„Paradoxne, na to aby si si mohla dovoliť byť lenivá, musíš byť veľmi efektívna. “ Tom Hodgkinson (How to be Idle)
Tento článok ti povie, ako sa neuštvať v starostlivosti o domácnosť. Nemáš za čo. 🙂
Priznám sa na rovinu, nebaví ma sústavne upratovať. Veľmi mi však záleží na príjemnej čistej domácnosti, v ktorej sa všetci cítime dobre.
Nerada upratujem, ale BAVIA ma domáce práce. Nie, nie je to systémový error. Prirovnala by som sa ku kuchárovi, ktorý rád varí, ale nie doma.
Nehanbím sa za to, že som poriadkumilovná žena a chcem mať všetko pekne uložené – podľa seba. Nech mi do moje „zóny“ žiadny chlap nelezie. A ja sa mu nebudem strkať do motora. Tľapnime si na to.
Precestovala som polku sveta a jedno ti poviem – my slovenské ženy máme v krvi byť skvelými gazdinkami. Navaríme z jednej mrkvy či cibule a stav našich domácností v porovnaní s tými, čo som videla v Anglicku či v Nemecku je nebe a dudy. Vieme, ako vyzerá čistota.
Taká západoeurópska žena sa po práci už nezvihne z gauča, večeru vytiahne z mrazáku a má na háku, že ju ide špina zožrať. Nechce sa im a v tomto sa im zdáme my, Slovenky, trošku staromódne.
Moderná doba nám tlačí, že vychovávať, šatiť a nakŕmiť deti nie je dosť. Musíš pilotovať lietadlo, urobiť si ďalší doktorát. A vyzerať pritom ako modelka.
Kedysi dávno ma domácnosť bavila, a potom prišli deti a realita. Z mojej lásky k domácim prácam sa stala monotónna život ubíjajúca rutina. Poviem to úprimne – materská ma psychicky úplne odpálila. Snívala som, kedy sa skončí táto otročina a vrátim sa k životu, keď sa vyspím a všetko ostane tam, kde to položím. Čisté. Neoťapkané.
Varenie, kŕmenie, prebaľovanie, dezinfikovanie, počúvanie, láskanie, ľúbenie, hranie, chodenie von, učenie, návštevy pediatra, nekonečné upratovanie, odkladanie, organizovanie, nákupy, rozpočty, varenie, pečenie, platenie účtov, chodenie na poštu….
Každý deň to isté dokola. Ak máš veľmi malé deti a do toho celého nebodaj aj platenú prácu (rozdávala by som všetkým týmto ženám medaily), skončíš s dvoma šichtami na pleci. Žiadne voľné víkendy, žiadne pé-enky, žiadne dovolenky. Jedinou svetlou chvíľou je ísť sama do potravín. Nikto ti nedá žiadny bonus ani ťa nepotľapká po pleci. Veď si si to vybrala, nie?
Mám však dobrú správu. Byť doma na materskej s malými deťmi nemusí byť otročina. Normálne sa to dá užiť. Môžeš byť matkou, ktorá nie je z toho na prášky. Musíš byť však chytrá, a šikovne zariadiť si veci tak, aby ti si ku konca dňa nerozsypala. I keď občasný „deň debil“ je povolený 🙂
Môžeš sa sťažovať, tak ako ja kedysi, alebo si to zariadiš tak, aby si bola TY v pohode. Moje chyby v minulosti ma naučili, že len ja som zodpovedná za to aký mám život. Nie je na vine ani manžel, ani deti, ani táto doba.
Musíš si však vyhodiť z hlavy súťaž o matku roka, nakoľko sošku Oscara za svoje denné heroické výkony aj tak nedostaneš. Mne je jedno, ak chceš vyhrať školský pohár v pečení najlepšej štrúdle, či majstrovstvá okresu v žehlení spoďárov, nebránim ti. Každá máme iné ašpirácie.
Tá moja je: sadnúť si čím skôr na zadok a venovať sa tomu, čo chcem ja.
Juj ako milujem po dobre vykonanej práci vyložené nohy! To nádherné leňošenie! Chcem málo práce a veľký výsledok:)
Vraví sa že cesta do pekla je vydláždená dobre mienenými úmyslami. Problém dnešných žien je, že chcú dosiahnuť všetko a hneď a potom vyplakávajú do vankúša. Už nemám sympatie k nikomu, kto večne a dlhodobo NESTÍHA. Buď robíš to alebo ono. Čo je na tom, keď povieš, že teraz NIE? Vyskúšaj si:
Nemám čas. Nechce sa mi. Nie je to moja priorita.
Nedá sa priniesť novorodenca z pôrodnice a zároveň rozbiehať biznis či napísať päťdielnu historickú ságu. No áno, dá sa, ale za akú cenu?
Minimalizmus mi ukázal, kde sú moje životné priority. Že je úplne v poriadku si trošku aj oddýchnuť a nespraviť si z materstva vojenský kemp. Môžeš mať doma čisto, a nemusíš sa zničiť. Môžeš mať domov ktorý máš rada, a do ktorej si rada pozveš návštevu. Môžeš sa dokonca naučiť zdravo variť a stráviť pri sporáku štvrťhodinku a umývaním riadu päť minút.
Odkedy som si zjednodušila život, viac si ho užívam. Konečne mám opäť rada domáce práce a som na svoje „teritórium“ hrdá. Tak, ako ma to učila babička aj moja mama. Baví ma horúcou „jarovou“ vodou umývať poháre a poriadne ich vyleštiť. Baví ma vešať voňavé prádlo a potom ho pri pozeraní dobrej komédie žehliť. Baví ma ráno ustlať postele a pripraviť dobré raňajky. Baví ma kúpiť na trhu kvety a naaranžovať do vázy. A baví ma mať konečne čas, ktorý, ako som zistila, je vzácnejší než prachy.
Ako byť spokojnou ženou, vychovávať deti, finančne si polepšiť, niečomu zmysluplnému venovať a pritom sa nezodrať?
Ponúkam ti moje stratégie. Vezmi si ich k srdcu, drž sa ich a budeš šťastná lenivá gazdinka 🙂
STRATÉGIA PRVÁ: Vyprac. O tomto som už popísala celý blog a napriek tomu sa otázky AKO NA TO stále opakujú. Naviem ako inak to ešte mám opísať, ale skúsim. Vytrieď si NATVRDOcelý svoj dom, byt, garáž, skrine, pivnice… VŠETKO. Myslím to vážne. Musíš na to ísť nemilosrdne – žiadne možno, neviem, toto sa mi ešte zíde, je mi to ľúto, neskôr, asi, na Svätého Dindy. Vypratanie všetkých harabúrd ti zmení život o 180 stupňov. Prečo?
Stráviš nad domácimi prácami o šokujúcich 40% až 60% menej času!!!!!!!
Nerobím si srandu. Garantujem ti, veľké upratovanie u mňa už neexistuje, len udržiavačky. Raz za čas spravím hĺbkové čistenie ale tak, že sa na to teším, a nie že sa toho bojím. Vyprataná domácnosť pôsobí aj väčšia a atraktívnejšia. A všetko zrazu nájdeš. Menej umývaš, menej skladáš, menej žehlíš. Choď to toho, aj keby na to mala padnúť týždňová dovolenka. Bez tohto sa nepohneš ďalej.
STRATÉGIA DRUHÁ: Vyškrtaj si kalendár. V celom týždni nemáš voľné okno? Preplnený diár, vysoké tempo, veľké ambície.
Sprav si obrovský prievan v diári a zabudni na premotivované plány všetko stíhať a narvať do 24 hodín. OK, daj si tam zubára, gyndu, vyber balík na pošte, vyzdvihni deti, ale naplánuj si naozaj len také aktivity, čo stoja za to. Ak sa ti nechce trepať cez pol mesta na komerčnú detskú oslavu, nechoď! Neboj sa mať biele strany. Ja mám zvyčajne už zriedka viac ako jeden míting denne, jednu prioritu denne. Ak je toho viac, cítim vnútorný stres.
S krúžkami to máme tak – deti si vyberú jednu jedinú aktivitu čo milujú a KONIEC. Nech sa tomu venujú naplno a potom nech si o rok vyberú dačo iné, alebo v tom pokračujú. Raz za týždeň máme plávanie a úplne aj mne osobne stačilo zápchy a parkovacieho stresu. Zvyšok týždňa ideme domov a robíme – NIČ. Po celom dni v škôlke a škole majú deti aj tak dosť.
Ešte postreh – ak sa problémom, čo nie sú dôležité, prestaneš venovať, normálne sa rozpustia. Vo vzduchu. Alebo sa dokonca sami poriešia. 🙂
STRATÉGIA TRETIA: Upratuj priebežne. Nesmieš nechať si práce nakopiť. Kedysi som si kreslila grafy a diagramy ako, čo a kedy budem čistiť a bolo mi to platné veľkú figu a ešte aj borovú, nevraviac o tom, ako som sa narobila.
Na sústavné a veľké upratovanie som lenivá a pri minimalistickej domácnosti stačí praktický pohľad na vec. Proste sa pozriem na ulepené podlahy a poviem si, že dnes je definitívne „podlahový“ deň.
Dnes mám už denné rutiny – ráno posteľ, umyté riady večer, poutieraná linka, umývačka riadu zapnutá, ak je nutné trošku pozametať pod stolom. Raz týždenne povysávam, hodím veci do pračky, vydrhnem kúpeľňu a raz za dva mesiace idem viac do hĺbky, ale nikdy nie jednu časť domácnosti dlhšie ako hodinu.
Ak pravidelne udržiavaš jednoduchú domácnosť, nič sa ti nevymkne z rúk. Milujem tzv. „skulinky času“ – decká sedia vo vani, tak vydrhnem umývadlá, čakám kým mi zovrie mi voda na čaj – pretriedim čaje, mám 10 minút kým na niečo čakám – rýchlo schmatnem a vyžehlím dve košele.
STRATÉGIA ŠTVRTÁ: Sprav si rodinný rozpočet a drž sa ho. Plánovanie, kam peniaze pôjdu ti zabránia impulzívne míňať. Vyhneš sa aj hádkam, kam peniaze šli.
Dobrým nápadom je spraviť si finančný plán na zbavenie sa aktuálnych rodinných dlhov. Ak máš doma polku vecí na Quatro, zaviažte sa, že ich predčasne splatíte skôr, ako budete každý víkend vysedávať v reštauráciách.
Všimla som si v mojom okolí, že často žena uteká do práce, aby priniesla do rozpočtu extra príjem, ktorý sa potom rozpustí na upratovačkách, biznis šatníku, obedoch v kantíne, benzíne, donáškových jedlách a impulzívnych nákupoch. Možno zváž, či by ste neušetrili, ak zostaneš doma.
STRATÉGIA PIATA: Navar z čerstvých surovín. Som názoru, že aspoň jedno spoločné rodinné jedlo doma pri stole je základným pilierom rodiny. Niekedy trvá dlhšie kúpiť a dopiecť zmrazený polotovar ako si za minimálny čas uvariť doma chutné a zdravé čerstvé jedlo.
Kedysi sme často chodievali jesť von do reštaurácií, nakoľko som bola často vyčerpaná a variť sa mi nechcelo. Pri našom nomádskom živote som zistila, že sa úplne v pohode dá uvariť jedlo za 15 minút v dvoch základných hrncoch.
Mať doma navarené je pre mňa vizitkou, a čo si budeme hovoriť – láska ide cez žalúdok 🙂 A keď sa ku nám chodia najesť už aj mužovi kolegovia, čo dodať, haha ..
STRATÉGIA ŠIESTA: Rob si cez deň často pauzy. Na to aby si sa nezbláznila, nepotrebuješ tri dni wellnessu v Tatrách.
Rozdiel robia práve tie malé chvíľky, keď sa zastavím. Hodinu pracujem, dám si pauzu a natiahnem si chrbát, spravím si espresso s čokoládkou. Sadnem si ak stojím, alebo sa postavím, ak sedím. Takto deň ubehne v oveľa príjemnejšej nálade a nemám pocit, že by som bola vyčerpaná.
Nedá sa celý deň každý deň nenapiť, nenajesť ani na záchod neísť a byť hrdá aká som „busy“. Ak máš malé dieťatko, ktoré počas dňa spí, ĽAHNI SI! (Po aplikácii stratégie číslo 1)
STRATÉGIA SIEDMA: Hýb sa. Keď celý deň beháš okolo druhých, musíš sa starať hlavne o seba. Denne sa hýb, čokoľvek, hlavne na chrbticu – pilates, yoga.
Na Youtube je milión videí, kde máš zadarmo cvičenia od 5-15 minút a mi nevrav, že nemáš kedy. Nerieš váhu ani aby si bola chudá, cieľ je cítiť dobre. Sprav si vlastné fitko,stačí ti len kvalitná rohožka na cvičenie, urob si domáci wellness – olivový olej, kokos, sviečka, venuj sa spirituálnemu dačo – medituj, pomodli sa ruženec, len tak seď. Ja nechápem, ako som kedysi mohla bez tohto fungovať. Celé telo mi volalo o pomoc!
STRATÉGIA ÔSMA: Maj niečo, čo je TVOJE. Kreatívna práca, hobby, šport, písanie, štrikovanie, kreslenie, online kurz, fotenie, nejaký sen.
Musí byť niečo okrem detí a rodiny, prečo ráno vstaneš a teším sa na svoj deň. Zametanie aj prebaľovanie vie byť naplňujúce, avšak trošku to dačím okoreniť nezaškodí. Ale nemusíš. Je úplne v pohode byť „len“ MAMA.
a na záver to najdôležitejšie:
STRATÉGIA DEVIATA: Kašli na perfektnú domácnosť. Už teraz chápem, čo mi všetci vraveli – deti rastú tak strašne rýchlo, je to krátke a výnimočné obdobie. Práve teraz ma chcú, zbožnujú moju pozornosť a nie je trápne im ma pred cudzími objať.
Som taká šťastná, že môžem byť mama, čo je doma, ale naozaj doma. Matka čo stále neupratuje a nečumí do mobilu. Je to obrovské privilégium. Záclony naškrobiť aj budovať kariéru stíham. Len nie všetko naraz.
Nedá sa žiť celý život v pokluse. Som za lenivé rodičovstvo.
Ako zvládaš domácnosť a leňošenie ty? Máš nejaké ďalšie tip na zjednodušenie upratovania? Sem s nimi:)
Slavka Holaskova says
Uz sa tesim.
Andrea says
Dobrý deň,
sledujem Váš blog už dlhšie, čítam skoro každý článok a už vám to musím napísať – ste perfektná! Tesať do kameňa každú druhú vetu!
Musím len a len potvrdiť, že odkedy som začala pristupovať k životu minimalisticky, žije sa mi oveľa lepšie. Nebol to náhly proces ala Marie Kondo, skor postupné uvedomovanie si, čo všetko je vo všeobecnosti v našich domácnostiach úplne zbytočné, nepotrebujeme to a zbytočne sa tým zaťažujeme – dekorácie na ktoré padá prach, plné knižnice kníh, ktoré už nikto nebude čítať (výborné knihy samozrejme zostávajú), rozne zlepšováky do domácnosti ako napr. elektrická stierka na okno (ako by som 2x do roka nedokázala vziať do ruky kýbel a handru) a pre mňa vrchol plýtvania – polyesterové oblečenie (každý máme to peklo inde 😀 ). Postupná redukcia šatníka je podľa mňa alfa a omega. Snažím sa to nenápadne šíriť ďalej a som rada, že to robíte aj Vy.
Zároveň mám pre Vás námet na ďalší článok. Ako tehotná musím každú chvíľu počúvať rady čo všetko musím pre dieťa mať nachystané, bez čoho sa nazaobídem a vždy keď je mojou odpoveďou, že to mať nebudem, lebo proste bývame v malom byte a nemienimie kupovať veci na pár mesiacov, zaslúžilé matky na mňa hladia ako na vyoranú myš. Tak by ma zaujímal názor matky – minimalistky. 🙂 Ďakujem!
Midori says
Dobrý deň, takýto článok už autorka napísala, objavila som v archíve.
Nech sa páči 🙂
https://minimalistka.sk/preco-tehotne-zeny-nemali-behat-po-obchodoch/
Lenka Kováčová says
Dobry den, dali ste zaujimavy podnet a trosku sa zapojim. Az pri tretom babatku som zistila, ze dieta do polroka napotrebuje takmer nic. Mam maly byt a maly vekovy rozdiel – vystacil si s jednym malym kosickom oblecenia (cca 7 body, 3 dupacky, overal, ciapocka), plienky, nosic a kocik. Ziadne prebalovacie pultiky, tasky, flasky, zavinovacky a neviem co nepotreboval. Take babo naozaj potrebuje len mlieko a vela lasky 🙂 Takze ja vas uplne podporujem! Cim menej veci tym viac casu. Je to tak. Chodte do toho! 🙂
Petra Konečná says
Dobrý deň, nemôžem nereagovať. Ja som takto ako píše te, pristupovala k môjmu prvému dieťatku, a musím sa priznať, že som v sebe objavila veľký problém s porovnávaním, keď som videla že druhé mamičky majú to a hento, začala som mať výčitky že malej som nedala dosť a či som dobrá matka. Teraz, dámy keď čítam vaše príspevky, vravím si že asi nie som taká divná keď som nechce LA do týchto veci pre bábätká tak veľa investovat. Vďaka. Asi ten minimalizmus je fakt okno do duše:-) Pozdravujem
Eva says
Dobry den. Tento clanok som si potrebovala precitat. Aj dnes aj zajtra aj vcera. Dakujem zan. ????
Petra says
Wuaaa tento článok mi práve prišiel veľmi vhod. Ďakujem pekne ?
Anna says
Super článok aj celý blog…čítam všetko zaradom a hltám to… hovoríte mo z duše 🙂 p.s. ja som až na materskej zistila čo všetko v domácnosti NEPOTREBUJEM :D…toľko zbytočností…tak teraz rozdávam čo sa dá a triedim…a hlavne netreba pre bábätko kupovať veľa vecí…3/4 z toho aj tak nevyužijete 🙂
Prajem veľa zdaru so stránkou a veľa takýchto článkov 🙂 éste raz ďakujem…Anka
Mirka says
Opäť,, pecka článok“beriem si z neho mnoho.
Juuuj. Oplatilo sa naň toľko čakať.
Jemnocit says
Toto som celá ja ? našla som sa v tom dokonale ? som rada že si späť 🙂
Eva says
Andrea, ste skvelá! Každý článok je perfektný! Veľká vďaka
Iva says
Ďakujem, že ste, ciham tu na každý nový článok :))
Martin says
Preposielam manzelke 🙂
Zuzana says
Velmi povzbudzujuce, dakujem!
sibinka says
nezehlim :):):)
iba muzove kosele, z ktorych ma vacsinu aj tak nekrcivu. po oprati zavesim na vesiak a ozehlim ich par na tyzden, ked ich bude nosit. krcive oblecko, ak mame, iba tesne pred oblecenim.
(susim normalne na vesiaku, po ususeni poskladam a je ako vyzehlene :). susicku nemame).
vdaka za inspiracie!
Barbora says
Ja by som tam doplnila este jeden bod a to je ten ako si to zadefinovala „digitalny detox“. Ja som stale bola v strese, ze nestiham. Diar plny uloh, ale vecer som ich presuvala na dalsi den. A ked som sa na to spatne pozrela, ze kde som stratila v dni cas, tak to boli socialne siete. Tam minutka, tam dve a hodiny utiekli. Vymazala som si aplikacie z mobilu a zrazu stiham. A je to presne odpoved na to, preco nase mamy stihali aj domacnost, aj zavaranie, aj varenie a aj bez spotrebicov. Pretoze nemali Facebook!! Jednoducho si dali na chvilu kavicku a sup spat nieco robit.
Marianna says
Vsetky tipy sa mi zdaju take normalne,ale niekedy sa stane ze zabudneme na „normalnost“ . V tom kolotoci povinnosti ma oslovilo urobit si cas na meditaciu/stisenie sa a cas na seba (hobby,sport) …ked nevieme milovat seba ,nevieme spravne milovat druhych.
Alena says
Fantastický článok. Presne takto to cítim i ja,toto sú metódy na zlepšenie kvality života a navrátenie pravého zmyslu života. Ďakujem Andrejke, v dobe obrovského balastu za hodnotné a múdre slová.
Minimalistka says
Milá Alenka, zo srdca ďakujem… Andrea
Zuzana says
Výborný článok, aktuálne som lenivá aj začať, ale hneď ako mi nabehne energia, idem na to. Páči sa mi myšlienka „lenivého rodičovstva“, momentálne ju dosť provozujeme, hlavne v týchto jesenných dňoch, veget doma, žiadny zhon.
Klaudia says
Zatiaľ nemám vlastnú domácnosť, neviem či sa viem ztotožniť so stopercentným minimalizmom, sú akosi veci ktorých sa neviem vzdať..možno raz a – možno je to v poriadku 🙂 Ale musím napísať ako ma tento článok oslovil..Váš minimalistický diár som dostala ešte na Vianoce, ale až teraz mi napadlo sa pozrieť aj na stránku. Všetko v tomto článku mi príde veľmi rozumné a pravdivé! Poďme ženy!