Pokračujeme v seriáli Sme Minimalisti, a ďakujem Evke, že si dala tú námahu všetko krásne pre vás nafotiť a spísať odpovede na otázky.
Čo ma fascinuje je, ako bývala s vtedajším ešte priateľom 7 rokov na 24 m2 a žili tak trochu maximalisticky:) Často počujem, ako sa minimalisticky nedá žiť na malom priestore – určite je to výzva. Ak nemáš metre štvorcové, ktoré potrebuješ, práve PRETO pomôže opatrná selektívnosť, čo si človek do domu dá a uloží.
Istým spôsobom je malý priestor vlastne výhoda. Niečo musí ísť z domu von. Núti to človeka rozmýšľať.
I keď milujem priestor, dnes po všetkých mojich skúsenostiach z bývaním som absolútne presvedčená, že nepotrebujem príliš veľký byt či dom. Stačí len poľaviť z množstva vecí, čo vlastníme. Bývanie je jedna z najdrahších položiek života, a radšej budem menej platiť, ako viac skladovať či upratovať. Obrovské baraky a byty sú čistý masaker.
Vášeň k upratovaniu a vyčisteným priestorom sa môžu aj dediť v DNA, úplne sa s Evou v tomto stotožňujem, moja mama kamarátkam na návšteve stále všetko odkladala do kredencov a mňa cepovala, aby som všetko odložila: ,,Čo sme tu na výstave?“ (rodinná hláška)
Ideme na rozhovor:
Môžeš sa trochu mojim čitateľom trochu predstaviť?
Volám sa Eva a mám 32 rokov. Pochádzam a aj žijem v Bratislave v 4- izbovom byte s manželom a dvoma dcérami – 2 a 4 roky. Študovala som konzervatórium (hra na flaute) a na vysokej škole psychológiu. Po škole som sa zamestnala v odbore ako psychológ, kde „oficiálne“ pracujem až doteraz (píšem oficiálne, lebo som už 4 roky doma na materskej dovolenke). Milujem varenie a pečenie zdravých receptov, organizáciu domova, poriadok, sebavzdelávanie, mám rada prírodu a ekológiu, snažím sa aj v tejto oblasti byť lepším človekom pre našu planétu.
Kedy, kde a ako si sa prvýkrát dopočula – stretla s pojmom minimalizmus?
Pamätám si, že som už od malička milovala poriadok, keď mali veci svoje miesto. Žila som s mamou a staršou sestrou (o 8 rokov) a vždy keď som sa ocitla sama doma, tak som najskôr poupratovala celý byt, aby som si ho potom mohla „užívať“. Vtedy ešte nešlo o nejaké vyhadzovanie a zbavovanie sa vecí, ale len upratovanie toho množstva, prípadne hľadanie lepšieho miesta pre veci.
Žili sme v byte, ktorý nebol úplne zaprataný, ale od minimalizmu mal veľmi ďaleko. Každá izba mala inú farbu a aj iný nábytok, chýbalo tam prepojenie celého bytu a na mňa to pôsobilo dosť rušivo. Vtedy som to ešte nemala úplne s čím porovnať, ale viem, že som často snívala o svojej domácnosti, ktorú mi nikto nebude rozhadzovať a všetko bude na svojom mieste.
Keď som mala cca 22 rokov, tak sme mali s mojim vtedajším priateľom (dnešným manželom) to šťastie, že sme mohli začať bývať spolu. Bol to síce priestor bývalej sušiarne polozapustený v zemi, ale bol to náš „raj“ . Malo to 24 m2, 2 maličké pivničné okná a my sme tam spolu prežili 7 rokov!
Zariaďovanie sme si nesmierne užívali, ale teraz spätne vidím, koľko vecí by som urobila úplne inak. Tiež sme mali farebné steny – dosť tmavé a sýte – červenú, žltú, oranžovú. Stále som vôbec netušila o minimalizme. Kopu mimosezónnych vecí sme museli mať u rodičov, lebo sa nám tam skrátka nezmestili.
Po siedmich rokoch tohto nažívania sme sa stali manželmi a presťahovali sa rovno do 4 izbového bytu, ktorý sme si úplne nanovo zariaďovali, bol to v podstate holobyt a z predchádzajúceho bývania sme si nezobrali z nábytku vôbec nič. Išli sme na to úplne inak, čisté línie, čistý dizajn, biela farba, sivá a drevené parkety k tomu, no nádhera (pre mňa). 2 mesiace po nasťahovaní sa nám narodila prvá dcérka a my sme jej chceli dať všetko – veľa vecí sme mali našťastie požičaných, ale boli úplne zbytočné a bolo ich príliš.
Milión hračiek pre bábätko, milón oblečenia, hojdačka, kolíska…V byte som mala vždy poriadok a nemôžem povedať, že by pôsobil preplnene, ale zabralo mi dosť času to upratovanie. A práve niekedy v tomto čase – na materskej dovolenke s prvým bábätkom mi moja mama rozprávala o nejakom rozhovore v televízií, kde rozprávali o knihe Marie Kondo. Mama to hovorila len tak mimochodom, ale ja som sa toho hneď chytila a požiadala som ju, aby mi tú knihu na druhý deň v meste kúpila a priniesla mi ju.
Zhltla som ju asi za pár dní a vedela som, že toto je presne to, čo chcem a potrebujem k väčšej pohode.
Odvtedy som sa stala „fanatičkou“ na vypratávanie a robí ma to neskutočne šťastnou- aj ten proces, aj ten výsledok. Nasledovali iné knihy a samozrejme blogy, to je momentálne moja vášeň.
V akých oblastiach si mala najväčší prebytok a kde sa Ti doposiaľ podarilo úspešne zredukovať?
Samozrejme som mala veľa oblečenia, to išlo naozaj najlepšie a najrýchlejšie preč. Taktiež som zbierala módne časopisy – už všetky vyhodené 🙂 (vlastne darované na inzerát). Zredukovala som aj veľké množstvo kníh a DVD, kozmetiku som tiež zminimalizovala, úplne som sa napríklad vzdala všetkých lakov na nechty, očných tieňov, štetcov, makeupu…
Ostatné veci išli popri tom, ako som postupovala popri knihe. Ale od začiatku mi nerobilo skoro žiadny problém zbavovať sa takmer čohokoľvek. Samozrejme výsledok nie je úplne podľa mojich predstáv, pretože bývam s rodinou a tá nie je úplne minimalistická 🙂
Celkom mi to išlo aj pri detských veciach, všetko čo sme mali požičané som vrátila a moja druhá dcéra už bola bez toho (a prežila .-)). Milujem pocit, keď z niečoho vyrastie a ja to môžem s kľudným svedomím poslať ďalej. Po Vianociach som dokonca so 3,5 ročnou (vtedy) dcérou robila triedenie hračiek a bola som na ňu celkom pyšná ako sa rýchlo zbavovala vecí.
Čo považuješ na minimalizme za najťažšie, kde bojuješ s tým, aby si vlastnila menej?
Po prvej fáze vyhodenia veľkého množstva oblečenia som si po určitej dobe uvedomila, že sa v tom necítim úplne pohodlne. Že som žena a chcem sa cítiť žensky a k tomu si dopomôcť sukňami, šatami a podobne, že mi to tak vyhovuje. Ale snažím sa pri kupovaní nových vecí myslieť na kvalitu a samozrejme chcem mať v skrini iba veci, ktoré rada nosím a cítim sa v nich dobre.
Ostatné oblasti vnímam pozitívne, ale vravím, je veľa spoločných vecí, o ktorých ja sama nemôžem rozhodovať a len tak ich vyhodiť. Môžem počkať na manželov super deň a navrhnúť mu nejaké triedenie, ale je to vždy len kompromis (vďaka teda aj zaň, manžel sa snaží).
Keby záležalo iba na mne, hneď by som mala veľký zoznam, čo môže ísť hneď preč (a kľudne aj nábytok)
V akom smere Ti minimalizmus zatiaľ najviac obohatil a zjednodušil život?
Tak samozrejme v upratovaní a starostlivosti o veci – keďze ich je menej, nemusím z nich utierať prach a podobne. Celkom rýchlo mám upratané a myslím si, že sa u nás cítia veľmi dobre aj návštevy, aspoň vravia 🙂 Náš byt na mňa pôsobí ako oáza pokoja, nič ma výrazne neruší, cítim tu čistotu a harmóniu a to ma napĺňa určitým kľudom a spokojnosťou.
Sme rodina, ktorá má naozaj dosť návštev, stále sa u nás varí, pečie, chystajú oslavy a pod., takže je pre mňa prioritou, aby bolo čisto a útulno a netrvalo mi to celý deň 🙂
Aké sú najbližšie výzvy, ktorým musíš v budúcnosti čeliť ?
Tak najväčšou výzvou bude určite zvládnuť neustály prísun vecí pre deti – tu hračka, tam hračka, tu sme vám priniesli drobnosť a ďalšie krámy do domu…snažím sa rodine hovoriť, aby nič nekupovali a pri narodeninách a Vianociach sa dohadujeme dopredu, čo by bolo vhodné.
Na druhú stranu si myslím, že aj deti majú v určitom veku právo na svoj výber a to by som chcela riešiť tým, že to neopustí ich izbu – nemienim mať zaprataný celý byt hračkami – na to majú detskú izbu. Uvidím ako to pôjde v praxi, snažím sa ísť aj príkladom a vysvetľovať, prečo veľa vecí nepotrebujeme. Manžel má rád tiež kadejaké „vychytávky“, ktoré mňa osobne iritujú a on si myslí, že je to pre rodinu potrebné.
Takže všetky výzvy sa v podstate týkajú zvládnutia môjho najbližšieho okolia, s mojimi osobnými vecami problém zatiaľ nemám.
Ako vníma Tvoj nový životný štýl najbližšie okolie a poznáš iných podobne zmýšľajúcich ľudí aj osobne?
Manžel si zo mňa robil srandy, napríklad mám jednu historku. Prišla som za ním a opýtala som sa ho „zlatko, vieš čo by som chcela…?“ a on mi odpovedal „keby si bola obyčajná žena, tak si myslím, že chceš niečo nové kúpiť, ale keďze ťa poznám, tak chceš niečo určite vyhodiť:“ 🙂 a mal pravdu!
Ostatná rodina si nejako zvyká, myslím si, že sa im náš byt veľmi páči a sami uznávajú, že sa v ňom cítia dobre a uvoľnene, často nás chvália a obdivujú, ako to máme usporiadané a nastavené.
Čo sa týka darčekov sa tiež veľmi zlepšili, vždy sa dopredu pýtajú čo by som potrebovala a nemajú problém ani so zaplatením nejakého kurzu a podobne. Zatiaľ mám len pozitívne skúsenosti, lebo si myslím, že ľudia vidia a cítia tú energiu, ktorú aj vďaka tomu mám a že stíham kopu vecí (nielen upratovanie :-)).
V okolí priamo minimalistov nepoznám, zatiaľ som inšpiráciou skôr ja pre nich, ale ja sa zasa inšpirujem z rôznych blogov.
Tieto Vianoce som napríklad dala ako darčeky „upratovacie služby“ odo mňa – vypratávanie a podobne a svokra to už využila a aj si pochvaľovala, tak to sa teším:)
Ďakujem krásne za rozhovor a dúfam, že ťa fotky a Evkine skúsenosti inšpirovali? Ťuk ťuk do komenára!
Ak máš záujem čo to povedať o svojej minimalistickej ceste, a objaviť sa na mojom blogu v seriáli Sme Minimalisti, napíš mi cez kontaktný formulár.
Eva says
Veľká vďaka za tento rozhovor. Lebo som si utvrdila, že dodatočným efektom minimalizmu je „dobrý pocit“. So záujmom som čítala o menovkyni Evke – a, áno, takto to mám aj ja – v prostredí, kde sú čisté línie, kde každá vec má svoje miesto, kde vládne poriadok – sa CÍTIM príjemne, uvoľnene, plná energie. Naopak, tam, kde je vecí prebytok, mám pocit, že ma zavalia a nemôžem sa sústrediť (preto aj môj stôl v práci po odchode z kancelárie vyzerá, akoby som dala výpoveď, ale inak to neviem…).
Keď sa na svoje bývanie pozerám dnešnou optikou, stále som sa tešila na prerábanie a maľovanie… aby som mohla niečo z bytu odstrániť. Návštevy sa pýtajú, ako sa na takej relatívne malej ploche dá zachovať poriadok. Tvrdím – poriadok netreba robiť, ten sa musí UDRŽIAVAŤ – podľa možnosti čo najjednoduchšie.
Budúci rok ma čaká sťahovanie do domu, nie kvôli rastúcemu počtu vecí, ale kvôli rastúcemu počtu členov rodiny. A všetkým členom domácnosti plánujem vštepovať heslo, že najjednoduchší spôsob, ako netráviť čas opatrovaním zbytočností, je nemať ich. Držte mi palce:-) Lebo teraz sa na mňa ešte pozerajú trocha zvláštne a myslia si, že iba „šetrím“. Myšlienka minimalizmu sa mi páči už dávno a začínam ho uplatňovať v praxi. A všetkým rovnako „postihnutým“ prajem, nech to zvládajú aj napriek počiatočným prekážkam.
Lena says
Veľmi rada čítam vaše články/rozhovory. Sú mi povzbudením a inšpiráciou.
Momentálne máme doma menší chaos keďže k 1.5rocnemu synovi nám pribudli dvojičky ale snažíme sa. Pre mna je jednoznačne výzva minimalizmus v sfére “hračiek”. Foto detskej izby ma veľmi povzbudilo. ? vďaka
Lenka says
Krásny a inšpiratívny rozhovor, a hlavne fotky predtým a potom, hned ma to zdvihlo z gauča na ktorom som ležala pri čítaní článku a idem urobiť v duchu minimalizmus aj ja:-) krásny byť v jednom štýle – čisté biele línie, chcela by som toto dosiahnuť v mojom byte 🙂
Minimalistka says
Juj super, ja sa tak teším keď dostanem odozvu, že som nakopla k akcii To je presne môj zámer 🙂
Jan says
Ahoj, jmenuji se Honza a mám 2 metry a 100kg (to moc s minimalismem nesouzní že?) a žiji ve Velké Hleďsebi. To píšu proto aby, hospodyňka z představovaného bytu věděla kdo jsem. Zdravím Tě tedy švagrová. Evi, my jsme spolu vlastně žili v jednom bytě, když jsem jak to šlo, pádil za Tvou sestrou a Ty jsi uklízela a my většinou dělali ten nepořádek. Nic jiného než ten druhý nás v té době prakticky nezajímalo. I přes to si pamatuji jak jsi si hájila svůj organizovaný prostor před naším intuitivním nepořádkem. Tvé úklidy v době naší nepřítomnosti nás často uklidnili a potěšili a bohužel z Tvého občasného naštvání (když jsem úklid úspěšně zvrátili) jsem si dělali srandu. V Pivničce jsem s Vámi byl rád, třeba když jsem hráli kamióny, ale na záchod jsem se skoro nevešel, bál jsem se že mě s holým zadkem budete muset odtud páčit. Ve Vašem bytě se cítím dobře, ale především díky Tobě a Tvé rodině. Když vidím fotografie Vašeho bytu a nikdo tam není, trošku mám pocit jako by to bylo v muzeu či skanzenu. Chtěl bych tam vidět radost, takovou tu „pojašenou“ radost, jako když jsme se jako děti smáli a ani jsme nevěděli čemu, pamatuješ? Trochu se bojím, aby jsi v té organizaci, pořádku a produktivitě na tohle nezapomněla. Když spím sám v zimě v lese (a to minimum co si sebou beru, by Tě asi vyděsilo) a v noci mě vyděsí neznámé zvuky, nebo se řítím na kole zase až moc rychle a skončím v příkopě a pak se postavím na nohy, cítím obrovskou radost ze života. Cítím, že žiju každou buňkou svého těla. Tahle radost není v pokoji, nerušeném klidu, harmonii ani ve spokojenosti, je to radost kdy Ti buší srdce jako o závod.
Tuhle radost Ti ze srdce přeji ve Tvém krásném bytě.
PS: Budu muset něco vyházet, abych Ti nedělal ostudu, nějaké ty vychytávky. Tak mě napadá, možná by se hodili Martinovi? Tak Martine, měl bych tu…..neboj to byl fór.
mama says
Vdaka za članok a krásne fotky, som rada a potešená že mám takú super kočku v rodine, prajem zdravíčko, radosť a nech ten minimalizmus vydrží papa osoba neznáma
Anežka says
To je super nápad, dát někomu „poukaz na úklid“! 🙂