Minule sme si povedali, aké chyby robíme pri kúpe oblečenia. Dnes sa budeme baviť, ako ho vypratať tak, aby sme mali opäť čo na seba.
Sú rôzne stratégie, ako na vypratanie šatníka. Nechce sa nám čeliť emóciám, ako smútok nad vyhodenými peniazmi alebo vidieť realitu, že sme ešte stále do niečoho neschudli.
Vyhadzovanie skrine vie byť ale aj super zábava. Je to jedna z najľahších častí minimalizácie nášho života, verte mi:)
Len ten pocit, že po skončení otvoríte skriňu a pocity frustrácie budú preč. Zabudnite na terapiu, uprataná skriňa je fantastická psychologická očista.
Rýchle aka zhurta metódy by som zhrnula nasledovne:
Vyhoďte zo skrine všetko, čo ste na sebe nemali vyše roka. Zoberte do úvahy aj ročné obdobia a špeciálne príležitosti. Ak ste nemali možnosť si za posledných 12 mesiacov obliecť ten sivý oblek alebo plesové šaty, potrebujete zmeniť sociálny život, zorganizovať oslavu alebo vyskúšať, či vám tie šaty ešte sadnú. (V mojej skrini viseli dlhé čierne večerné šaty osem rokov. Stále som v nich dúfala, lebo všade písali, že mať čierne klasické šaty je dôležité, a nikdy som si ich nemala šancu nikam obliecť. Až tento rok som ich konečne darovala :))
Otočte vešiaky jedným smerom a každý krát, čo si niečo oblečiete, vráťte ich späť do skrine otočené opačným smerom. Takto budete hneď vidieť, čo pravidelne nosíte a čo v skrini len tak visí.
Vyhoďte všetko, čo je:
– vynosené
– deravé
– roztrhané
– má vyblednutú farbu
– zožmolkované
– chýbajú tomu gombíky a nemáte náhradné a zhánať ich by nestálo za tie nervy
– necítite sa v tom dobre
– je vám to malé či veľké
Mne osobne sa ale veľmi osvedčila nasledovná metóda podľa skvelej japonskej organizátorky Marie Kondo (ešte sa k nej neskôr vrátim). Je pomalšia, ale efektívnejšia.
Vypracte si šatník kategoricky.
Ako to funguje?
Vyprázdnite úplne všetky skrine, zásuvky, vstavané skrine, botníky a miesta kde máte odložené svoje veci na oblečenie vrátane topánok a doplnkov, kabeliek atď. Nájdite každý skrývajúci sa alebo zabudnutý kus oblečenia. Pozrite sa do manželovej skrine, psej búdy aj na povalu:) Chceme všetko!
Naznášajte vaše oblečenie na jednu kopu – do stredu postele alebo na koberec v izbe. Teraz pred sebou vidíte realitu – toto je kompletné množstvo oblečenia, čo vlastníte.
Musím povedať, že táto hora pred vami vie byť šokujúca a funguje ako zaujímavé zrkadlo peňazí premenených na textil. Ja sama som nechcela ani len veriť, že je reálne možné toľko mať a zároveň nemať čo na seba.
Zo srandy si spravte fotografiu na pamiatku, lebo ku koncu dňa bude tento Mount Everest minulosťou.
Roztrieďte celú kopu na nasledovné podkategórie:
– topy (tričká, svetre, blúzky ..)
– spodky (nohavice, sukne, šortky..)
– oblečenie, ktoré by malo visieť na vešiaku (sako, kabáty, obleky..)
– ponožky
– spodné prádlo
– kabelky
– extra doplnky (opasky, šatky, klobúky…)
– šatstvo na špeciálne príležitosti (plávanie, plesy, uniformy, šport..)
– topánky
Vezmite si každú vec jednu po druhej do ruky a spýtajte sa nasledovné otázky:
Potrebujem to?
Obliekam si to skoro denne?
Sedí mi to?
A tá rozhodujúca: Dáva mi tento tento kus oblečenia radosť do života?
Ak si odpoviete áno – zostáva. Ak je odpoveď nie – nie je o čom rozmýšlať- preč s tým!
Pozor: Možno odpoviete na 95% vecí nie. To je v poriadku. Nebojte sa a choďte do toho.
Situácia sa môže zdať vážna. Možno si nebudete mať naozaj čo obliecť, lebo máte zrazu prázdnu skriňu, ale to ste nemali, ani keď bola napchatá vecami. Niekedy treba začať úplne odznova a to je vzrušujúce!
Mne sa stalo to isté. Presťahovali sme sa z horúcej saharskej krajiny zo 45 stupňov do 15.
Veci do jesene a zimy spred X rokov mi už dávno po dvoch deťoch nesedeli a vyhodila som ich počas našich presunov.
Prišla by som v septembri do Nemecka s úplne prázdnym kufrom.
Vlastnila som jeden pár džínov a tenisky. Pred odchodom som vliezla do môjho obľúbeného obchodu Massimo Dutti, kde práve dorazili sezónne veci.
Kúpila som si 3 páry nohavíc, 4 svetre, pohodlné polobotky, kožený opasok, modrý vlnený kabát a príjemný šál – všetko v podobnej farebnej škále.
Moja minimalistická jesenná garderóba pozostávala kombinovane z 20 kusov vecí a prinútil ma k nej život.
Takže – naše kopce sa práve zmenšili a ideme na ďaľšie kolo. Ideme redukovať množstvo.
Ako zredukovať množstvo šiat a prečo
Minimalistický šatník je skvelý preto, lebo nielen že si máme každý deň čo obliecť, ale aj vďaka tomu, že vlastníme menej. Máme prehľad, čo v skrini je.
Na začiatku nášho experimentu, keď sme všetko šatstvo nahádzali na jednu kopu, prichádza často šok, koľko kusov z každej kategórie sme si nahromadili. Topíte sa v tričkách?
Ako zredukovať?
Z každej kategórie si ponechajte len pár kusov tých najmilovanejších vecí. Ak máte 20 mikín, ktorým ste povedali áno, je realistické, že ich budete dokola všetky nosiť? Naozaj potrebujete sto párov ponožiek, aj keď sú perfektne použiteľné? Viete si vybrať z doplnkov také, čo idú skoro ku všetkému?
Aká farba je vaša obľúbená a čo prevláda?
Ponechajte si také kúsky, čo sú v podobnej škále a farebne spolu ladia. Ak máte fialovú blúzku, ktorá je síce krásna a sedí vám, ale máte k nej len jedny nohavice v sivej farbe, ktoré k ničomu inému nenosíte … možno je lepšie im poďakovať za komplikovanú službu.
Alebo ten bordový sveter, ktorý treba ručne prať a kým ho dáte opäť na seba, uplynie mesiac, nakoľko sa vám do jeho prania nechce. Stojí to za vás investovaný čas?
Prečo zredukovať?
Práve pre tieto dôvody vlastniť menej v skrini znamemá menej sa rozhodovať, viac priestoru v skrini, menej prania, menej žehlenia, a menej časovej investície do ich opatrovania.
Týka sa to aj kabeliek a topánok, akonáhle máte zjedodušenú garderóbu, jeden či dva páry topánok a neutrálna kabelka zrazu stačí.
Na záver zdôrazním, ak úplne zbožnujete topánky alebo ste šperkový či kravatový maniak, nechajte si to čo vás teší, nie je na to univerzálne pravidlo. Pohodlná úroveň minimalizmu je u každého iná. Niekto začína s piatimi plnými skriňami a stačia mu dve, niekto chce aj z tej jednej polovicu. Záleží len a len na vás. Čo je rozhodujúce je, či tie veci reálne využívate alebo ich len zbierate. Ak si naozaj obúvate každý deň iný pár úžasných topánok, prečo nie?
U mňa osobne som zistila, že preferujem zopár kvalitných vecí na sezónu, ktoré nosím do kola a potom ich vystriedam od začiatku. Keď príde sezóna opäť, vymením trebárs topánky za úplne nové a tie zvršky, ktorých už mám dosť mentálne (lebo si na seba nosením zarobili).
Takto si viem dovoliť kúpiť oveľa drahšie veci, než zvyčajne, vyzerajú dobre aj po niekoľkých praniach a mám stále pocit novoty. Finančne to vyjde rovnako, ako keď som mala skriňu plnú lacných handier, ktoré ma až tak netešili.
Budem sa tešiť na vaše fotky kopcov, hôr a Vysokých Tatier oblečenia 🙂
Nabudúce si povieme o sezónnych veciach, o tom prečo doma nebeháme v deravých teplákoch a ako naše oblečenie pekne odložiť.
Pridaj komentár