Prídeš domov s veľkou taškou parádičkových vecí z výpredajov a o mesiac zas nemáš čo na seba?
Skriňa praská vo švíkoch a nevieš dať dokopy jeden normálny outfit?
Ak sa ti v šatníku ani divá sviňa nevyzná, tento článok je práve pre teba.
Dobrou správou je, že nemusíš opäť utekať do obchodu. Ideme vyhadzovať a to poriadne.
Potrebuješ:
- úprimnú osobu, ktorá má minimalistické cítenie a nelieči sa práve zo shopoholizmu
- veľké zrkadlo
- ešte väčšiu tašku alebo sťahovaciu škatuľu
- obrovskú dávku odvahy
Pre väčšiu autentickosť budeme dnes triediť skriňu bežnej slovenskej žene ®, matke dvoch malých detí – architektke a blogerke Lucii Grigovej, ktorá keď nerozmýšľa čo si obliecť (haha) píše chutné články, ako navariť doma aj zo zvyškov a nevyhadzovať. Jej blog sa volá Do poslednej omrvinky a práve jej vyšla aj kniha!
S Luciou nás spojili internety cez spoločné záujmy a keď mi raz pri káve spomenula, že už konečne musí niečo urobiť so svojím šatníkom, rozbúchalo sa mi srdce ako keď lovecký pes zavetrí zverinu – budem pritom! Ďakujem jej za ochotu otvoriť mi svoje skrine aj pre tento článok ako inšpiráciu pre všetky ženy, ktoré to potrebujú.
Prípadová štúdia
Lucia je už pár rokov na materskej dovolenke a predtým, ako prišli deti randila so svojím mužom, chodila na večere, kde jedla oboma rukami, a dokonca aj dobrovoľne športovala. Po narodení drobcov prišli bezsenné noci, neskoré večierky mladý pár vymenil za skoré odchody do postele a garderóba sa scvrkla na kúsky, ktoré sú vhodné aj na zablatené detské ihrisko. Deti trávia pár dní v týždni v už v škôlke a mladá mamička uvažuje nad návratom do zamestnania.
Pozrime sa teda do Luciinej skrine. Najprv sme všetko povytrieďovali do kategórií: topánky k topánkam, opasky zvlášť, všetky tričká s krátkym rukávom zvlášť, tričká s dlhým rukávom zvlášť, mikiny zvlášť, veci na cvičenie zvlášť, ponožky zvlášť – dúfam, že si v obraze 🙂 Ak je všetko pekne pokope, vidíš, koľko toho naozaj máš.
√Tip: pred vytrieďovaním si ožehli a oper, aby si neťahala spotené legíny a zatuchnutý sveter z koša na prádlo. Pred tebou by sa malo nachádzať všetko čo vlastníš na danú sezónu. Pozri sa aj na povalu, aj do psej búdy, proste: prejdi každý jeden šuflíček.
Topánky
Začali sme od nôh. Milé bolo, ako predo mnou trónili dvoje rovnakých tenisiek (ja že vidím dvojmo, a to som ešte tvrdé nepila). Domáca pani kontruje, to že vraj preto lebo tie staré boli také super, že chce repete aj na ďalší rok. Ak ti niečo fakt vyhovuje a sedí, je to skvelý nápad, prečo nie? Ja so tiež nohavice už roky kupujem ten istý strih v tom istom obchode (Massimo Duti).
Čo sme vyhodili: Obnosenú, a vyšmatlanú obuv, topánky na vysokom opätku, ktoré Lucia už roky nenosí. Prvou kategóriou sú sexi červené štekle, nosené len raz. Po tehotenstve ich už Lucia nielenže neobula (no ženy je to pravda zväčší sa noha), ale ani by si ich úprimne nemala kam už obuť.
Druhou kategóriou sú čižmy a topánky s opätkom na bežné nosenie tipu – keď raz pôjdem s kamoškami na kávu do mesta.
Chybné nákupy: topánky na opätku a topánky v čiernej farbe. Čierne balerínky sú krásny príkladom impulzívneho nákupu a na jej typ nohy nesedia. Tenisky raz obujeme, všakže, lebo majiteľka nestíha cvičiť, ale nevzdáva sa:)
Čo sme ponechali: Po čom siahne Lucia každý boží deň? Po teniskách a pohodlných čižmách na nízkom opätku. V prípade potreby sa elegantný outfit so šatami sa dá dosiahnuť aj s teniskami.
Nohavice
Lucia si vyskúšala všetky z desiatich nohavíc a zistila, že rotuje len dvoje, ktoré sú jej najobľúbenejšie. Väčšinu času trávi v domácnosti a chce byť pohodlne oblečená: na nákupy, na cestu do škôlky, na behanie okolo domácnosti. Elegantné nohavice do práce sú v skrini úplne zbytočné, nakoľko aj keby do nejakej šla, už sa jej nepáči strih, prípadne sa v nich necíti dobre ako kedysi.
Čo sme vyhodili? Aký má zmysel mať v skrini nohavice, ktoré nikdy nenosíme? Preč s nimi. Pretriedili sme aj letné nohavice, z ktorých polovica šla do vreca a zvyšok do škatule sezónneho oblečenia.
Čo sme ponechali? Tri páry nohavíc, ktoré Lucia nosí každý deň. Úplne stačí.
Šaty a sukne
Lucia mala plnú skriňu šiat, ktoré niečo zažili (svadba, promócia, rodiná udalosť) ale aj sukní, ktoré si možno oblečie do práce, sukne, ktoré by ju spravili ženskou a raz by si ju niekde s niečím obliekla.
Vtipný moment nastal, keď sa mi priznala, že sukne nikdy vlastne nenosí, akosi nie je kedy.
Lucia si sukne ale rada kupuje.
Vidím v tejto nákupnej chybe podobný sentiment, akým som prešla ja. Často si kupujeme väčšie množstvo vecí, ktoré predstavujú naše nenaplnené ja: chcem sa cítiť viac žensky – kúpim si sukne a opätky, chcem sa naučiť cudzí jazyk – kupujem si slovníky. Potom príde reálny deň a všetky tieto veci čakajú na svoj osud v skrini.
Čo sme vyhodili? Všetky sukne:)
Šaty prešli testovacími otázkami: obliekla by si si ešte tieto šaty na nejakú udalosť, alebo by si si radšej kúpila nové – také čo vyhovujú tvojej postave a životnému štýlu teraz?
Väčšina z nich už naozaj má svoju éru za sebou a ich majiteľka sa posunula do ďalšej životnej etapy. Preč s nimi a prestať kupovať sukne. Tie sa naozaj ťažko kombinujú a je potrebné k nim mať vhodné pančuchy, zvršok a čižmy, ktoré Lucia už nemá, lebo tie na podpätku vlastne nikdy nenosí. Všimni si ten cyklus: neraz jeden kus oblečenia vyžaduje toľko ladiacich doplnkov, že je jednoduchšie sa ho proste zbaviť.
Čo sme ponechali? Celkom pekné saká, ktoré sa dajú aj bez šiat kombinovať s džínsami a zopár nadčasovejších šiat. Dostali ešte polročnú šancu a ak si na seba nezarobia, mali by poletieť do inej skrine 🙂
Tričká
Pri pohľade na typ a množstvo tričiek som si všimla, že prevažuje biela s bodkami, všetky sú také akoby ich jedna mater mala, čo je veľmi zábavné poznanie.
Ja osobne som tiež roky inklinovala k sivej farbe a pásikavým vzorom, napriek tomu, že som v nich vyzerala ako Popoluška. Na svete je toľko krásnych farieb!
V skrini nemusíš mať 30 tričiek, načo? Radila som ponechať si maximálne tak 7-8 kusov a hlavne rôznorodé. Lucia sa veľmi ťažko lúčila s množstvom, dôvod bol aj ten, že často tie ošuntelé a staršie nosí na doma, keď upratuje alebo nechce byť za peknú (áno, aj to sa dá).
Keďže sa sťažovala, že nemá čas cvičiť, poradila som jej zbaviť sa starých nepekných tričiek a namiesto nich doma nosiť cvičebný úbor: kvalitné dobre sediace športové tričká a k tomu legíny a tie úbohé nevyužité tenisky. Ráno odbehneš s deckami do škôlky, pribehneš domov, beháš okolo domu, si celý deň oblečená v športovom, vyzeráš a cítiš sa dobre nuž a môžeš si pekne naplánovať 10-15 minútové cvičenie v záhrade či v obývačke pred telkou a hurá, nemusíš sa prezliekať.
Menej tričiek v skrini, menej výhovoriek a viac spálených kalórií.
Prvý krok k cvičeniu je totiž obliecť sa, že ideme cvičiť.
Nákupnou chybou je voľba značiek – väčšina tričiek boli kupované v lacnejších obchodoch a už po pár noseniach to bolo na nich riadne vidieť. Bacha aj na sentiment – tričko ku ktorému sa viažu spomienky alebo futbalové tímy – spýtajte sa nejakého chlapa 🙂
Čo sme vyhodili: staré, zožmolkované a vyťahané tričká, duplikáty.
Čo sme ponechali: desinku tričiek, ktoré sú pekné a majiteľka ich rada nosí.
Blúzky, mikiny a iné zvršky
Lucia mala celkom peknú kolekciu blúzok, taký mix všeličoho. Najlepšie je všetko si pred niekým vyskúšať a spustiť dialóg – kde si si to kúpila, aký bol módny zámer a ako sa v tom cítiš teraz. Mne stačilo len počúvať a už po pár sekundách si vlastne Lucia vyriekla nad danou vecou ortieľ sama.
Čo sme vyhodili: všetky zvršky z nasledovným komentárom:
- toto by bolo fajn, keby to nemalo také rukávy
- toto som kedysi nosila k hentej sukni, čo nezapnem
- toto by bolo fajn, keby to nebolo také priesvitné, musím si pod to niečo kúpiť
- toto sa mi veľmi páči, ale trčí mi z toho brucho
- k tomuto niečo pod to potrebujem
- toto bolo v zľave
- toto mi sedí a je to krásne ale nemám to s čím nosiť
- toto je super len to má fľak, čo nejde vyprať
Mikiny, ktoré si pamätali strednú školu a všetky kusy oblečenia, čo boli síce pekné, ale také nemastné neslané – nedal sa s ním skompletizovať žiadny outfit.
Veci na cvičenie
Našli sme ich odložené hore v skrini, oprášili pomyselné pavučiny a po vyskúšaní zistili, že polovica je už akási „malá“ a motivácia pustiť sa do pohybu a cvičenia veľká:)
Čo sme vyhodili: úzke, malé, nepasujúce tielka na cvičenia, neforemné tepláky
Čo sme ponechali: Lucia zistila, že má vlastne celkom fajn legíny a cyklistické oblečenie, ktoré by mohla častejšie využívať.
Záver: Väčšinu kúskov do šatníka si Lucia kúpila ešte 5 až 10 rokov predtým, ako sa stala mamou, jedná sa o šatník ženy, ktorou bola kedysi. Odvtedy tieto veci buď vyšli z módy, alebo jej jednoducho viac nesadli.
Čo na to vraví Lucia?
„V šatách v ktorých som kedysi vyzerala sviežo a sexy – dnes vyzerám ako jaternica“ 🙂 (OJOJ AJ MNE SA TOTO VEKOM STALO HIHI). Kedysi som vyhľadávala obtiahnuté kúsky oblečenia, dnes sa cítim lepšie vo voľnejších kúskoch, kde sa nemusím báť, že mi niečo vylezie“
Aké chyby pri nákupoch zistila?
Lucia mi napísala: „Kedysi som pri výbere takmer vôbec nehľadela na kvalitu, dôležitejšia bola pre mňa cena a to, či je daný kúsok „trendy“. Dnes sú pre mňa prvoradé kvalita a spôsob výroby.
Kvalita oblečenia má pre mňa význam z viacerých hľadísk: jednak nerada trávim čas nakupovaním, preto by som ho rada zminimalizvala tak, ako to len ide. Veľmi mi tiež vadí, ak nejaké tričko alebo sveter po troch razoch nosenia „zožmolkuje“ alebo sa na ňom objaví dierka. Preto sa budem snažiť, aby sa do môjho šatníka už nedostali niektoré konkrétne značky oblečenia.
Ďalšou chybou bolo, že som nakupovala, to čo sa mi páčilo, bez ohľadu na to, či sa daný kúsok hodí k veciam v mojom šatníku. Tak sa často stalo, že som si kúpila peknú vec, ktorú som ale nemala veľmi k čomu nosiť. Občas som si tiež niečo kúpila preto, lebo som mala predstavu, ako v danej veci budem vyzerať, realita však bola trochu iná.
√TIP: po každom veľkom vytrieďovaní si veď zápisník, a zapíš si tam všetky chybné nákupy, omyly, a pocity z vyhadzovania. Ak sa vrátiš k starým návykom, pripomenie ti kde si sa stratila.
Čo ďalej?
Odporučila som Lucii vybudovať si kapsulový šatník, kde budú prevládať farby, ktoré sú navzájom kombinovateľné, nájsť si svoju farebnú typológiu.
Ak si totiž poznáš svoje farby, už ťa nikdy nezláka kúpiť si čiernu sukňu, lebo vieš, že tvojou základnou farbou je tmavohnedá a sukne nenosíš.
Základom šatníka sú veci, ktoré nosíš denne a k tomu si prispôsobiť doplnky a ďalšie nákupy. Cez deň nosíš nohavice a tričko, večer si k nemu dokombinuješ sako, šatku a pekné náušnice.
Výzvou pre Luciu je aj nájsť si novú obľúbenú značku či obchod, ktorá predáva kvalitnejšie veci a ktorého výroba má menší dopad na životné prostredie (lokálne značky).
Nové heslo je kupovať si radšej menej, ale kvalitnejšie.
Prázdna skriňa
Na úvod článku som písala, že je k vytrieďovaniu potrebná aj dávka odvahy.
Prečo? Pretože sa kľudne môže stať, že budeš zízať na skoro prázdnu skriňu, tak ako sa stalo v tomto prípade.
Písala som o tom, ako som ja skrine predávala a nerobila som si srandu. Ak máš príliš veľký šatník, môže sa to kľudne stať.
Krásny paradox však je, že stále máš čo nosiť, lebo z tej plnej skrine aj tak točíš len tých pár vecí, ktoré ti sedia a máš ich rada.
Menej vecí v skrini má aj ďalšiu výhodu: život je dynamický a naše potreby sa menia.
Inak sa obliekame, keď sme tehotné, inak, keď sme single a chodíme po večierkoch, inak keď po večeroch utierame zamazané ručičky od paradajkovej omáčky a s pyžama ledva vylezieme na obed. Iné kúsky oblečenia potrebujeme, keď sa po materskej dovolenke vrátime do práce.
V skrini naozaj stačí mať na aktuálnu životnú fázu od 30 do 50 kúskov oblečenia, ktoré nám sedia práve teraz.
Zbav sa motivátorov – raz do tohoto schudnem – aj fiktívnych scenárov – ešte sa mi to raz zíde.
Poloprázdna skriňa uľahčuje aj život – ráno nerozmýšľaš, čo si oblečieš, cítiš sa stále vo všetkom dobre, ak cestuješ pobalíš sa raz-dva.
Poučenie z nákupných chýb má aj finančný efekt – vidíš kde si minula peniaze úplne zbytočne, prestane ťa to lákať do obchodov a nakupovať pôjdeš presne len vtedy, keď konkrétne niečo potrebuješ – či už je to v zĺave alebo nie.
Ja osobne som v špeciálnej akcii nikdy dobre nenakúpila – čo by si si vybrala – svetrík, ktorý ti perfektne sedí, a je v tvojej obľúbenej farbe za plnú cenu alebo svetrík, o ktorom pochybuješ, nesedí ti úplne až tak, ale je v tvojej farbe a je zlacnený o 70%?
Dovolím si tvrdiť, že nákupné chyby som robila práve preto, lebo som sa sústredila na výpredaje.
Šaty na špeciálne príležitosti – svadba, pohreb, významná udalosť – si môžeš vždy aktuálne požičať či už z požičovne spoločenských šiat, alebo aj od kamarátky, ktorá má podobnú postavu a má ich v šatníku, lebo ich nosí častejšie ako ty. Požičovne sú presne na tento účel stvorené a budeš oblečená v krásnej modernej veci za zlomok jej ceny.
Čo s vytriedenými vecami?
Staré, zožmolkované a deravé veci rovno vyhoď do koša. Veci, ktoré už nie sú až také moderné ale sú univerzálne a v dobrom stave, môžeš dať na charitu. Kúsky oblečenia, ktorú sú moderné a pekné ale tebe už nesedia môžeš vziať na tzv. clothes swap (výmenu oblečenia) alebo zorganizuj s kamoškami obývačkový bazár.
√TIP: Moja známa vedie nechtový salón a vymyslela akciu, kde jej zákazníčky priniesli nechcené ale krásne veci a tým, že sa tam otočí kopec ľudí si ich popredávajú navzájom. Aký skvelý nápad. Ani ti nebudem hovoriť, že som si tam kúpila krásne džíny značky Armani, ktoré mi sadnú ako uliate a stáli ma 15 Eur :))
Netrieď sama
Na triedenie skrine si určite zavolaj pomoc, ak sa ťažko rozhoduješ a všetkého ti je ľúto.
Lucia píše: “ Šatník by som v pohode vytriedila aj sama. Andrea mi však poskytla perfektnú spätnú väzbu, ktorú by som si určite sama nedokázala dať. Vďaka nej som videla v úplne inom svetle nielen svoje oblečenie, ale aj kam by mal môj štýl obliekania smerovať.“
Mne naozaj stačilo len počúvať a pozorovať. Luciu nepoznám dlho, ale už som vedela odhadnúť štýl oblečenia, v ktorom chodí, keď sa stretávame. To čo som videla skrini, sa mi s jej povahou bilo a videla som, že to boli také črepinky z minulých fáz života.
Ak nemáš istotu, aký je tvoj štýl, spýtaj sa ľudí, ktorí ťa stretávajú najčastejšie: Ako by si opísala môj štýl obliekania? Čo sa ti páči keď nosím a v čom nevyzerám úplne najlepšie?
Najlepší módny poradca je možno práve človek, ktorý sa v móde síce vôbec nevyzná, ale ťa pozná.
Móda nám diktuje, aby sme sa obliekali do toho čo je in. Štýl je však keď sme sami sebou, no nie?
Lara says
Vtipné a trefné zároveň 😉
Nejedna žena by takúto pomoc veru ocenila 😉
Martin says
Páči sa mi, že je to na reálnom príklade a je to úplne autentické. Preposlal som manželke 🙂
Minimalistka says
Ďakujem, snáď zabralo :))
Martin says
A ešte jedna vec mi napadla. Myslim, že aj staré alebo poškodené odevy sa nevyhadzujú ale recyklujú, že sa z nich vyrába napr. izolácia.
Anka says
Áno, na tomto som tiež chcela poukázať. Keď ich hodíte do kontajnerov s označením Eko charita, tak budú aj tieto staré veci zrecyklované. ??
Zuzi says
Tiež vyhadzujeme minimum. Doporučujem stare kusky zaniesť do utulkov pre psíkov, kde radi využijú staré deky a pod…A fajnove bavlnené materiály nechávam a používam ako handry a prachovky.
Lucia says
…alebo poslať/zaniesť ľuďom v núdzi, prípadne spraviť s kamoškami súkromnú swap party 🙂
Miriam says
Ja nosim poskodene/znicene/nenositelne oblecenie do HM, tam ho zberaju (rozny textil, nemusi byt kupeny iba v HM) a pouzije sa na izolaciu a tak.
Minimalistka says
Ďakujem za tip, super.
Marcela says
Triedila som cez vikend a poslala prvu varku vyradeneho oblecenia do remixshop.com, tak som zvedava, ako to zafunguje 🙂
Tereza says
ako som raz niekde citala…:
Minimalista nosi kazdy den svoje oblubene saty.
?
Minimalistka says
To je pekne povedané 🙂
Eva says
úplne sa stotožňujem 🙂 ja som v tomto úplne úchylná… Som za pár kvalitnješí kúskov v takom basic dizajne než mať prepchatú skriňu bludmi… Teraz si ulietavam na cityzen bavlnených tričkách a hrozne sú fajn 🙂