Choď sa niekde prejsť, sadni si na lavičku a poobzeraj sa okolo seba. Možno uvidíš ľudí, ktorí sa ponáhľajú doprava a doľava. Možno zazrieš holuba, ako si našiel raňajky. Možno si všimneš, ako sa slnko odráža od okna. Možno zbadáš, ako sa na teba usmialo dieťa v kočíku.
A určite neprehliadneš všade prítomných zombíkov prilepených k mobilu. Sú to oni a sme to aj my.
Sedíme na telefóne, zhrbení, sklonení, neprítomní, zaštupľovaní. Všimla som si nový trend – už sa mobil nenosí v kabelke, alebo niekde schovaný v aktovke. Mobil sa najnovšie nosí priamo v ruke. Nejako takto:
Normálne človek kráča, a nesie si ho pred nosom. Vyšší level je, keď do neho počas toho kráčania aj dačo ťuká, čo tam po tom že ho práve prešlo auto, vrazil do stĺpa, alebo okolo neho preletel dinosaurus. Všetko je na nete.
Chcem vám niečo povedať. Myslím to vážne. Sme závislí a čo je na tejto závislosti nebezpečné, že to berieme celkom normálne. Robia to tak všetci. Už je absolútne bežné, že romantický pár sedí pri pohári vína a každý si updatuje svoj status. Je normálka, že malé dieťa sedí pri stole a popri jedení zíza do tabletu.
Ľudia spolu trávia čas tak, že sa spolu hrajú so svojimi mobilmi. Moderná doba, nie? Predstavte si, že by bolo okolo vás 98 percent opitých, alebo by fajčili. S mobilným telefónom, kokaínom dneška je to ale inak. Stala sa z neho prijateľná droga. Myslíte si, že preháňam?
Spravme si test, nájdeš sa niekde?
máš 24/7 zlozvyk kontrolovať si správy, e-maily a či ti niekto nevolal
nevieš sa poriadne vyspať, v kľude zaspať, a keď sa zobudíš siahaš po mobile
máš pocit, že ti hlava ku koncu dňa vybuchne ako balón
po návšteve sociálnych sietí sa cítiš – neadektvátna/naprd/v depke
keď si zabudneš mobil alebo sa ti vybíja baterka, na nič iné nedokážeš myslieť
- máš výčitky svedomia, že na mobile tráviš priveľa času a nevieš to zmeniť
Niekedy by som mobil prirovnala k hracím automatom v kasíne. Ten endorfín, ten pocit keď potiahneš prstom po obrazovke a je tam niečo pre teba! Aké prekvapko, ďalší like a ďalšia správa 🙂 Práve preto je mobil taký fajn. Nie je na ňom nič zlé, práve naopak, je príliš dobrý a príliš zaujímavý, aby sme ho len tak pustili z ruky.
Je to ako s nakupovaním, čím viac digitálneho sajrajtu nám ponúka vo forme aplikácií, hudby, filmov, posielania správ, fotiek a iných chuťoviek, tým viac sa topíme v digitálnom prebytku.
Technológie sa nazývajú smart, akurát nás ľudí pekne predbehli a a sú múdrejšie ako my. Predstavujem si, ako sa na nás chichocú.
Vieš o tom, že mobil je 10 x špinavší ako záchodová doska? Ďalší dôvod ho nedať deťom do ruky:)
Alebo že 72 percent ľudí má mobil pri sebe 22 hodín? Toľko nie som ani s manželom a deťmi 🙂
Aj ja som závislá a bojujem ako sa dá. Zminimalizovala som okolo seba všetky haraburdy, ale stále som priveľa času trávila na mobile. Ospravedlňovala som sa, že to bol kvalitne strávený čas, veď si čítam zaujímavé veci na nete, veď komunikujem s ľudmi, veď som na sociálnych sieťach najmä kvôli blogu, nie som na tom až tak zle, mám to pod kontrolou, zvládam to v pohode. Prečo som z neho bola taká unavená? Toľko správ, na ktoré musím odpísať, toľko informácií, ktoré musím spracovať – prerástlo mi to v dobrom úmysle cez hlavu. Niekedy som si večer len šla napojiť mobil na nabíjačku a ešte som stála pri zástrčke zohnutá o 48 minút neskôr. Sľúbila som si, že sa budem venovať nejakej činnosti a neustále som sa pristihla na telefóne.
Čo s tým, vyhodiť do koša aj toto? :))
Začala som zisťovať, akými metódami by som sa prinútila regulovať čas strávený s mobilom. je vôbec možné vlastniť smartphone a nebyť jeho otrokom? Mám dostatočne pevnú vôľu?
Čo mi pomohlo pohnúť sa ďalej, zhrniem v troch krokoch:
Krok prvý: Koľko času naozaj trávim na mobile? Nainštalovala som si aplikáciu, ktorá monitorovala každú jednu sekundu, keď som chytila telefón do ruky. Čas pozrieť sa pravde do očí. Je srandovné, ako som celkové minúty krásne podceňovala. Dopadlo to príšerne, toto sú moje januárové štatistiky, keď som akože čas trávila na mobile produktívne, moja najdlhhšia seansa trvala aj vyše 5 tich hodín!! Dobre, čítala som si často a veľa, čo to však robilo s mojim očami, nechcem vedieť.
Bežne som nazbierala od 3.5 hodiny až do 5 hodín denne a občas aj 248 zdvihnutí, spadla mi sánka. Je to kruté a pravdivé zrkadlo. Aplikácia, ktorú používam sa volá MOMENT, je síce platená ale veď čo dobré je zadarmo, všakže? Je v angličtine, no nie je ťažké to pochopiť. Nastavila som si maximálny čas, ktorý mám povolené stráviť na mobile a po prešvihnutí tejto lehoty ma aplikácia nasilu vyhodí od obrazovky, tá sa zablokuje a nie je možné na nej už nič robiť, pípa otravný klaksón a skončila som. Po takomto násilnom začiatku vyzerajú dnes moje štatistiky aj bez klaksónu takto:
Juj, aká som na seba hrdá, ale fakt to bolelo! No zadarmo to neprišlo, lebo krok 2:
Zrušila som si Facebook a hackli mi Instagram. Prvé sa stalo dobrovoľne, to druhé nasilu, druhý krát som sa digitálne narodila. Problém s Facebookom bol ten, že som za tie roky zbierania priateľov a lajkovania každého videa s rozkošným mačiatkom mala v celom profile taký bordel, že by v ňom nepomohla žiadna minimalizácia. Celý som ho surovo zrušila a dala som si skoro dvojmesačnú pauzu. Vieš, aký je to pocit sa ráno zobudiť a nemať Facebook??? VRELE ODPORÚČAM VYSKÚŠAŤ. Stačí deaktivovať, nech sa nezložíš úplne.
Založila som si kvôli blogu nový čistučký, nepoškvrnený profil bez priateľov, opatrne som sledovala zopár vyselektovaných stránok, ktoré mi prinášali spätnú hodnotu a chodila som na kontrolu snáď raz týždenne. Vrátila sa mi farba do líc. Život konečne nadobudol nový zmysel. Viete aký to je deň, keď je vám úplne šuma fuk, čo kto má na mysli? Aký to je pocit, keď sa spýtaš kamošky, čo je nové a nevieš sa dočkať odpovede? Paráda.
Jediná, naozaj jediná možnosť ako si naplno vyskúšať digitálny detox je úplne sa na istý čas odstrihnúť od sietí.
Treba to zažiť, aby človek pochopil, ako mu strašne žerú čas. Sociálne siete sú nástrojom k biznisu a nie bezcieľne surfovanie. Pokiaľ sa nepoužíva každá minúta cielene, je to absolútne plytvanie života. Dnes trávim na Facebooku 10-15 minút denne a žijem, viem všetko, čo potrebujem o o čom neviem, nepotrebujem.
Krok tretí: Zminimalizovala som si plochu na mobile a zrušila všetky notifikácie. Toto ma fakt bavilo. Vypni zvuky, bannery, pípanie. Pošli si ich do histórie notifikácií na Home screene, eliminuješ presne to neustále kontrolovanie správ. Uvidíš kto ti píše, keď prstom potiahneš na zamknutej ploche zhora dole, nastavíš si to tu (ja mám Apple ale určite sa to dá spraviť aj na Androide):
Takto vidíš kto ti píše bez toho, že otváraš telefón a TY sa vieš rozhodnúť, KEDY a ktorú sa rozhodneš otvoriť. nastav si to na všetky správy, čo ti chodia (Whatsapp, Messenger, SMS atď).
Vymaž si všetky aplikácie, čo ti žerú čas – sociálne médiá, hry a podobne. Podľa mňa na mobile úplne stačí 10-12 aplikácií podľa stupňa dôležitosti a tie čo sa nedajú vymazať, alebo ich používaš raz za uhorský rok si daj do nejakého foldríka ďaaaaleko dozadu.
Moja plocha vyzerá asi nasledovne – mám 4 strany a na každej strane len jeden riadok aplikácií, na prvej sú tie čo používam denne, na druhej týždenne atď..
Prvá strana obsahuje správy a telefonovanie.
Na druhej strane mám fotky, krásnu aplikáciu Habits na denné odškrtávanie si úloh (cvičila som a pod:), Fitbit, nakoľko si len cez appku viem synchronizovať hodinky, Biblia na denné čítanie vybraných pasáží.
Tretia strana sú aplikácie, čo používam menej ako raz týždenne – keď som mimo kancelárie na prečítanie e-mailu, niečo vygúgliť, ak sa náhodou stratím a appka Relaxoterapia, čo je vlastne biely šum – búrka, vietor, zvuky prírody – občas si to púšťam ako podmaz, aj deťom na spanie.
Posledná strana – aplikácie, ktoré používam veľmi sporadicky – prístup na účet, Apple aplikácie na nastavovanie, Audio knihy a podcasty.
Mám ešte jeden super tip, ako sa dostať od obrazovky. Zmeň si displej z farebného na čierno-biely.
Dá sa to spraviť v nastaveniach, najprv to bude vyzerať veľmi divne, ale garantujem tu, že po čase bude displej pôsobiť tak nudne a funkčne, že ťa to tam lákať fakt nebude. Je to lepšie aj pre oči. Spravíš to v IPhone takto – general settings – Display accomodations -Colour Filters – Greyscale. Mám to v angličtine, ale v Apple je to snáď rovnaké a v Androide to musíš vygúgliť. Je to blbé na fotky, ale inak si to často mením a je to fakt super, také retro.
Takto sa mi podarilo zredukovať čas strávený čumením do mobilu asi o polovicu. Fyzická zábrana funguje výborne.
Potom môžeš ďalej posúvať hranice:
Zobuď sa bez mobilu! Skús vyhrabať odniekadiaľ klasický budík a nechaj sa budiť old style. Vyhrab od babičky kukučkové hodiny. Ak žiadny nemáš, zapoj telefón a budík v kúpeľni, aspoň rýchlejšie vyskočíš z postele:)
Urči si presne čas, kedy v ten deň odložíš mobil a napíš si túto výzvu do kalendára: dnes vypnem telefón o 21.15 hodine.
- Prestaň spávať s mobilom. Spi s frajerom, s manželom, psom, s plyšovým medvedíkom, mobil nemá v posteli a v spálni večer čo hľadať.
extra bonus: Daj si digitálny sabat – skús sobotu, či nedeľu bez smartfónu, vymeň ho za obyčajnú tlačítkovú Nokiu 3310. Je svetová a baterka vydrží celý víkend!
Opusti svoj domov bez mobilu – strach byť bez telefónu už má aj meno – nomofóbia:)) – vybehni do obchodu, na krátku prechádzku, k susede, a nechaj mobil doma. Postupne tento čas predlžuj. Ak sa ti bude zdať, že ti mobil vibruje vo vrecku, to je len halucinácia spôsobená ťažkou formou závislosti. Nezúfaj, táto fatamorgána prejde.
Keď ješ, jedz a nesurfuj na nete. Keď už inak nejde, tak Nový čas. Aj ten je lepší v taktomto prípade 🙂
Keď sa s niekým stretneš, sľúb si že, mu (či jej) venuješ 100 percent svojej pozornosti. Posielať si správy cez Whatsapp, keď spolu sedíte, nie je fakt cool.
Navštív WC bez mobilu. Ak fakt nutne musíš, vezmi si radšej krížovky či časopis :))
A na záver to najťažsie: ja verím že to dáš, dáš, dáš – ráno sa zobudíš na retro alarm, spravíš si kávičku, pomedituješ, umyješ sa, oblečieš sa, spravíš raňajky a……až POTOM si skontroluješ mobil.:)))) Komu sa to podarí na prvýkrát?
Máš nejaké tipy na digitálny detox?
Pokračujem o týždeň na rovnakú tému – ako sa zresetovať inak ako visieť na sieťach – pre nepresvedčených:))
Júlia says
ach, chcela by som digitálny detox, no veru je to ťažká závislosť, ďakujem za výdatný článok, skúsim aspoň vypínať mobil večer na začiatok – viem že už to nebude ľahké, ach veru je to ťažká závislosť 🙁 ale isto bude výsledok stáť za to 🙂
Minimalistka says
Ďakujem, aj to je super krok, niekde treba zaČať….
Yvana says
Verím tomu, že to nebolo jednoduché. Chystám sa tiež na takýto krok. Hoci nie vždy mi to dovoľuje moja práca, keďže využívame sociálne siete na reklamu. S priateľmi sme dohodnutí, že keď sme spolu, neriešime mobily, nakoľko sa vidíme len sporadicky vzhľadom na polohu v SR. Víkendy sú dobrá záležitosť a teším sa na tohtoročnú dovolenku, že mobil nechám v kúte, aj ten firemný. Držím palce, aby sa Vám to darilo aj naďalej a sebe, aby sa mi to podarilo eliminovať. Ďakujem za článok
Minimalistka says
Ďakujem, ano socialne siete su dobre pre biznis a pokial su vyuzivane len na to, je to ok, len si to treba sledovat, ja som zo svojej stranky vzdy skoncila na sukromnej a z 5 min bolo 30 min a podobne 🙂 Dovolenka bez mobilu znie idealne, tak si to uzite:)
Kristina says
Skvely clanok, vystizne napisanr, tesim sa o tyzden… 🙂 Som zostala, ze uplne mimo, ze 5 hodin… A potom som si spomenula na uprsanu sobotu, kedy deti pozerali auta (rozumej hodinka a pol), ja som si sedela vedla nich na gauci a tukala a citala a… ??? HANBA mi! Takze 5 hodin je lahko aj u mna realnych. Idem aspon zlahka na detox… 🙂
Eva Koštrnová says
Nikdy som nemala smartfon, ziadne aplikacie. Mam tlacitkovy telefon a do ruk ho beriem len ked zvoni alebo chcem telefonovat. Nechcem sa chvalit, len ze zijem a ide to skvele:-) dokonca nie som ani na socialnej sieti a nie, nemam 100 rokov:-) mam 32 a je mi tak fajn. Drzim vsetkym pslce, lebo fakt je to smutne, hlavne na detskom ihrisku
Minimalistka says
To je absolútne úžasné!!!
Minimalistka says
Ja viem kde som to nabrala, lebo ja si na mobile vela čítam – články, zaujímavosti – a preto som sa tak ospravedlňovala že veď to musí byť ok, nehrám hry ani nesurfujem len tak, lenže som na ňom sedela aj vtedy, keď som niekde čakala a bola som veľmi neprítomná k okoliu, vyťahovala som ho kedykoľvek, aj v aute, na zastávke atď, alebo keď si chcela kaože oddýchnuť-. Keď to človek vidí v číslach, …je to budíček.
Tereza says
Pekny clanek, i ja s tim bojuji. Mozek je taak zasvisly na neustalem prisunu podnětů. A cim vic ťukam, tim vic chci tukat (naštěstí to funguje i obracene! Po tydnu skvělé dovci temer bez mobilu me to socialnich sitich vubec nebavilo!najednou jsem nevedela co tam delat)
Je to vyzva, ale nechci promarnit dny timto zpusobem.
Minimalistka says
Presne, mnoho ludi co sa uplne odpojilo z FB si to najprv vyskusali ake je bez neho byt tyzden dva atd… a ked to clovek zazije tak zisti ze vlastne o nic neprisiel, prave naopak..
Veronika says
Super článok. Až teraz som si uvedomila, že ľudia sú na smartfónoch fakt závislí. Neviem ako stíhajú spraviť všetko čo treba za celý deň urobiť, keď toľko času strávia na mobile. Ako dobre sa mi žije bez telky a smartfónu. Mám klasický tlačítkový mobil, stačí mi ho nabiť raz do týždňa a nič sa nedeje ak si ho zabudnem aj na celý deň doma. Večer pozriem či náhodou niekto nevolal a keď aj hej, tak sa svet ešte ani raz nezrútil, že som si to všimla až o pár hodín. Nemusím platiť žiadne paušály a s 8 eurovým kreditom si vystačím aj vyše dvoch mesiacov. Ak mám chuť ísť na internet, tak si zapnem počítač a vybavím všetko večer, keď už deti zaspia. Tak sa im môžem počas dňa venovať naplno a oni ma nevidia ani raz za deň čučať do telky, mobilu, či počítača. Aspoň im nevštepujem digitálnu závislosť už od plienok a šetrím im očká. Netreba nám elektornické opatrovateľky, deti sa dokážu zahrať aj samé.
Minimalistka says
Veronika, si super!!! Takto nejako si to predstavujem aj ja. :)))
Adriana says
Presne tak! Aj ja si toto uvedomujem uz dost dlhu dobu a hnevam sa na seba, ze neustale nosim mobil so sebou aj po byte hore dole. A ved tiez len citam spravy, sem tam polajkujem fotky kamoskam, nech sa neurazia, ale je to otrava. Akym prikladom idem svojej 18 mesacnej dcere? Ale kde si mam dnes precitat spravy a informacie? V Slovenke a Novom Case asi tazko a este aj kupit to treba ist 🙂 Ale aspon na noc davam letovy rezim 🙂 Drzme si palce, aby sa nam darilo byt menej online a viac offline!
kvetinka56 says
Svoj telefón používám denne minimálne – na telefonovanie príp. smsky alebo skôr ako fotoaparát. Keď mám voľno, tak ani netuším, kde sa môj telefón doma nachádza. Sociálne siete ma nebavia, vymazala som 60% „priateľov“ z FB, zrušila zasielanie noviniek z 90%. Veľmi sa mi uľavilo, doslova mi odľahlo. Ešte vyriešiť, ako netráviť čas prokrastináciou v práci napr. na Pintereste a bude to dokonalé.
Richard says
Je to pravda, že v dnešnej dobe sme presýtený informáciami a mobil, facebook na nás valí tony nepotrebných vecí. Minimalizmus je podľa mňa aj o tom, ako si určovať priority. Nie som síce minimalista, no sympatizujem s touto myšlienkou a ako som aplikoval minimalizmus aj na spomenuté média som napísal v tomto článku http://zahumensky.sk/minimalizmus-poriadok-v-zivote/. 🙂 Myslím si, že človek by naozaj mal sa naučiť odoprieť si nepodstatné veci, aby sa mohol radovať z tých dôležitých. Veď kebyže ten čas, čo sme na mobile, facebooku sme skôr strávili s rodinou priateľmi, bolo by to omnoho hodnotnejšie. Nech sa darí na ceste minimalistky.
Monika says
Ďakujem za tieto články o digiálnych závislostiach, asi mi zachránili život… až po ich prečítaní som si uvedomila, ako veľmi si nevážim život a čas strávený s deťmi, večerný čas s manželom:( vo štvrtok som si odinštalovala Instagram, v piatok som si zabudla v práci nabíjačku, mobil sa mi večer vypol… a to bol fakt super víkend bez mobilu… svet sa nezrútil, nemala som potrebu stále kontrolovať kto čo odomna potrebuje a píše… krása… a práve teraz som sa rozhodla deaktivovať FB… jedno veľké Ďakujem 🙂 konečne sa venujem naplno deťom a večer manželovi 🙂