar znova zapáli cigaretu. Naivne som si myslela, že si v skupinách budeme vzájomne pomáhať, ale väčšinou som sa len vadila s ľuďmi, ktorých som v živote nevidela. Vymieňali sme si odsudzujúce názory a Facebook zo mňa vytiahol hlboko zakopanú temnú stránku.
Minulý rok som Facebook aj Instagram definitívne opustila. Nevstúpiš trikrát do tej istej rieky, však Andrejka. Pripomína mi to návrat k toxickému ex, vieš čo ťa tam čaká, nič sa nezmenilo a stále očakávaš niečo iné. Jediné, čo dnes využívam, je YouTube – ale čestné pionierske – len na vzdelávanie, recepty, podcasty, prednášky či hudbu. Ok, občas si pozriem niečo vtipné haha. YouTubík si nedám:) Platím si už roky rodinný Premium účet a každý cent mi stojí za to, aby som nevidela žiadne reklamy. Je to zatiaľ jediná sieť, kde som sa rozhodla byť aktívna j v rámci blogu. Spravila som si pred časom aj záložný účet na TikToku, nakoľko pokiaľ viem sa tam dá ísť napriamo na video bez potreby si spraviť účet – ak by ma z Youtubíka vyhodili, a haha – tak by som predsa len chcela byť v kontakte a v obraze, kým nenájdem lepší spôsob. Trošku sa s tým zabávam v rámci kreativity, neberiem to nejako vážne, uvidím, čo z toho bude.
Vždy sa mi potvrdzuje, že sociálne siete vedia byť užitočné, ale zároveň sú aj nástrojom na kontrolu mysle. Algoritmy sledujú, čo nás zaujíma, postupne nás zatvárajú do bublín, a ľudia sa tam len hádajú a rozdeľujú. Na prstoch jednej ruky môžem spočítať nejakú skutočne hodnotnú informáciu, ktorú som našla na Facebooku. Je to ako hľadať perlu v kope hnoja, s prepáčením.
Dnes ma fascinuje, ako ľudia nemajú čas na dôležité veci, na hlbší výskum informácií – ale na Messengeri im svieti zelená a neustále zdieľajú prkotiny na Instagrame. Aj ja som si tým prešla a musela som si priznať, kam mi uniká čas. Polhodinka tu, polhodinka tam… a zrazu niet času na podstatné veci.
Najúčinnejší spôsob, ako si vyčistiť myseľ, je jednoducho deaktivovať si sociálne siete. Mám známu, ktorá berie antidepresíva, ale celé dni vysedáva na Instagrame. Chce terapiu. Vravím jej: „Ušetri si peniaze. Zlez z Instagramu, prestaň scrollovať a chodievaj aspoň na pol hodiny denne do lesa. Rob to mesiac a potom sa mi ozvi.“ Nie je lepší spôsob, ako si pomôcť.
Bojovať s botmi, cenzúrou, kontrolórmi faktov? Nie. Jednoducho vymazať, deaktivovať, vypratať. Naša pozornosť je to najcennejšie platidlo a myseľ sa nedá donekonečna smažiť v mobiloch. Ak by som mala označiť jeden alarmujúci trend, je to závislosť od technológií. Horšia ako alkohol. Zabíja nám dušu a robí z nás robotov.
Technológie sú čoraz nebezpečnejšie – a nič sa nezlepšuje. Stále jazdíme po rozbitých cestách, no mobil už pomaly za mňa aj rozmýšľa. Technokrati pracujú na tom, aby sa ich produkty stali súčasťou nášho tela. Dávam si veľký pozor na elektromagnetický smog, v ktorom sa denne kúpeme. Wifi je už úplne všade. A to ani nehovorím o AirPodoch v ušiach a smart zariadeniach, ktoré máme neustále pri tele.
Digitálny minimalizmus je téma, ktorá so mnou silne rezonuje. Ak sa od tejto závislosti neoslobodíme, stratíme svoju ľudskosť – schopnosť byť prítomní. Meta už propaguje okuliare so zabudovaným internetom, čoraz viac sa strácame vo virtuálnych realitách.
Intenzívne pracujem na návrate svojej sústredenosti. Ja už som si všímala, ako som nedokázala prečítať ani kapitolu knihy bez toho, aby mi myseľ neutekala inam. Môj muž sedí na gauči, číta – a každých päť minút kontroluje mobil. Pri večeri bojujem o to, aby tie „odhnívače mozgu“ ležali niekde bokom.
To, že píšem tento blog sústredene, že som do tohto textu ponorená už tri hodiny hodiny – s časovačom – je pre mňa opäť veľký výkon. Ale cítim, ako sa mi myseľ dostáva do hĺbky. A viem, že na to, aby som niečo skutočne hodnotné vytvorila, potrebujem úplne iný prístup, než aký nám diktujú rýchle algoritmy.

Ekológia
Už pred rokmi mi začalo dochádzať, že klimatická agenda a eko-biznis sú len ďalším spôsobom, ako si niekto plní vrecká. Prírodné katastrofy sa zázračne dejú tam, kde sú zdroje lítia. Vojny sa bojujú kde sú cenné kovy alebo ropa či plyn. Celý systém, v ktorom žijeme, nedáva zmysel. Fungujeme v pyramídovej štruktúre – zdroje Zeme sú drancované elitami na jej vrchole, zatiaľ čo bežní ľudia sú tlačení do absurdných pravidiel a obmedzení. Bolí ma srdce zakaždým, keď idem do obchodu a vidím tento nezmysel – prečo musím platiť dvojnásobok za BIO jedlo, ktoré obsahuje menej jedov ako to ostatné? Prečo bolo kedysi všetko BIO a dnes je to luxus?
Polovica supermarketu je zaplavená falošnými jedlami – výrobkami plnými heroínu aka cukru, návykových látok a chémie. A my sa tvárime, že je to normálne. A ľudia to kupujú! Niekedy tak stojím pri pokladne a pozorujem, čo si vykladajú na pás a je mi jasné, či je táto ľudská bytosť spiaca alebo zobudená.
Som absolútne za zdravý a jasný rozum. Jedzme lokálne, jedzme v súlade s klímou, v ktorej žijeme. Vajcia, mlieko, maslo, med, masť, strukoviny, zelenina, jablká, hrušky, domáce kurence – to sú normálne potraviny. Nie je nič zlé na mäse, pokiaľ zviera malo dobrý život a bolo eticky zabité. Prestaňme jesť balené, spracované sajrajty a Beyond Burgery.
Plasty tiež nemajú zmysel, ale prečo je všetko bez plastu také elitné, drahé a komplikované? Nemôžem si dovoliť nakupovať v BIO obchodoch v Nemecku, hoci finančne na tom nie sme zle. Celý systém je postavený na hlavu. A čo ľudia, ktorí nemajú možnosť si dopestovať vlastné potraviny? Majú len akceptovať, čo im trh ponúkne? Jedlo, ktoré neobsahuje jedy – len pre milionárov?

A tak si niekedy poviem: „OK, už kašlem na to.“ Robím, čo môžem – triedim odpad, nekupovala by som plasty, keď mám na výber, ale všetko je v plastoch, úplne všetko, čo sa len dá zabaliť. Niekedy mám pociť, že nás firmy chcú energeticky úplne vyštaviť, aby sme už nemali silu spraviť žiadne rozhodnutie. Ok kúpim dvadsať deka šunky zabalené v plaste, lebo nemám energiu stáť v rade u mäsiara o dve ulice ďalej a dvadsať minút extra chôdzy, aby mi to zabalil do papiera a aha on zatvára o štvtej, takže nabudúce. V tejto téme som v stave rebélie, ja som tiež len človek. Stačilo by to prestať tak predávať. Ekológia by sa dala vyriešiť zhora, ale ONI nechcú. Celý systém musí skolabovať a ľudia sa musia zobudiť do reality. Čistá energia je už dávno k dispozícii – lenže nezarába peniaze. Skutočná ekoloógia neprináša zisk. A presne o tom to celé je. Klimatická zmena je z môjho pohľadu jeden veľký hoax.
Ako trávim čas
Čo ak je upratovanie mysle ešte dôležitejšie ako upratovanie domácnosti?
Po rokoch som dospela do bodu, keď viem, že jediný moment hodný žitia je ten v prítomnosti. Ráno sa zobudím a mám jasný, jednoduchý plán: niečo na prácu, niečo pre seba, niečo pre rodinu, niečo pre iných, niečo pre dušu.
Rovnováha a balans, pomalá produktivita, schopnosť oceniť maličkosti aj uprostred stresu—aha, rastú snežienky, v kľude si vypijem kávu, vyjdem na vzduch a všimnem si niečo milé. V posledných rokoch som sa intenzívne venovala vedomej bdelosti a spravila som si aj kurz, aby som ju nielen sama praktizovala, ale ju aj učila. Pomohla mne aj mnohým klientkám dostať život viac do rovnováhy.
Veľmi mi rezonuje práca Cala Newporta, ktorý píše o pomalej produktivite a hlbokej práci. Počas týždňa sa mi osvedčila stabilná rutina—vstávam o piatej ráno, polhodinu píšem, 40 minút cvičím, sprcha, raňajky, deti do školy, a hodina nemčiny. Ráno sa venujem práci—terapeutickým sedeniam a hlbšej práci, ako je písanie. Poobede riešim administratívu, učenie a ľahšie úlohy.
Piatky mám voľné, s klientkami robím len check-iny. Je to môj deň—idem na rande sama so sebou do kaviarne, uzatváram týždeň. Večer si s manželom pozrieme seriál, ale maximálne 45 minút. K tomu čaj, a potom už len knihy, plánovanie, písanie rukou alebo meditácia. Takto vyzerá každý typický deň.
Na nič iné v mojom dni už priestor nie je. Nečítam správy, nesledujem celebritné klebety, nepozerám televízne udalosti ani šport, nechodím do kina. Rada čítam blogy, hlbšie články vybraných autorov, najmä na Substacku, alebo sa niečo učím.
Víkendy sú jednoduché. Každú sobotu buď beháme, alebo dobrovoľníčime na Parkrune, čo je komunitný 5 km beh. Potom domáce raňajky, domáce práce, dcéra sa stretne s kamarátkami, idú do kina, niečo dobré si navaríme a upečieme. V nedeľu manžel športuje, deti vyspávajú a my vždy vyrazíme na poriadnu prechádzku niekde v lese. Občas zájdeme aj do reštaurácie.
Ako vidíš, nič prevratné. Len sa veľmi vedome pozerám, kam mi uniká čas. Ak nemám priestor na to, čo chcem robiť, alebo sa cítim zahltená povinnosťami, viem, že je čas niečo vyhodiť z diára.

Záver
Toto je v skratke môj život dnes. Bývame v Brémach na sever Nemecka, kúpili sme si nový energeticky úsporný eko dom a konečne je nás životný štýl viac spojený s prírodou — býva sa tu dobre, sme pri lese a jazere, deti chodia do školy na bicykli. Nabehla som na jednoduchý rytmus, ktorý spája všetky oblasti môjho dňa. Samozrejme, nie každý deň je dokonalý, ale držím sa tohto „blueprintu“ ako svojej filozofie. Konečne to po tých sťahovaniach a života na strednom východe do seba zapadlo. Neviem ako dlho tu budeme, ale zatiaľ sme sa tu usadili, mojim snom by bolo bývať v Anglicku, ale uvidím kam nás osud zavedie. Snažím sa vždy spojiť s vyšším aspektom seba samej, nestratiť sa v strese bežného dňa, vo svetovosti sveta, v rozptýleniach. Každý deň je pre mňa príležitosťou zlepšiť svoje správanie, vzťahy, prispieť do komunity.
Čo mi však asi chýba najviac, je skutočné spojenie. Nie každý vníma svet ako ja a už necítim potrebu viesť rozhovory o ničom. Potrebujem hĺbku, pravdivosť, vzájomnú výmenu myšlienok. Preto sa mnohé priateľstvá a vzťahy prirodzene uzavreli.
Zaujímalo by ma, kde ste vy svojej ceste minimalizmu. Čo vám zostalo? Čo pribudlo? Ako vnímate svet dnes? Budem sa tešiť na vaše komentáre.
P.s. Ak ste pripravení vyčistiť si myseľ a vytvoriť si plnohodnotnejší život zvnútra, viem vám pomôcť preskúmať základné emocionálne problémy, ktoré môžu byť príčinou vašej pripútanosti k veciam. Dohodnite si konzultáciu a dozviete sa viac.
Ahoj Andrea, my máme nový dom, ktorý sa snažíme nepreplňovať vecami a udržiavať čisté plochy a vzdušnosť. Raz to ide lepšie , raz horšie.
Vo svojom šatníku som počet vecí krásne zmenšila na super skvelé kúsky, ktoré si užívam, keď ich mám na sebe. Kupujem v iných obchodoch, často o dosť drahšie ako predtým. Avšak potrebujem menej často nakupovať. A keď je potreba sa obliecť na nejakú udalosť, nie je problém, mám to poskladané raz – dva.
Príroda, les, ach to sú moje lásky. Každý víkendový deň, pokiaľ nemám službu v nemocnici trávim doobeda sama na potulkách po blízkom okolí. Rada chodievam sama.
Eko blbostiam ani ja neverím. ,,Osobnosti´´ , ktoré ich hlásajú, nežijú vôbec ukážkovo. Drahé lety a veľké vily.. Čiže len bio eko kecy.
Aj si vyberám, kde trávim čas. Nikdy som nebola zvlášť spoločenská avšak teraz ak ma čaká pokec s ľudmi, ktorí sú pre mňa nezaujímaví, či už typom myšlienok, uvažovania, rozhovorom , ktorá sa točí okolo TV relácií, tak to si strážim čas a dlho s nimi nie som. Trénujem si asertívnosť a schopnosť ukončiť rozhovor, v mne priaznivom čase.
Facebook nemám už 4 roky, instagram mi kradol čas, tak je už tiež preč.
Aj jaaa začínam vnímať čaro vážnej hudby.
A nové videoklipy sú hnusné a plné podprahovým informácií.
A nemám , čo pozerať . Rada sa vraciam ku filmom, natočeným okolo roku 2000 +/- 2 roky a tie majú pre mňa svoje čaro. Novinky, ktoré chrlí Netflix, mi prídu dosť často otravné, primitívne, znekľudňujúce myseľ alebo plné propagácie zvráteností pod rúškom novej normálnosti.
Zaujímala som sa o astrológiu, alternatívne správy, meditačné semináre, regresy, tiež som nakukla do králičích nôr. Niekedy som čítala celé hodiny moje obľúbené iné informácie. Avšak postupne som bývala z toho skľúčená, nahnevaná alebo takmer pozvracaná a hnevalo ma , že nik z mojich blízkych nedokázal reagovať na tieto informácie. Väčšinou prišla vtipná odpoveď, jaj to už nemôžem pozerať nič s Tomom Hanksom alebo ale veď to nemôže byť tak …Nehovoriac o plandémii, tak to bol teda mazec. neskutočne zblbnutí ľudia, poslušne kráčajúce davy. A to som zdravotník 🙂 a dokonca som robila priamo s takýmito pacientami.
Teraz hľadám balans, nečítať veľa znepokojivého, lebo mám občas pocit, že v istých alter. mediách majú za úlohu, držať nás v stave nekľudu a zbrojenia a to mi nerobí už dobre.
Zdravím Mirka za túto ůžasnú a obšírnu odpoveď, ktorá je veľmi inšpiratívna sama o sebe, veľmi rezonujem s tým čo ste napísala a dúfam, že je nás viac vo čo to cítime nápodobne. Občas prídem domov na Slovensko a cítim tú ťažkú energiu a kontrola mysle, materializmus a celebritné modly, ako by boli ľudia skutočné zhypnotizovaní. Stačilo by prestať venovať týmto veciam pozornosť, prestať aj kupovať noviny, zísť zo sietí a aktivovať kritické myslenie. Trafila ste klinec po hlavičke s populárnou hudbou, úplne všade je nám tlačená zmena perspektívy. Opakovanie je najlepší spôsob kontroly mysle. Sme v zvláštnych časoch a ľudia, ktorí sa doteraz nezobudili – obávam sa že je už asi neskoro.
Dobrý deň dámy,
nedá mi sa nepripojiť, mám to veľmi podobné. Okrem toho materiálneho minimalizmu, aktuálne dokončujeme dom (zdravá drevostavba na polosamote), takže sa v tom súčasnom už podkýnam o veci, ktoré pôjdu do nového 🙂. Ale čo sa týka digitálneho minimalizmu, mám to podobne. Alternatívne správy už nemôžem vôbec (tie hlavnoprudové roky nie, som 15 rokov bez TV). Stále som mala pocit, že len strašia aj oni, kopa vecí, čo predpovedali sa nesplnila a keby aj áno, nemám dosah na to,aby som to zmenila. Psychicky som to ako píše Mirka tiež už nedávala. Je mi teraz dobre. FB je moja veľká závislosť, mám momentálne od neho pôst do Veľkej noci a zrazu viac času, energie, kľudnejšiu myseľ. Ľudia sa mi tiež uz davnejsie pretriedili, rovnako aktivity. Potrebujem už len novú prácu, ideálne takú, čo môžem robiť z domu.
Andrejka veľmi radi sme Vás s manželom čítali, mame aj knihu, čudovali sme sa pred par rokmi, kam ste zmizli.
Keď som zistila, že ste online, skoro som odpadla 😃😃😃 Nové články sú paráda, držím palce a prajem všetko dobré.
Drahá Andrejka, veľmi som sa potešila tomu, že znova píšeš články. Vypliešťala som oči na e-mail a neverila…Občas som si čítala tvoje staré články, občas hovorené slovo. Veľa sa za tie roky zmenilo, deti tiež vyrástli, ale minimalizmom a životným štýlom, aký popisuješ, žijeme tiež. Radšej sme tvorcovia ako konzumenti. Nech sa ti darí…aj v živote…aj v tvorbe. A teším sa na ďalšie články.
Milá Adriana, haha ďakujem, no snažím sa celý blog spustiť a zaktivovať newsletter, tak Worpress niektorým ľuďom poposielal info o novom článku, ale ešte som úplne naplno s tým vonku ako sa vraví, testovacia verzia, či zo mňa nejaké slová vypadnú a či som nezabudla písať. 🙂 Ďakujem za podporu, Andrea
Milá Andrejka. Som veľmi rada, že ste opäť začali písať. Veľakrát som sa vracala k článkom z Vášho blogu a niektoré som si čítala stále dokola lebo sú úžasné 🙂 milujem Váš pohľad na život. Keď mám pocit, že náš dom je zase opäť nejaký zaukladaný a zaprataný vecami, vezmem z police Vašu knihu a pekne zase čítam kapitolu za kapitolou a stále niečo nájdem čo môžeme vyhodiť/ zrecyklovať. Stále nie som úplna minimalistka ale verím, že som na dobrej ceste 🙂 ďakujem Vám. Veronika
Milá Veronika,ďakujem pekne za milé slová a dúfam, že budú články naďalej inšpiratívne. Námety o čom písať mám toľko, že neviem kde zaćať 🙂
Zdravím, Andreo, před několika týdny jsem si pro připomenutí znovu pročítala vaše články na blogu, protože opakování jest matkou moudrosti. A pak bum! Nový článek! Nemohla jsem uvěřit vlastním očím. A je pro mě velmi útěšné, že jste opět začala psát. Jako bych opět našla bytost, která mi rozumí, a se kterou (kromě svého muže a dětí) souzním, byť je velmi nepravděpodobné, že se někdy v životě naživo potkáme. Ale nikdy neříkej nikdy, že. 🙂 A po dočtení jsem se i já zamyslela nad tím, jak si doma stojíme.
Domácnost – máme malý domek bez hypotéky, který nám plně vyhovuje, i když se hodně našim známým zdá malý. Já vidím především benefity a v budoucnu, až nám odrostou dcery, uvažujeme s manželem o tiny house v naší zahradě, protože je to naše láska a velmi nás práce na ní naplňuje.
Šatník – s tím jsem spokojená. Nejsem nikterak náročná a módní trendy mě obcházejí obloukem. Mám svou paletu barev, které se držím, a nějaké excesy v tomto směru fakt nehrozí, jelikož mám oči ještě docela v pořádku. 🙂 Starší dcera už taky dorostla do mé velikosti, byť kily a tvarem postavy ještě zdaleka ne, takže si taky občas něco navzájem vypůjčíme. 90% mého a dcer šatníku tvoří úlovky ze second-handů, swapu nebo jsou zděděné. Manžel pracuje manuálně, takže musí mít dostatek pracovních oděvů, jinak jeho šatník tvoří sportovní věci a smart casual. Teď pokukuje po novém obleku, neboť během deseti let poněkud zmohutněl v ramenou a i jinde, a ten starý prostě neobleče.
Kosmetika a starost o sebe – čím jednodušší, tím lepší. Do své kosmetické taštičky balím šampon, mýdlo, deodorant, kartáček a mezizubní kartáčky, zubní pastu, holítko, korektor pod oči, bambucké máslo. Když se chci rozmazlit, udělám si masku z toho, co najdu v kuchyni. Jinak vyživuju pleť spíš zevnitř dobrou stravou. Teď jsem si koupila barvu na vlasy a obarvila si ne odrosty, ale vlasy, které mi vlivem sluníčka úplně vybledly (barvila jsem si je přesně před rokem) a v kontrastu s mými tmavými vlasy to vypadalo docela šíleně. Jinak pravidelně všichni z rodiny chodíme k zubaři a na dentální hygienu, protože nechat si spravit zuby v dnešní době stojí ranec. Stříháme se doma sami. Starší dcera je v tom fakt hodně dobrá. 🙂
Děti a hračky – u starší skoro šestnáctileté tohle už opravdu řešit nemusím. Ta má svoje sluchátka, telefon, podložku na jógu, knihy a videohry. Docela ráda se šlechtí, používá různé masky, krémy apod., ale většinou tyto věci dostává od babičky k narozeninám nebo Vánocům. Ráda cestuje, takže dostává především finanční dary a šetří tímto způsobem na svoje cesty. Mladší skoro sedmiletá údajně potřebuje něco pořád. 😀 Dostává dárky na narozeniny a Vánoce, drobnost na Velikonoce, za své první vysvědčení teď dostala společný dárek se sestrou – šli jsme všichni na dobrou večeři a bowling, a v té transformaci hmotných darů na společné zážitky hodlám pokračovat. Jinak se snažím hračky eliminovat. V březnu budu pořádat swap u nás v městečku, takže ji čeká velké třídění.
Sociální sítě a technologie – měla bych s nimi, pravda ubrat, ale skrze Facebook komunikuju se svými děvčaty z jógy, takže mě to pak víc láká tam trávit čas. Ale abych Facebook jen nehanila – nacházím zde i dost inspirace na své lekce jógy, takže tak. Zprávy nesleduju ani na webu a ani v televizi (kolem té chodím doma a jen na ni mávnu a řeknu ahoj :-D). Za covidu jsem zezačátku zprávy sledovala, ale celkem rychle jsem se vzpamatovala a řekla dost. Mimochodem, byli jsme s dětmi a manželem v karanténě skoro tři týdny, a byly to moc hezké tři týdny. A v tu dobu také začala moje hlubší sebereflexe ohledně vlastnění materiálních věcí.
Ekologie – všeho s mírou. Je potřeba najít si v tomto ohledu v životě balanc a žít sama se sebou s tím, že dělám všechno, co můžu. A jinak s vámi naprosto souhlasím.
Trávení času – zjistila jsem, že mi vyhovuje rutina, a že se v ní neutápím jako mnozí lidé kolem mě. Od pondělí do pátku mám celkem jasně dané, co bude. Víkendy nechávám povětšinou volně plynout – vaříme, zkoušíme něco nového a dobrého upéct, hrajeme deskovky, věnujeme se našim společným i soukromým projektům, teď už chystáme sadbu na zahradu, občas se podíváme na nějaký film, starší dcera buď čerpá energii doma nebo vyrazí s kamarádkami, mladší jde k babičce a tam si hraje s bratrancem a sestřenicí a spolužákem ze školy, občas vyrazíme na výlet po okolí, za kamarády nebo kamarádi k nám. Jsme celkem rozvětvená rodina, takže náš rok naplňuje i mnoho rodinných sešlostí. A postupně si tvoříme svou malou komunitu v rámci města. Je toho tolik, co se dá dělat, a vnímám naše životy jako naplněné.
Uf, moc se omlouvám za tak sáhodlouhý elaborát, ale jste velmi inspirující žena, Andreo. Tímto vám chci moc poděkovat a těším se, co přinesou další dny. 🙂 Krásný den!
Milá Eliška, wow ďakujem za túto obšírnu odpoveď, čo by mohol byť aj článok sám o sebe. Som rada, že ste si našla minimalistickú rovnováhu a cítim to veľmi podobne. Tento nádherný elaborát bude určite nápomocný mnohým čitateľom a ďakujem za slová podpory. 🙂 Len tak ďalej, pekný deň Andrea
Ja len tak minimalisticky – super, ze si spat na blogu 🙏🥳.
Vďaka 🙂
Veľmi sa teším z pokračovania…vas blog – Andrejka – je pre mňa úžasnou inšpiráciou…. ďakujem
Ďakujem pani Majka za slová podpory.
Ahoj.
Som veľmi rada, že ste späť. Raz som vám aj písala mail, že mi chybate 😀😀
Teším sa na opätovné čítanie vašich článkov, normálnych, inšpiratívnych a pohodovych, ako len vy viete napísať ❤️
PS: zmenila som prácu, vrátila som sa z korporatu do horšie plateného školstva. Ale mám väčší kľud na duši.