Charlene Nawar o sebe tvrdí, že je len ďalšia nedokonalá enviromentalistka a prostredníctvom mobilnej aplikácie a Instagramového účtu UNwrapped, sa snaží v Spojených arabských emirátoch zvyšovať povedomie o dôležitosti recyklovania či škodlivosti plastov.
Jej presvedčená, že udržateľný život nemusí byť ani obmedzujúci, ani nákladný a ani vyčerpávajúci. Mnohí ľudia sa pustili touto cestou a vyskúšali nový spôsob života.
Stačí sa len pridať.
Charlene som stretla pred niekoľkými rokmi úplne náhodou v malej dedinke na Srí Lanke, kde sme dovolenkovali. Ak veríte na náhodné stretnutia, toto bolo práve také.
Tam na dovolenke pri mori sme však kedysi dávno aj my boli iné ženy, a témou našich rozhovorov pri víne boli nákupy, dovolenky a problémy s našimi filipínskymi slúžkami:)
Dnes je zo mňa minimalistka a z nej inšpiratívna žena, ktorá bojuje za zníženie plastového odpadu v materialisticky založenej krajine, kde je život bez plastov prakticky nemožný.
Charlene pochádza z Južnej Afriky, a dnes žije v Abu Dhabi s libanonským manželom a tromi malými deťmi. Stretla som sa s ňou na motivačnú kávičku v jej príjemnom dome so záhradkou a umelým trávnikom. Kvôli úspore zalievania. Spoločnosť jej robili dvaja adoptovaní psi z útulku, a práve vďaka jednému (ako sa neskôr dozvedám) sa jej zero waste cesta začala.
Dnes vám prinášam prepísaný a preložený rozhovor o tom, ako sa dá zero waste život praktikovať v Spojených arabských emirátoch. Dúfam, že vás namotivuje tak ako mňa 🙂
Ahoj Charlene, poznáme sa už niekoľko rokov a vidím obrovské zmeny v Tvojom živote, vysvetli mi prosím Ťa kde sa cesta k bezodpadovosti u Teba začala? Mala si nejaký heuréka moment, niečo si si prečítala alebo Ťa niekto namotivoval?
Vtipné je, že celé to začalo kvôli nášmu psovi Kellymu. Spustila sa u neho vážna kožná alergia, je to čierny vlčiak a začala mu na mnohých miestach blednúť srsť. Vzali sme ho k veterinárovi a ten mu predpísal kopu liekov, antibiotík, nuž bol to nekonečný kolotoč. Nič nepomáhalo.
Spomenuli sme to nášmu cvičiteľovi psov, ten je trošku taká stará škola, má rád prírodné metódy na všetko a ten mi vraví, že na 99% si myslí, že Kelly má tieto problémy preto, lebo umývam podlahy Dettolom. Ostala som v šoku, ja že čo?? Na vysvetlenie, kedysi som bola maniačka na dezinfekciu domu, išla som do Carrefouru a nakúpila som si všetko od tejto značky, vieš je Dettol na podlahy, Dettol na kuchyňu, Dettol na kúpeľnu, no čo Ti poviem, som divná, mám rada keď všetko spolu ladí, keď všetko rovnako vonia.
Tak sa ho pýtam, a s čím mám teda prosím Ťa upratovať? On mi nato vraví – s ničím, umývaj len s vodou. No poviem Ti dva týždne som čistila podlahy len s vodou a stal sa zázrak, psovi to pomohlo. V živote by ma toto nenapadlo. Neskôr som pridala do vody ocot, začala som používať sódu bikarbónu a stále som riešila, ako môže byť takto môj dom naozaj čistý.
Úplne Ťa chápem, mala som podobné pocity, keď som vyskúšala ocot a sódu, nezdalo sa mi všetko také čisté a nepáčil sa mi octový smrad…a teraz si spokojná s tým ako čistí ocot a voda?
Bezpochyby, moje podlahy sú čisté a lesknú sa viac ako po čistiacich prípravkoch, asi že na nich neostávajú chemické zvyšky z prípravku. Tak toto bol prvý krok, a keď som po čase strávila informáciu, ktorú mi povedal cvičiteľ, začala som uvažovať, lebo som mala malého Luka doma, naše tretie dieťa. On v tom čase ešte neliezol, ale vieš stále bol na podlahe, sedel a hral sa.
Tak si vravím ak Dettol vybielil môjho psa, čo to môže robiť môjmu malému synovi, našim trom deťom? Začala som sa o všetkom informovať, čítala som knihy, a môj manžel, ktorý mi stále vyčítal mikrovlnku v kuchyni bol rád, keď som sa jej zbavila. To bola ďalšia vec ktorá šla preč. Nuž niekedy je to nepohodlné, nebudem si vymýšľať, občas mi chýba, ale je to len o plánovaní jedál.
Potom som začala rozmýšľať, ako viesť menej toxický život. Prestala som používať komerčné čistiace prostriedky a všade používala len vodu, ocot a sódu. No neviem, povedz, či je tu čisto alebo špina, možno ju už nevidím (smiech)
Mne sa tu zdá všetko veľmi čisté (smiech).
Trošku som poexperimentovala a začala som do octu s vodou pridávať esenciálne oleje, aby to tak nesmrdelo, a páčia sa mi vône, ktoré vyrábam – grapefruit, citrónová tráva. Dom mi nesmrdí ako ocot, to už nie a vieš čo, je to naozaj len o zmene postoja. Všetky produkty sú len o marketingu, vidíš reklamu na detičky ako si umývajú ručičky Dettol mydlom, a všetky tie hnusné baktérie spláchneš do odtoku umývadla. Je to mentálne, to isté robí aj obyčajné mydlo. Všetko čo potrebuješ, je mydlo, mydlo a ešte raz poviem mydlo. Vo všetkom je mydlo. Používam kastílske mydlo, aj si ho sama vyrábam, nastrúham si ho do prania, občas kupujem aj olivové mydlo, spravím si vlastný prášok.
Takže už nekupuješ klasické pracie prostriedky?
Nekupujem nič, všetko si robím sama. Väčšina produktov je voda, ocot, sóda a mydlo, čo si robím, je vysoko koncentrované.
A čo fľaky? Ja som si všimla, že eko produkty nie sú také účinné pri boji s fľakmi a keď som z práčky vytiahla veci, ktoré som musela opäť preprať, nebola som nadšená..
Musíš sa len trošku manuálne posnažiť, áno vyžaduje to predpieranie rukou ak je na oblečení fľak, poviem Ti ešte stále mám Vanish pod umývadlom a už pol roka som na neho nesiahla, tak asi to funguje (smiech).
Alebo si kúpim eko-prášok a občas použijem Vanish, aj to je dobrá cesta, nie? Dobre a čo nasledovalo potom?
Hej, určite. Ďalším krokom boli plasty a ako veľmi dobre vieš najväčší problém v tejto krajine (SAE – pozn.aut) je voda. Mali sme predtým stojan na vodu, kde sa kupujú veľké zásobníky pitnej vody. Nuž áno, táto fľaša je bez BPA, a vymenia Ti ju za novú, ale aj tak je to plast a neviem, koľko tá fľaša stála vonku v 50 stupňovej horúčave, koľko ju vozia v rozpálenom nákladiaku, ako dlho stojí niekde v sklade.
Takže vravíš, že táto voda sa piť dá, ale nie je dosť dobrá na pitie?
Máš lepšiu možnosť. Preverovali sme si dostupné vodné filtre, môj muž teda vôbec nebol presvedčený o zmene, a potom sme sa stretli s príjemným chlapíkom z Dubaja, on robil pre jednu s veľkých vodárenských spoločností. Tak nám vysvetlil všetko o transporte vody, o vodnom systéme v Abu Dhabi a ako sa vôbec nemusíme báť piť vodu z vodovodu, aj keď je odsolená.
Ja viem, že je to všetko o zásobárni, ktorá môže mať v cisterne špinu, ale s filtrom by to malo byť zachytené. Neuveríš, ale na Slovensku, ktorá má obrovské zásobárne kvalitnej sladkej pitnej vody, ľudia stále kupujú vodu vo fľašiach a tej z vodovodu neveria.
To nemyslíš vážne, fakt? To je bláznivé.
Veru tak, a máme aj zásoby minerálnej vody, ideš s prázdnou fľašou a načapuješ si ju pri zdroji zadarmo.
To znie úžasne!
Veru, a konečne si budeme aj zálohovať fľaše, tak ako v Nemecku, kde som žila, spomínala som Ti to, tam s zálohujú nielen plasty ale aj sklenené poháre, a plechovky. Nuž a u nás sú stále negatívne naladení ľudia, ktorým sa do obchodu vymienať zálohy nechce. Považujú to za nepohodlné. A tu v Abu Dhabi sa voda čerpá z mora a nákladne sa odsoľuje.
To je na hlavu, je to len o zvýšení povedomia ľudí, myslím, že sme pomýlení tým, čo znamená pohodlnosť.
Máme pohodlnú možnosť pred očami a nevidíme ju.
Presne tak. Povedz mi čo je pohodlnejšie, načapovať si studenú vodu z vodovodu, alebo sa vybrať do obchodu, kúpiť si 24 fliaš balenej vody a vychladiť ich v chladničke. A potom ešte rozmýšľaš, čo s prázdnymi fľašami…
Ako sa Ti teda darí eliminovať plasty?
Kúpili sme si vodný filter a sme s ním veľmi spokojní. Vodu už nekupujem a potom samozrejme nosiť si vlastné tašky do obchodu, vlastnú fľašu. Odchádzam z domu a musím mať kľúče, mobil, fľašu, tašku na nákup, bez toho neodchádzam. A samozrejme predtým ma ani nenapadlo, koľko plastových tašiek som priniesla domov, bolo to pohodlné, všetko Ti v supermarkete zabalili ( v Emirátoch sú v obchodoch baliči nákupov – pozn.aut) a tešila som sa, že mám vrecká do koša, aj stovky.
A čo plastové sáčky na zeleninu a tak?
No to bola výzva, tu v Abu Dhabi neboli látkové, také neexistovalo, tak som sa vybrala do obchodu so starou obliečkou na vankúš.
Čo? S obliečkou? Snažím sa predstaviť si reakcie ľudí (smiech)
Veru tak, vieš na začiatku som sa tak veľmi chcela zmeniť, a poradili mi to, tak si vravím dobre teda, idem s obliečkou..
A čo nato ľudia?
Mysleli si, že som asi padnutá na hlavu, aha tam ide tá šibnutá ženská…. Vravím si prečo toto vlastne robím, aby som mojim deťom ešte dala šancu. A koniec koncov nie je to ťažké, samozrejme keď začali v Emirátoch predávať látkové vrecúška, zjednodušilo sa to, ale SAE nič neponúkalo, nuž a áno musela som niečo poobjednávať cez Amazon a lietadlom to prišlo až sem, to je ďalšia story..
Poviem Ti, človek môže chodiť k psychológovi, dať si to ako diagnózu – trápiť sa nad každým krokom v dni, či práve neničím planétu. Začneš niečo robiť inak, ľudia ťa budú kritizovať a rýpať do toho, čo je lepšie až to nakoniec človek vzdá, demotivuje sa lebo si povie, aj tak to k ničomu možno nevedie, a pochybovači majú pravdu..
Musím nakupovať keď nie je veľa ľudí, to je dôležité. Ak je plno, nemajú čas sa mi venovať, napríklad látkové vrecúška nie sú priesvitné, pokladníčka sa musí pozrieť, čo tam je, to vyžaduje viac času pri platení, alebo nálepky dobre nedržia hlavne na tých sieťovaných, tak musí chlapík čo váži sa trošku posnažiť, pri plastovom sáčku to tam len šupne raz dva.
Komplikuješ im život..:)
Vravia mi, a prečo si nevezmete plastový sáčok, prečo si to komplikujete a ja na to, ja si ho CHCEM komplikovať, ale v skutočnosti to nie je komplikované, chápete? Ale keďže chodím stále do toho istého Carrefouru, už ma poznajú, vedia, že ide tá bláznivá ženská 🙂 A čo sa mi páči ešte viac, že prídem domov s tromi veľkými taškami, nemusím ťahať 25 plastových z auta, vyberieš, vyložíš a si vybavená.
Skúšala si nákupy online? Ja nakupujem skoro výlučne tak, a som spokojná. Neznášam nákupy v hypermarketoch.
Hej, súhlasím, obetuješ aj dve hodiny zo dňa. Vieš ja rada varím a pečiem a chcem si sama povyberať, som už taká, a keď mi niekto prinesie otlčené jabĺčko alebo hnedý banán, v obchode si vyberiem sama, som na to citlivá, kričím na nich pri pokladni – dávajte mi pozor na tie jabĺčka!
Chápem, veľa ľudí to takto preferuje. Takže chodiť na to isté miesto nakupovať pomáha?
Určite. Občas si kupujem olivy alebo raz za čas mäso, prinesiem si svoje plastové nádobky (mám veľké zásoby zo starých čias), on si vynuluje váhu, nemusím sa stresovať čo s krvou, polystyrénom, doma si to dám do chladničky. Na začiatku to bolo komplikované, predavač nevedel ako vynulovať váhu, musel zavolať vedúceho, stála som tam 20 minút, teraz už vie, chodím k tomu istému chlapíkovi.
Kúpa mäsa je náročná, najmä teda kura, tu ho bez plastu nekúpiš, sú nato nejaké zákony z ministerstva zdravotníctva, vravím ja to chápem, ale ja by som prišla k vám rovno do závodu a kúpila si to rovno do svojich nádob a dám doma do mrazáku (smiech) a oni že to nejde.
Ako riešiš obedy a desiaty pre deti, tam je veľa produktov individuálne zabalených, ako syry, jogurty a tak.
Väčšinou majú teplý obed, dávam im to do termo hrnčekov, i keď som ešte neobjavila taký, čo udrží jedlo teplé do obeda.
Skús tie na kávu, so širokým hrdlom, zdá sa mi že fungujú lepšie, samozrejme kávu do nich okrem jedla nedávam.
Fakt? Vyskúšam. Takže všetko iné pokrájam a dávam do plastových nádob – Tupperware, mám ich veľa, zbožňovala som tento produkt a nakúpila ich kedysi, skúšala som aj eko nádobky, tie z bambusu a podobne, ale netesnia. Keď dám deťom jogurt, vytečie to a nedržia teplo. Máme aj YUM krabičky, tie sú súper, sú ale staré a utesňujem ich extra gumičkou na vlasy. Syn chce už novú ale vravím ju, nič jej skoro nie je, ešte stále funguje, nová nebude.
Súhlasíš teda, že využiť existujúce plastové výrobky v domácnosti je lepšie, ako si ísť nakúpiť nové – ekologické? Je na to aj výraz eko-konzum, chceš sa zmeniť a mať zo seba dobrý pocit, tak povyhadzuješ všetky plastové veci, zariadiš si dokonalú kúpeĺnu či kuchyňu a potom spravíš perfektné fotky na Instagram:)
Áno, a to je prvá vec, čo ľudia vidia, keď prídu ku mne do domu – ale veď ty tu máš toľko plastových nádobiek, a kupuješ mlieko v plaste.. no haló vážení, keď nemám inú možnosť! Snažím sa aspoň kupovať veľké trojgalónové balenie.
Ideš s tým, čo je dostupné…
Kúpim menej, experimentujem s iným typom mlieka..aj drobné ovocie,to všetko predávajú len v plaste, tak ho jeme menej, tu je dostupné 365 dní v roku, inde len počas sezóny, vravím deťom každý deň to nebude, i keď ich majú strašne radi. Organické ovocie/zelenina je tiež problém, balí sa to do trojvrstvového plastu.
A zhnije to na druhý deň ak nezješ..
Občas si ideme niečo nazbierať, sú tu farmy v okolí Abu Dhabi, deťom sa to páči, ale potom prídeš domov s piatimi kilami baklažánu, a my ani nemáme radi baklažán, takže pravidlo je: to zbieraš, čo zješ! (smiech)
Jamie Oliver má skvelý recept na vegetariánske lasagne z baklažánu…
Baklažán je veľkou súčasťou arabskej kuchyne, ale nám nechutí, poviem Ti skúšali sme aj vegánstvo, vydržali sme týždeň, je to rozdiel byť vegetarián a vegán, oni nejedia ani med ani vajcia a nič zo zvierat.
Nie je Tvoj muž náhodou milovník mäsa?
Už zredukoval, jeme menej mäsa, ale priznám sa ani nie kvôli životnému prostrediu, viem, že jeho konzumácia má na neho dopad, ale skôr kvôli kvalite mäsa. Vôbec nejeme kurence, lebo už dlho som nejedla také, čo chutilo dobre, nuž a keď sa pozrieme na ryby, čo je tu ľahko dostupné a lacné a potom čítam o plaste, čo pláva aj tu v mori a ryby to zjedia, ti si ju kúpiš, uvaríš a zješ aj rybu aj plast, dávam si k nim veľký otáznik.
Ja kupujem bio lososa, a kvôli šialenej cene ho jeme raz za čas, 200 dirhamov (cca 45 EUR) za štyri kúsky ryby.
Presne, a keď zredukuješ mäso, menej minieš. Počas týždňa vegánstva sme minuli na jedlo za týždeň 300 dirhamov (cca 75 EUR) v porovnaní s 1000 dirhamov (cca 248 EUR), keď mäso jeme, aj viac…
Takže povedala by si, že low waste životný štýl mal dopad aj na financie, stojí vás život viac či menej?
Jednoznačne menej. Začnime len komerčnými čistiacimi prostriedkami, vieš koľko to dokopy stojí? A vezmi si na porovnanie ocot, ten je taký lacný, 5 litrov kúpim za 5 dirhamov (cca 1.3 Eura), alebo si ho vyrobím, vezmem odpad z jablka, šupky, ohryzok a tak, vložím do veľkej sklenenej fľaše, pridám za lyžicu cukru, potom stačí občas premiešať, nechať stáť 2 týždne, a más jablčný ocot. Môžeš ho piť, ale ja s ním aj čistím, pridáš do neho esenciálne oleje, sóda je lacná. Nuž nemám moju perfektnú fľašu ako z obchodu, nemám 20 produktov na jednu vec, do umývačky riadu dávam sódu bikarbónu, soľ a mydlo.
To fakt? Uff ja neznášam kupovať tie predražené tablety do umývačky.
Dáš 3 kvapky mydla, 2/3 sódy a soľ až kým nie je dávkovač plný a pusti si to na normálnom cykle, ani škvrny na pohároch nebudeš mať.
To je super,vyskúšam. A čo kozmetika, ako sa Ti darí v tejto oblasti?
Najprv chcem všetko domíňať, mám ešte stále veľa vecí v kúpeľni. Prešla som na látkové čistiace tampóny, na jednej strane absorbujú viac prípravku, ale fungujú dobre. Používam aj takú prírodnú špongiu na čistenie tváre, niekedy už ani nič iné nepoužijem, mám pocit, že tvár je dostatočne čistá. Inak používam ružovú vodu, tá sa dá kúpiť v sklenenej fľaši, nuž a krém bola výzva lebo sa bojím experimentovať s pleťou, ak sa niečo nevydarí a zároveň som si vedomá že starnem, a aj vedomá ohľadne planéty, priznám sa je to ťažké.
Našla si niečo, s čím si spokojná?
Priznám sa, zatiaľ skúšam, vymenila som krém za taký, čo je v skle a potom si vravím o čo mi vlastne ide, aby to bolo v skle alebo to čo v ňom je, či sú v ňom chemikálie, či nebol testovaný na zvieratách, čo len viac pridáva k celkovému zmätku. Vyskúšala som jojobový olej, je pomerne drahý, ale vydrží mi dlhšie ako krém, je to vraj výborný prírodný hydratačný olej, nepoužívam ani očný krém nič iné a zatiaľ je moja pleť v pohode, i keď v teplom počasí sa mi zdá trošku pleť mastná. Myslím, že kozmetika je veľmi osobná voľba. Keď vyjdem zo sprchy, nastriekam si na seba mandľový olej, skúšala som si vyrábať aj zubnú pastu, ale zas sme pritom, idem experimentovať so zubami, nechcem aby sa mi kazili …
A predpokladám ako mnohé ženy si zaneprázdnená mama, máš tri malé deti, musíš si na všetko nájsť čas a nedá sa úplne všetko vyrobiť ..
Myslím, že menšie kroky sú lepšie.
Nepreťažiť sa.
Vyrábam si vlastné mydlo, čistidlá, varím čerstvé jedlo zo surovín, snažím sa žiť bez plastov, a je hranica, keď si vyrobiť všetko sama, mlieko a tak …je toho priveľa .. Takže to čo sa nedá si kľudne kúp, je OK si kúpiť mydlo či šampón.. tu v SAE sú licencie na výrobu čohokoľvek z domu veľmi strikne vymedzené, nemôžeš si len tak kúpiť niečo, čo vyrába mamička z domu ako hobby, aby zistila či jej to pôjde. Ten trh tu nie je, musíš mať drahú licenciu, mať všetky papiere, vybavenú hygienu a podobne.
Máš vlastný Instagram účet, ktorý sa volá UNwrapped, a tu pridávaš príspevky o tvojej snahe žiť bez odpadu v SAE, ako prišiel tento nápad?
Ja som odišla na dlhú dobu zo sociálnych médií, môj muž odišiel z Facebooku, nakoľko bral toľko času. Niektoré veci sú na Facebooku užitočné – komunitné skupiny, alebo ak chcem niečo predať a tak. Instagram som vôbec za užitočný nepovažovala, odstránila som si všetkých priateľov a začala sledovať len to, čo ma zaujíma – život bez odpadov, plastov, klimatické zmeny. Ľudí to, čo publikujem zaujímalo, pýtali sa ma otázky kde začať, inšpirovalo ich to, chceli tipy ako na to.
Dala si mi dobré tipy aj dnes:)
Vieš, ja som bola tiež taká ako niektoré mamičky kedysi, dávala som všetko do uzatvárateľných vrecúšok, bolo to také zorganizované a hygienické. Aj tie plastové krabičky sa zdali ako misia, musíš ich umyť, vysušiť, sáčok len zahodíš, však? Poznám takú mamičku, sme celkom dobré kamarátky a ona bola tiež samý plastový sáčok, tak som tak napoly zo srandy nadhodila, prečo to robí a že sa to dá aj inak. Vieš čo mi povedala? Že by ju to nikdy nenapadlo! Tak mi poďakovala a prestala ZIPLOCK uzatvárateľné vrecúška používať. Na mojom Instagrame chcem ľuďom ukázať, že som úplne normálna žena, mama, a že sa to dá a nie je to až také komplikované, ani to nestojí peniaze navyše.
V aplikácii som sa chcela zamerať práve na Emiráty, tu kde žijem, lebo tie výzvy sú veľké, je to nové, tak som vymyslela aplikáciu. Tá sa dá sa stiahnuť zadarmo a píšem blogové články, tipy kde sa dá recyklovať, kde si vymeniť oblečenie, ako kompostovať, ako cestovať low waste, recepty na prípravu čistidiel a tak. Všetko na jednom mieste.
Raz začneš a je to ako závislosť, vždy som si vravela, nebudem ako jedna z tých, a pozri na mňa som jedna z tých (smiech). Je to moja vášeň a robím to rada. Niektorí známi si síce myslia, že mi preskočilo, ale toto sa nedá robiť sama, potrebuješ podporu v hľadaní tej správnej miery. Snažíme sa zmeniť, aj ako tráviť čas s deťmi vonku, vieš že tu je to nemožné väčšinu roka kvôli horúčave. Snažím sa aj vysvetliť ľuďom, že nechceme žiadne dary, nechceme materiálne veci, žiadne hračky, žiadne detské oslavy..
Veru, presne tak. A tie dary. O tom som popísala už litánie.
Dary ani nespomínaj, na oslavu príde 20 ľudí, každý sa cíti zaviazaný niečo priniesť a skončím s 25-imi darčekmi v skrini, môj syn ani nemal šancu ich všetky otvoriť a už tu boli ďalšie narodeniny, nemám to už kam dávať. A potom ti deti povedia – nemáme sa s čím hrať a v obchode chcú ďalšieho dinosaura.
Ak to zhrniem, mojím cieľom je nájsť zlatý stred, v SAE je nemožné žiť úplne bez plastov, ale je lepšie nech sa o bezodpadovosť 1000 ľudí snaží nedokonale, ako aby sa jeden človek snažil o dokonalosť. Chcem robiť eventy a workshopy, ukázať ľuďom, ako sa robí mydlo, vlastný eko dezodorant, ako si vieš vyčistiť domácnosť, teraz idem na kurz o kompostovaní …
Aká skvelá myšlienka!
Mám pocit, že ľudia sa chcú zmeniť, ale nevedia, ako. Vezmime si aj recyklovanie, už sa to tu deje, vložíš svoju lokalitu do vyhľadávača a nájdeš si recyklačné centrum.
Asi si počula o Bei Johnson?
Áno, jej knihu som čítala ako prvú, ale ona je skôr už na tej extrémnej strane. A žije v Amerike, čítam napríklad, že si čapuje víno na neďalekej farme, nuž poviem ti ak by som mala aj ja za rohom vinohrad, kde si viem načapovať víno, aj ja by som tam raz mesačne šla, no možno aj viackrát (smiech), je v inej pozícii, žijú blízko školy, deti jej chodia na vyučovanie na bicykli, má viac dostupných zdrojov, nuž a kde začne človek, ktorý si nemôže všetko sám vyrábať, nemá si kde dočapovať, alebo ideš na 25 miest kým by si to všetko vybavila, kto má na to prostriedky a čas?
Alebo keď trvá dlhšie ísť si dočapovať ako vyrobiť 🙂
Presne, ale aj tak aj kúpa produktu z poličky v obchode stojí čas, viem, je to strašne pohodlné ale vieš čo je ešte pohodlnejšie? Nepoužívať skoro nič. Keď nemám čas si vyrobiť mydlo, idem si aspoň načapovať saponát na umývanie riadu, do 5L fľaše a tento saponát je vlastne mydlo, nemusíš s ním umývať len riad, umývaj s ním všetko v dome, nemusí to byť špeciálne kastílske mydlo, ktoré má o niečo menej chemikálií. Ja tiež nemám vždy čas na všetko.
Charlene a jej eko projekt UNwrapped UAE nájdeš na Twitteri, Instagrame a ako aplikáciu na mobil zadarmo cez link UNwrapped UAE alebo priamo pre APPLE či Android.
M_tinka says
Skvelý rozhovor, super čítanie! 🙂
Minimalistka says
Vďaka!
Katarina says
aj ja som sa dostala do momentu, nie sice krizoveho, ale do momentu, kedy som postupne pomaly a prirodzene prechadzala na striedmost, cize minimalizmus v obliekani, zariadovani domu, stravovanim a akosi uplne prirodzene prechadzame na striedmost v pouzivani materialov, hlavne takych, ktore sa nedaju opakovane pouzivat, a tak sme pomalicky aj my minimalisti v odpadoch….a tie prirodne cistiace prostriedky su uplne super, pouzivam. na drevo este pridavam olivovy olej k vode a octu. a jojobovy olej na telo, tvar, trosku vlasy nielen ja ale cela rodina…ta priroda je super vynalez
dakujem za clanok, pookriala som pri nom
Adriana says
Pekny, inspirativni rozhovor. Jen mam typ k odlicovacim tamponkum. Taky se mi ze zacatku zdalo, ze spotrebovavam hodne pripravku. Pomuze namocit tamponek vodou a az potom dat pripravek, nemusi ho byt uz tolik, jako kdyby se nanasel na suchy tampon.
P.S. Bavi me to vase „NUŽ“ 🙂
Minimalistka says
Ďakujem 🙂 Nuž, a tip posuniem :)) Andrea
Jolana says
Já taky namočím tamponek do vody, nakapu trošku oleje a odlíčí to krásně 😉
Martina says
Po tomto rozhovore pre nás na Slovensku už neostali žiadne výhovorky 🙂 Baby, robíte to skvele!
Katka Kretová says
ďakujem za parádny rozhovor plný dobrých a hlavne praktických tipov! palec hore 🙂
Andrea says
Ja sa tiez snazim obmedzovat plastove obaly. Uz aj na Slovensku pribudaju bezobalove obchody a clovek ked trochu chce, alternativu si najde. Ja som okrem ineho prestala pouzivat sacky do smetnych kosov. Pekne ako volakedy, vezmem smetiak a idem ho vysypat.
Eva says
Na lososej farme ich krmia organickou stravou. Neorganicke dokrmuju svinstvom, aby rychlo rastli a mali vela masa ako kurence na rychlofarme.
LENKA says
Skvele.
Diky za dalsi inspiraci.
Po tydnu naplnim tasku plnou plastu. 🙁 Tak to zkusim nejak zredukovat. Treba tim frusackem. Co jeden typ ovoce nebo zeleniny, dam do zvlastniho sacku. Nektere sacky doma vyuziju, ale roztrzene rovnou davam na recyklaci. Hruza 🙂
A poohlednu se po nejakem vhodnejsim pripravku na podlahy. 🙂 Ted s trimesicni dcerkou si rikam, ze to super vonave co pouzivam, nebude uplne vhodne.
Anna says
Super rozhovor! V novembri sa chystám do Dubaja a mám hrôzu z tých plastov v obchodoch. Určite si vezmem svoje vrecúška na zeleninu, ovocie a chlieb.
Maros says
Pekný článok. Ale čo postrádam, to je konkrétnejšie napísanie toho, ako „vytvoriť“ tie čistiace prostredky. Koľko sódy, resp. octu na koľko vody, koľko kvapiek toho oleja… Čo ja osobne odporúčam, to je parný čistič (ten väčší) na podlahy, ktorý je síce elektrický, ale čistí bez chémie.
Eva says
Aj ja už dva roky naparujem podlahy aj kúpeľňu a je to super. Capovany práci prasok som našla 1,5 km od domu a decká desiatu do boxov bez sáčku. Vodu tiež z vodovodu do fliaš na cestu. Niekedy však neodolám vinei, ale to skôr vynimocne ?