Máte plnú skriňu a nemáte si čo obliecť?
Nevyčerpateľná téma našich garderób si už dlho pýtala článok, tak dnes naň idem zaútočiť. Bude vo viacerých častiach a snáď nevznikne dlhá epopeja 🙂
Fakt je ten, že v našich skriniach máme viac, ako potrebujeme a čo nosíme. Bodka.
Lacné handry v obchodoch šité rýchlou ihlou bangladéšskeho dieťaťa vo výrobnej hale módneho koncernu plus neustále točenie tovaru a super výpredaje nám umožňujú napchať naše skrine do puknutia.
Šatník vie byť bermudský trojuholník našich peňazí a času. Koľko hodín trvá prehrabávanie sa vo výpredajovom regáli a koľko peňazí priemerne minieme na to, aby sme si domov priniesli plnú tašku vecí pochybnej kvality, ktorá možno prežije dve prania?
Rýchla móda je presne to, čo má v názve. Chce aby ste sa jej bleskovo prejedli a naklusali do obchodu po nový kúsok. Čo bolo dnes in, je už zajtra out. Rýchla móda nás dokáže presvedčiť, že nám bude sedieť to, na čo nemáme vek ani postavu. Prehovorí nás, aby sme boli niečo, čo v skutočnosti nie sme. Liek na ňu je stáť si za tým, v čom sa cítime komfortne, o čom vieme že radi nosíme a aký štýl preferujeme.
Väčšina z nás nosí 20 percent z toho, čo máme naložené v skrini.
Možno to poznáte – ráno stojíte pred zrkadlom a keď máte možnosť vždy siahnete po tom jednom obľúbenom pulóvri alebo nohaviciach. Ak je v praní, smola, ide sa hútať ďalej. Nebudem menovať koľkokrát som si obliekla niečo, čo som o desať minút zvliekla dole, lebo som sa v tom necítila dobre. Alebo som pretrpela deň v topánkach čo ma tlačili alebo v blúzke, čo ma zvierala na tých nesprávnych miestach.
Namiesto toho, aby som sa ich zbavila, som ich naďalej opatrovala a navliekala si na seba v túžbe, že si raz na tie topánky zvyknem alebo že ma tá blúzka prestane rozčuľovať. Veď je to super značka a kúpila som to v zľave, čo na tom, že mi to v podstate nesedí? Pľuzgiere prelepíme, hodíme sa na diétu a ideme ďalej.
Natíska sa otázka, prečo v skriniach držíme veci, čo nemáme radi alebo ich nenosíme? Že by to bol strach?
Strach z toho, že čo ak raz schudnem, tak mi tie tesné džínsy budú sedieť, čo ak raz ten krásny maxi sveter príde opäť do módy, čo ak tie slávnostné čierne šaty ešte raz budem potrebovať na nejaký bál, čo ak to vyťahané tričko raz budem nosiť na okopávanie záhrady v lete, čo ak tomu žltému opasku raz objavím niečo, s čím to bude ladiť, čo ak sa hypoteticky niečo v budúcnosti stane, čo je v mojej hlave?
Alebo sme na ne proste vyhodili toľko peňazí, že nemáme srdce si to priznať a povedať im zbohom?
Budeme ich opatrovať pre pocit, že ich vlastníme, i keď ich vôbec nenosíme. Je čas čeliť realite milí čitatelia.
Krutá pravda je tá, že tie peniaze, čo ste na krásne kúsky oblečenia vyhodili sú už dávno preč. Nevrátia sa.
Vaše nenosené šaty majú už len takú hodnotu, za koľko by sa vám ich podarilo predať v bazári. Takže sa s tým zmierte a povedzte im dovidenia.
Euráče sú fuč. Poučte sa z vlastných nákupných chýb.
Je čas začať odznova a vytvoriť si minimalistickú garderóbu.
Ako na to? Dôležitý bod číslo jeden.
1. Definujte si svoj osobný štýl.
Najzákladnejšia nákupná chyba je, keď si človek kupuje to, čo mu nesedí. Zľavy sú fantázie vysnívaného života a veľa ľudí si kupuje niečo, v čom by sa radi videli, nuž realita je úplne inde.
Je veľmi jednoduché sa zamilovať do nádhernej hodvábnej blúzky s tyrkysovými pávmi, keď je v 80 percentnej zľave. Lenže ak blúzky prakticky nikdy nenosíte, zostane vaša predstava, ako v nej budete elegantne vyzerať v práci len ako romantická predstava. To že nebude farebne z ničím sedieť je ďalšia mini nepríjemnosť. Nespomínam ani fakt, že hodváb sa musí prať zásadne v čistiarni. Budete mať na to peniaze a nervy? Hm, nemyslím.
(Mala som raz takú pistáciovú sukňu, na ktorú ma prehovorila známa. Trvalo mi prisahám dva roky, kým som k nej našla blúzku, čo s ňou ladila a nakoniec som si v celom outfite pripadala ako trápny papagáj. Že no comment z reálneho života, ladies.)
Šaty sú stvorené na to aby sa nosili. Vy viete, čo radi nosíte denne a preto si treba vytvoriť šatník, kde kombinujete základné kúsky vo farbách, ktoré spolu ladia.
Predtým, ako vyšmaríte polku vašej skrine: napíšte si na papier, v čom ste oblečení, keď sa cítite skvele – doma, v práci, večer na drinku. Spomeňte si na kúsky oblečenia, ktoré ste zbožňovali až kým vás smrť nerozdelila, kde ste to kúpili a čo to bolo? Aký typ oblečenia ste využili viacnásobne a inak? Inšpirujte sa na webe – zadajte capsule wardrobe a nájdite sa.
Vy presne viete, ako sa najradšej obliekate a tak a zabudnite na to, čo nosia iní. Pokiaľ nie ste módna blogerka alebo nepracujete v časopise Eva zodpovedná za sekciu Štýl – radím vám toto:
Kúpte si viac kvalitných kusov z toho, čo milujete, také isté alebo veľmi podobné a noste to dokola. Boom. Basta.
Bude to vaša osobná štýlová uniforma.
Minimalistická skriňa neznamená, že budete nosiť len čiernu a bielu. Znamená, že si vytvoríte šatník v jednej vašej obľúbenej farbe a im ladiacim komplimentom.
A ak sa bojíte, že si ľudia nebodaj všimnú, že máte na sebe každý deň skoro to isté, poviem vám tajomstvo. Nevšimnú.
Zaujímavá ľudská vlastnosť je tá, že sa každý deň toľko trápime a rozmýšlame nad svojím vzhľadom, iných ľudí naozaj až tak nepozorujeme, pokiaľ nemajú oblečené niečo extrémne výrazné. Ja si viem vyvolať v mysli štýl mojich kamarátok (trebárs nosí stále pohodlné tenisky, džínsy a miluje modrú), ale že by som si presne pamätala, čo mala jedna či druhá presne kus po kuse oblečené ani nie včera ale dnes ráno – čestné pionierske – no fakt netuším.
Takže sumár dnešnej časti:
Vaša osobná uniforma definovaná personálnym štýlom bude nielen základný kameň, ale skoro celý obsah vašej minimalistickej skrine.
Nebudete sa báť vlastniť oveľa, ale oveľa menej. Kvalita nad kvantitu.
Každý deň si oblečiete skoro to isté v rovnakých farbách a zaútočíte na deň ako strela.
Už žiadne hútanie pred zrkadlom. Na oživenie budete používať doplnky a nie jednorázové výstrelky módy.
Amen.
Zajtra si povieme, ako na šatník zaútočiť a čo vyhodiť. Zostaňte pozitívne naladení a teším sa na vaše komentáre.
V čom sa cítite super?
monika says
Vyborny clanok.som namotivovana az az 🙂 dakujem
Janka Bianka says
Tak toto už dodržiavam a cítim sa fakt lepšie. Konečne mám čo na seba, skriňu si pravidelne triedim. Nejako po skončení vysokej som pochopila, že je dôležité mať radšej univerzálne oblečenie, ktoré nepodlieha sezónnej móde, ale dá sa nosiť niekoľko rokov. Presne ako píšeš radšej investujem do vecí, ktoré vydržia dlhšie. Zatiaľ síce nemám 10 vecí v šatníku ako to píše kniha Lekcie Madam Chic, ale snažím sa nekupovať somariny, ktoré sa mi nepáčia a neviem ich využiť. Už som takto vyhodila veľa vecí alebo darovala na charitu. V kozmetike sa zatiaľ neviem až tak ustrážiť, ale zlepšuje sa to.
Minimalistka says
Teším sa, že aj u Teba to funguje:) Je to skvelý pocit otvoriť skriňu a neprezliekať sa trikrát …
Bella says
Ahoj, prave som si precitala vsetky tvoje clanky o minimalizme v satniku. Ja nosim pravidelne 95% svojho satnika a vzdy to tak bolo. Ale bohuzial ako hovoris, vsetko je robene stylom, aby som si rychlo nabehla zase kupit nieco nove. Chcela by som si kupovat kvalitne veci, ktore dlho vydrzia. Avsak mam otazku. KDE? Pretoze ci kupujem lacne, ci drahe znacky, velmi casto sa mi stava, ze to co vyzera v obchode kvalitne je po par opratiach nepouzitelne. Skratka je to cele vytahane, sviky nie su rovno, takze sa to neda ani poriadne vyzehlit a farba je s kazdym opratim o odtien bledsia. Velmi malo kedy sa mi podari „ulovit“ nieco kvalitne. Mam napriklad cierny sveter z Camaieu (vobec nie drahy), ktory je prfektny. Opraty uz aspon 30 krat a stale vyzera presne tak ako v den nakupu. Lenze toto je zriedkavy pripad. Ako mam rozoznat, ci nieco vydrzi? Lebo ja by som chcela, vahu mam 10 rovnaku, nie som modna maniacka a nakupovanie oblecenia ma az tak nebavi, takze by som velmi rada vlastnila oblecenie, ktore je kvalitne a dlho vydrzi. Lenze kde ho hladat???
Minimalistka says
Ahoj, ďakujem za komentár, akosi si mi nazrela do hlavy, lebo som presne nad tým rozmýšľala, a vela ľudí sa ma na túto tému pýtalo. Potrebujem promočný článok – kde dobre a kvalitne nakúpiť? Asi treba rozvíriť diskusiu. Nič nie je lepšie ako osobné skúsenosti a odporúčania. Ja osobne mám takéto: nie vždy veľmi drahé značky doručia to, čo sľubujú. Keď som bývala v Emirátoch, výber rôznych úrovní oblečenia bol nekonečný. Na tie luxusné ako Prada a Chanel a podobne nemám a keby som aj mala, nikdy v živote by som za pár nohavíc neminula 1000 Eur. Sú ženy, ktorým to prináša potešenie, mne nie. Mala som raz kabelku Givenchy, a bola taka chúlostivá, že sa s ňou nedalo existovať. Bola dar od kamarátky, a v podstate bola nepoužiteľná. Občas sa mi podarí kúpiť skvelý kúsok za pár šupov v Zare či Mangu, ale to je asi rarita. Stabilné značky, ktoré ma nikdy kvalitou nesklamali je Tommy Hillfiger, Timberland, Massimo Dutti – nohavice a blúzky. Kvalitné outdoorové značky ako Icebreaker na obyčajné tričká Merino – vydržia million praní s neskutočným komfortom ale jedno stojí 60 Eur. Timberland na čižmy, košele a svetre. Rada zájdem do golfových obchodov, kde sa dajú kúpiť športovo elegantné veci, ktoré sa dajú nosiť nie na golf – Nike, Adidas… Celkom rada nakupujem v United Colours of Benetton. Jednoznačne GAP na džínsy. Závisí aj čo. Značka neznačka – úplne najlepšie je pozrieť sa na zloženie materiálu (viskóza rýchlo zožmolkuje), ako sú šité stehy, aká je váha látky. Väčšinou už viem odhadnúť handru, čo nevydrží dlho. Prekvapujúco kvalitný je aj F&F z Tesca. Marks and Spencer ma tiež nikdy nesklamal. Super tipy nájdeš aj na blogu Ady http://www.modnipeklo.cz. Venuje sa v ňom ako dobre nakúpiť a rozpoznať kvalitu. Čo sa týka topánok tak vždy kvalitné značkové a tie čo sa venujú len topánkam. Trebárs Tommy Hillfiger topánky sú extrémne nepohodlné a nevydržia. Mám veľmi rada Rieker, Timberland, Tamaris. Lacné sa mi vždy hneď rozpadli. Musia byť kožené.
Kata says
Ja som sa k minimalizmu v šatníku dostala akosi prirodzene už v neskorej puberte, keďže mi vždy primárne záležalo na vlastnom pohodlí, ale dovolím si tvrdiť, že oplývam aj určitým prirodzeným vkusom, pričom obe sa podľa mňa v slow a minimalist fashion dajú skvele uplatniť a skombinovať. Mala som šťastie, že som veľmi dávno narazila na značku COS a odvtedy je skoro jediným obchodom, kde nakupujem. Dávajú si záležať na pohodlnosti, praktickosti (napríklad vrecká na kusoch, kde je to len možné, často elegantne ukryté alebo použitie materiálov- blúzku na bežné nosenie nevyrobia z hodvábu, ten použijú na drahší a výnimočnejší kus), minimalistickej presnej elegancii a nadčasovosti, kombinovateľnosti, výdrži (niektoré kusy nosím dosť často už roky a dúfam, že ešte dlho budem, s výnimkou topánok bohužiaľ) a veľmi kvalitných strihoch, ktoré sú navyše vhodné pre škálu od chudučkých modeliek až po moletné dámy (mimochodom, práve u moletnejších arabských dám je táto značka veľmi obľúbená, je to aj tým, že málo kusov od nich je vyslovene vyzývavých a dá sa u nich elegantne zaodieť do decentného nezahaľujúceho outfitu).. Tiež som neskôr začala fandiť značke Everlane, ktorú mimochodom spoluzakladala veľmi šikovná slovenská návrhárka Petra Langerová. Tiež sa zameriavajú na slow fashion a basic kúsky kvalitného strihu a materiálu.
Taktiež je pre mňa sympatická cenová politika týchto značiek, snažia sa veci produkovať eticky a preto nie sú superlacné, ale ich kvalita ich vlastne lacnými robí- pretože ich nosíte roky. Bavlnené tričko stojí 30$ ale kašmírový sveter 120- lebo kašmír je na získavanie náročný a bavlna nie… toľko moje dva tipy
Minimalistka says
Ahoj Katka, ďakujem za komentár a zaujímave tipy, určite si ich pozriem aj ja..