To si píšte, že dá. Prvá časť môjho cestovateľského žurnálu je tu.
Som Minimalistka je na cestách!
Včera sme zabuchli dvere na našom dome v Nemecku a vybrala som sa s deckami a na dvojmesačnú vandrovku po Európe. 3 krajiny, 5 ubytovaní – autom, letecky, loďou, s manželom a sama s deťmi. Gombička.
Rozhodla som sa napísať taký mini cestovný diár ako a s čím cestujem a priebežné chyby, ktoré vychytávam. Áno, aj po toľkých rokoch cestovania s malými deťmi sa vždy nájde niečo, čo preklínam alebo by som urobila inak. Dúfam, že vám nejako poradím, alebo inšpirujem, prípadne sa niečo nové z komentárov aj ja naučím. Milujem vaše komentáre, sem s nimi 🙂
Nie som veľká fanynka cestovania s deťmi a najmä nie kým sú bábätká a batoľatá. Človek sa tomu nevyhne ak sa mu nechce sedieť prvé tri roky doma. Ja som na výber nemala, nakoľko sme sa za posledných desať rokov sústavne buď sťahovali, alebo cestovali za rodinou dvoma smermi x krát ročne.
Pamätám si, ako som absolvovala prvú dlhú cestu s vtedy 9 mesačnou dcérou. Leteli sme do Kanady a dokopy sme cestovali z Kataru asi 21 hodín. Týždeň pred balením ma začalo od stresu pobolievať brucho, písala som si dlhočizné zoznamy, balila obrovské kufre pre každý prípad potreby a celú cestu aj prvé dni som bola taká napätá, že som si dovolenku absolútne neužila. Takto to bolo nápodobne pred každou cestou.
Odvtedy sme nalietali a najazdili tisícky kilometrov, k jednému dieťaťu sa pridalo druhé a každá skúsenosť bola pre mňa poučenie, každá cesta akosi ľahšia a ja akosi sebavedomejšia.
Keď som začala v živote aplikovať minimalizmus, všimla som si ako aj väčšina mojich cestovateľských stresov z deťmi mala jeden opakujúci sa zdroj: príliš veľa vecí.
Keď sa ma niekto teraz spýta na jednu radu, ako si dovolenku s deťmi uľahčiť, je to jednoznačne: vezmite si čo najmenej. Pobaľte sa naľahko, ale myslím úplne naľahko, čo najmenej ako sa len dá.
Ja viem, deti toľko toho potrebujú: plienky, mlieko, desiatu, utierky, vreckovky, hrkálky, prebaľovacie podložky, hračky, knihy, podbradníky, plastové poháriky, taniere, lyžičky, tridsať outfitov, pre prípad čo keby, celú lekárničku, kuchyňu aj kúpeľňu.. Jedna vystresovaná mater akú mám byť tendeciu ja, by si najradšej presunula celý dom.
Potom to dopadne asi takto: trepem sa cez pol letiska s dvoma deťmi a troma kuframi, kočíkom a narvanou príručnou batožinou. Mám všetkého plné zuby a som unavená, naštvaná a spotená. Prejsť cez security check je ako expedícia na severný pól.
Keď už sa konečne usadíme v lietadle, decká stále niečo chcú alebo mi sústavne vyhrabávajú veci z tašky, Na každé zamrnčanie a náznak nudy tasím moje vopred pripravené zbrane – knižky, hračky, chrumky, tyčinky, lentilky – som taký pojazdný obchod vo vzduchu.
Za necelú pol hodinu mám okolo seba rozhádzané smetisko, plazím sa pod sedadlami, každému sa ospravedlňujem a zbieram kúsky puzzle a oškrabávam zo sedadla roztopenú čokoládu. 7 hodín cesty ešte pred sebou. Panebože, to nedám. Som napätá ako struna a prenáša sa to aj na deti, vycítia to zo mňa ako lovecký pes zverinu.
Vynervovaná matka sa rovná vrieskajúce deti.
Ukľudním sa, objednávam si gin s tonikom (nesúďte ma) a mentálne vyhadzujem všetky tie haraburdy cez pilotove okno. Nakoniec sa deti aj tak hrajú s letákmi a nejakou plastovou hovadinkou od letušky. Odpočítavam minúty, kedy sa skončí toto cestovateľské peklo. Keď si predstavím vláčenie kufrov po prílete, nechce sa mi zobudiť do reality.
Nabudúce to spravím zas inak. Hahaha.
S autom to bolo podobne – keď sme otvorili kufor, a všetko na nás vypadlo vrátane nášho psa, hľadať čokoľvek dôležité bolo ako ihla v kope sena. Vybrali sme na dovolenky napakovaní akoby sme išli do divočiny bez jedla, elektriny a obchodov.
Namiesto toho, aby som sa dívala z okna a užívala si cestu, sústavne riešim veci, veci a stále veci.
Čo kde máme, čo nemáme, čo by sme mali mať.
V hoteli sme len vybaľovali a balili. Aj na dovolenke som len upratovala, prekladala a organizovala. Skúste týždeň prekračovať veci v hotelovej izbe, ktorá ma 30 metrov štvorcových.
A odteraz cestujem aj s deťmi minimalisticky. A viete čo?
Prudko mi to znížilo úroveň stresu. Ľahšie sa nám ide rovno. Menej strácame. Viac vidíme.
Deti si cestu viac užívajú tiež. Hrajú sa s čím sa dá, pozerajú z okna, vymýšľame hry.
Z cesty nie je utrpenie ale dobrodružstvo. Keď som dobre naladená, sú takisto šťastné aj ony.
Konečne sa teším, že vypadnem z domu a mám v bruchu už len pozitívne motýliky a nie týždennú hnačku.
Hotelové izby a rezorty sme vymenili za AirbnB, penzióniky a malé rodinné apartmány. S pračkou.
Namiesto hútania, či bude deckám stačiť 15 párov ponožiek sa konečne sústredím na to dôležité a mám mentálnu kapacitu, aby som to ustrážila.
Pretože chyba číslo dva je:
Pripraviť sa na každú jednu nepodstatnú katastrofu a ignorovať tie naozajstné.
Túto paranoju som v sebe vláčila celú cestu. Čo ak sa dcéra v lietadle obleje? extra šaty na prezlečenie check….čo ak sa obleje dvakrát? Ďaľšie extra šaty na prezlečenie v príručnej batožine – check. Čo ak obleje mňa? Extra tričko pre mamičku do batožiny – check.
Čo ak, čo ak, čo ak… a zrazu som mala extra 10 kilo len pre prípad.
A viete čo sa stalo? Nič.
Cestovala som s deckami asi stokrát a nikdy k žiadnej kvázi katastrofe nedošlo.
Ak sa niečo aj stalo, bolo to vždy, načo som nebola pripravená. Čo som spravila?
Vyriešila som, to, zaimprovizovala alebo vydržala.
Minuli sa mi plienky – požičala som si od neznámej matky, čo v cudzom meste tlačila kočík. Syna poštípali komáre, vliezla som do drogérie a kúpila Fenistil. Stratili sme klobúk proti slnku – obviazala som dcére okolo hlavy turban z môjho trička. Roztrhla sa mi šľapka – išla som tri kilometre bosá. Aerolinky mi stratili kočík – niesla som syna na rukách cez celé letisko a musela som si objednať taxík na ubytko.
Dôležité je toto: aby boli platné pasy, aby sme vedeli adresu kam ideme, aby sme mali víza, aby sme mali poistenie a číslo na asistenčnú linku, aby sme mali nabité mobily a nabíjačku, drobné v lokálnej mene, aby sme mali kontakt na ubytovateľa, aby sme vedeli čo v prípade že sa stane nehoda, aby sme mali potrebné lieky.
Katastrofa je keď ide o zdravie a život, keď sa nebodaj stane nehoda alebo lúpež, strata dôležitých dokladov.
Tu musíme byť pripravení a zálohovaní na 100 percent.
Všetko ostatné si človek kúpi. Katastrofa nie je to, že sa nám minú vlhké utierky.
Máme len jednu tašku, na ktorú dávame pozor. Nestratíme deti, lebo počítame kufre 🙂 Znie to ako samozrejmá logika, ale by ste sa čudovali, ako môžu dôležité veci ujsť, keď máme myseľ na nepodstatnom.
Cestovali sme z Douhy do Bahrajnu a až na pasovej kontrole som si spomenula, že ako Slovenka potrebujem víza, Našťastie nás vďaka manželovmu pasu pustili.
Zabudla som skontrolovať podmienky ubytka, a neobjednala som posteľné návliečky. Skoro sme spali len s plachtou na posteli.
Ušlo mi informovať majiteľa apartmánu, kedy prídeme, a unavení sme v daždi čakali pár hodín, kým sa last minute objavil s kľúčami.
Nemala som vo Schwechate o polnoci dve eurá na vozík a musela som moju odpornú ťažkú batožinu vláčiť aj deťmi na rukách až k autu.
Menej podstatné detaily, ale vedia dobre znepríjemniť. Hlavne že som sa super nabalila:) Vidíte, kam smerujem?
Toto leto je jedinečné v tom, že prvýkrát cestujem s deťmi, ktoré sú odplienkované, nemusia cez obed spať a vedia sa sami zapásať v aute. Namiesto klasickej letnej destinácie sme sa rozhodli stráviť tri týždne v Anglicku u svokrovcov. Bývajú v malebnej kopcovitej dedinke, všade sa pasú ovečky a kravy, je tu ticho a pokojne, majú ovocnú záhradu a skoro žiadne hračky 🙂 Zvyšok leta strávime obdobne na Slovensku a zakončíme ju v drevenici v Zázrivej.
Nemali sme chuť ani náladu tlačiť sa v rezortoch, preplnených mestách a hoteloch. Možno bude trochu nuda, ale tú nutne potrebujeme. Deti sa vyluftujú na vzduchu bez napráskaného programu, nemusíme míňať za ubytovanie a zábavu a konečne strávia viac času zo starými rodičmi. Ja budem písať, cvičiť a nikto ma nenúti variť. Vieme s manželom stráviť aj trochu čas bez detí, nakoľko ich dáme k švagrinej či babka postráži, a zadarmo.
Vždy pred veľkou cestou si namiesto zoznamu upracem, vyperiem, odložím a vytriedim veci.
Keďže máme tak málo v šatníku, celé balenie je otvorenie zásuvky a odpočítanie oblečenia približne na týždeň pre každého člena rodiny. A to je jedno na ako ideme. Práčka sa dá zohnať všade, ak nie postačí mydlo a voda.
Itinerár je nasledovný: z Nemecka do Anglicka autom a trajektom – 11 hodín, na Slovensko z Anglicka lietadlom 2,5 hodiny a späť do Nemecka autom.
Pri ceste autom má človek voľnejšiu ruku pri balení a preferujem ho pred lietadlom, nakoľko vieme zastať kedy chceme, a sme páni nášho času aj priestoru. Cestovať autom trvá niekedy skoro rovnako, ako všetky tie check-iny, presuny a čakanie na letisku. Auto u mňa vyhráva na plnej čiare.
Ako som zbalila na dva mesiace seba a deti 3 a 6 rokov? Do tohoto kufra.
Konečne sa mi podarilo do detailov vytuningovať moje minimalistické balenie a som na seba hrdá. Či mi bude niečo z toho, čo som nechala doma chýbať, dám vedieť. Zatiaľ to ide dobre.
Čo som si zobrala?
Pre seba:
Kozmetika: mini vitamín C gel na umývanie tváre, mini micelárna voda ako toner, cestovné balenie peelingu na tvár z medu, retinol A sérum, SPF 50 protivráskový pleťový krém, mini dezodorant, a už skoro vypatlané balenie dvoch sér na tvár, cestovné obrúsky na odličovanie z Lidlu. Tým že idem preč na dva mesiace, moja pleť a vrásky na slnku bez poriadnej kozmetiky tak dlho nevydrží a takto v Anglicku dopoužívam skoro prázdne obaly a na Slovensko si vezmem už len odličovač, retinol sérum a krém s faktorom.
Všetko ostatné si požičiavam či kúpim na mieste – šampón, mydlo atď…
Základný make-up je bronzer, maskara, očné sérum v tyčinke a zopár ceruziek, pinzeta na obočie, gumička, rúž, korektor.
Oblečenie: tri merino tričká, džínsy, blúzka, šortky a sukňa, dve obyčajné tričká, North Face bunda do dažďa, merino mikina, veci na cvičenie a sivý kardigan, keď je chladnejšie. Na nohách mám kožené Ecco tenisky a okrem nich sandále, tenisky na behanie HOKKA a šľapky k bazénu a plavky. Dvoje ponožiek a spodné prádlo na týždeň. Basta.
Čo som vzala deťom? Pre syna 4x šortky, 2x tepláčky, 5x krátke tričká, 2x tričko s dlhým rukávom, bunda do dažďa, spodné prádlo, pyžamo, ktoré mu je už malé, tak ho po lete darujeme, tenisky, sandálky a gumáčiky do blata. Klobúk proti slnku, okuliare, papučky a plavky k tomu. Po príchode zisťujem, že som zabudla ponožky! Katastrofa!! Nevadí, kúpila som tri páry v obchode. To je vynález:)
Pre dcéru v podobnom duchu – 5x krátke tričko, 1x dlhý rukáv, tepláky, 2 x letné šaty, 2 x legíny, 2 x šortky, spodné prádlo, 4x ponožky, mikina, bunda do dažďa, tenisky, sandále a gumáky, plavky, papuče, klobúk a okuliare.
Cesta sa nám delí na dve: autom ako rodina a potom ja sama s lietadlom. Plán je taký, že na lietadlo nasadnem len s kufrom a super ľahkým McLaren kočíkom, nakoľko syn má 3 roky a ešte to sám neodchodí. Do lietadla si vezmem len kabelku (hurá, žiadne plienky) a dcéra má malý ruksak, kde pobalím spodné prádlo pre syna plus šortky (ak by náhodou mal nehodu, lebo sme len nedávno zahodili plienky), malé vlhké utierky, nejaké keksíky, vodu a dve mini knižky pre deti.
Autom sme si okrem kufra priniesli aj zábavu – ja a manžel bicykel, pre deti sme vzali skúter a malý balance bike pre syna. Ešte stále na ňom nevie jazdiť, no dúfam, že počas týchto troch týždňov bude väčšia šanca, akoby sme ho nechali doma v šope. Ja som si vzala aj 8 kg činku, a to preto, lebo si s ňou viem perfektne pol hodinu zacvičiť v záhrade. Dôvod na pauzu od detí? Som in!
Netbook na písanie blogu – nezbavíte sa ma:)
Skicár a ceruzky – učím sa kresliť …
3 slovenské knižky, ktoré už konečne dočítam a muž ich vezme domov
Kindle čítačka na knihy – ide so mnou do lietadla
Tieto extra veci vie manžel vziať späť do Nemecka autom a oplatí sa ich priniesť, lebo nám umožnia aktívnu dovolenku v prírode bez platenia za prenájom bicyklov alebo hľadania fitka. Je to skvelý pocit sa ráno zobudiť, nasadnúť ísť si zabicyklovať po dedine po rohlíky, kým decká ešte spia.
Hračky sme povolili len do auta: Radko autíčka a Žofia bábiku so šatičkami na prezlečenie, plus dvoch plyšákov na spanie. Lietadlom si môžu vziať len plyšáčiky. Budeme bývať u rodiny a tam si môžeme všetko požičať. Minimalistická svokra má doma len ceruzky, puzzle a Lego Duplo vláčik z roku 1980, takže som na správnom mieste:) Myslím, že som si muža vzala asi aj kvôli jeho rodičom? hihi.
Deťom som vzala do auta aj dva ipady natrieskané filmami a aplikáciami.
K tabletom mám stále nevyriešený vzťah a na niečo som počas našej 10 hodinovej cesty prišla.
Deti, tablet a cestovanie? Pokračovanie v dieli číslo dva, a bude to stáť za to.
Chcete dostávať avízo, keď niečo nové napíšem? Pošlite mi e-mail cez kontakt a nikdy ani o jeden článok neprídete.
Lúčim sa s mojim výhľadom:)
Katka says
Minulý rok som na dva týždne k moru synovi nabalila milión vecí na oblečenie, nakoniec behal celý čas v plavkách a jedných kraťasoch a jednom tričku. Ja detto. Poučila som sa, tento rok cestujeme iba s príručným batohom 🙂
Minimalistka says
Katka ďakujem, no je to zaujímavé, lebo aj s tým jedným kufrom čo mám teraz, dookola točíme dlhý rukáv a tepláky, nakoľko bolo 15 stupňov celý týždeň :)) Možno budúci rok to dám dokonca aj s príručnou batožinou hihi
Lily says
Ahoj, Andrea.
Úžasný článok, normálne som plakala od smiechu pri tej prvej časti. Je skvelé, že si si cestovanie s deťmi zminimalizovala a viete si to už všetci užiť hneď od začiatku Veci pre deti tak akurát podľa mňa, neviem si predstaviť načo by bolo viac oblečenia či hračiek. Dovolenka má byť o nezabudnuteľných zážitkoch a nie o veciach (koniec koncov aj samotný život ).
S pozdravom
Lily
Minimalistka says
Ďakujem :)))
Zuzana says
Skvelý článok! Dúfam, že sa mi nabudúce podarí zbaliť o polovicu menej vecí ako doteraz. Tradične som sa domov vracala s oblečením, ktoré sme vôbec nemali na sebe… a prekvapili ma celkom iné veci, než na aké som bola „pripravená“ ?
Minimalistka says
Ahoj Zuzana, to si trafila klinec po hlavičke, vždy sa udeje dačo úplne iné, ako je človek predpripravený, preto som to už s tou prípravou pre čo ak vzdala a som tu bez extra kufra 🙂 Díky za komentár
Andrea Stefanova says
Vizualizujem si to…jeden spolocny kufor pre troch, a k tomu 8-kilova cinka. Perfektne! :))) Paci sa mi tato selekcia podla osobnych preferencii. Uzite si leto so starkymi naplno, myslim, ze bude nezabudnutelne.
Minimalistka says
Andrea, ďakujem, hihi áno, konečne som si trošku dala seba na prvé miesto a zatiaľ mi tá činka dobre bodla, lebo mám pekne odcvičené každý deň 🙂 Samozrejme do lietadla ju neberiem 🙂
Macka says
Odporúčam vymeniť kočík za nosič a bude to dokonalé ? super článok! Ďakujem 🙂
Minimalistka says
Ďakujem, áno nosič je skvelý, akurát môj syn v ňom maximálne neznášal byť a teraz už má aj 14 kg a proste ho neodnesiem ani na rukách.. zas dcéera tá bola v pohode..ďakujem za komentár a teším sa že článok sa páčil:)
Misa says
Dobrý den, to jsem zvedava, co napíšete ó tabletu. My pendlujeme týdne 350km tam a zpět. Že začátku jsem.porad řešila tablet, aby byl nabitý, aby v něm byly pohádky atd. No jednoho dne mě to přestalo bavit a od té dob tablet nevozime. Buď si zpívané, nebo máme puštěné rádio a nebo taky nic. No a všichni žijeme. Když je krize, tak zastavíme protáhneme se a nebo něco vypravim.
Zhanna says
Dakujem za uzitocne info a aj celkom velmi zaujimavy blog. Ste ma inspirovala, vyhodila a odniesla som do sekaca a na reciklaciu strasne vela veci, mam teraz poloprazdne skrine a velmi sa mi to paci :). Ideme za chvilu na mesiac na dovolenku a budem sa snazit vsetko zmestit do jedneho kufra :0